Częstochowa: hutnicy zarejestrowali się w urzędzie

1379944082 huta czestochowa isd poland com

fot: isd.poland.com

W maju ISD Huta Częstochowa ogłosiła program dobrowolnych odejść. Skorzystało z niego ok. 1250 osób

fot: isd.poland.com

Blisko 680 byłych hutników oraz 55 osób z firm kooperujących z ISD Huta Częstochowa zarejestrowało się w PUP w Częstochowie. Dotąd ponad 120 z nich zdecydowało się na udział w programie "Pomoc dla hutników" przewidującego m.in. szkolenia, założenie własnej firmy.

Jak poinformował w poniedziałek (23 września) dział programów i analiz rynku pracy Powiatowego Urzędu Pracy (PUP) w Częstochowie, dotąd w urzędzie zarejestrowało się 679 hutników oraz 55 osób z dwóch firm kooperujących z hutą, która wiosną tego roku ogłosiła zamiar redukcji zatrudnienia o ok. 1,5 tys. z ponad 3 tys. osób pracujących w zakładzie.

Dla tych, którzy stracą zatrudnienie, Powiatowy Urząd Pracy przygotował program aktywizacji bezrobotnych "Pomoc dla hutników" i otrzymał na jego realizację ok. 4,1 mln zł z Funduszu Pracy. Środki mają wystarczyć na różne formy pomocy dla 270 osób, w tym szkolenia, staże, dotacje na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej oraz zatrudnianie na refundowanych stanowiskach pracy.

Dotąd na udział w programie zdecydowały się 124 osoby. Jak powiedziała PAP w poniedziałek Barbara Biernacka z PUP, w programie są jeszcze miejsca i urząd zachęca do starania się o wsparcie. Dodała, że osoby niezdecydowane na konkretną formę wsparcia, będą mogły skorzystać z pomocy np. doradcy zawodowego, usług specjalistów ds. aktywizacji, rozwoju zawodowego.

Z informacji częstochowskiego urzędu pracy wynika, że obecnie największym zainteresowaniem cieszą się szkolenia i kursy, w tym m.in. księgowości, obsługi wózka widłowego, na prawo jazdy kat. C, D i E, obsługi obrabiarki, spawania. Są też chętni do wzięcia udziału w szkoleniach takich jak np. z zakresu opieki nad osobami starszymi, obsługi koparko-ładowarki.

Kilka osób stara się o założenie własnej firmy, np. świadczącej usługi elektryczne oraz związanej z metaloplastyką.

Ukraińska grupa ISD przejęła częstochowską hutę osiem lat temu. Podpisano wówczas pakiet dający załodze 10-letnią gwarancję zatrudnienia. Dotychczas huta, mimo pogarszającej się sytuacji rynkowej, nie redukowała liczby pracowników. Teraz właściciele uznali, że bez zmniejszenia zatrudnienia nie uda się uzyskać rentowności zakładu, odczuwającego skutki kryzysu na rynku stali.

W maju zakład ogłosił program dobrowolnych odejść. Z programu skorzystało ok. 1250 osób. Jak informował (12 września) rzecznik grupy ISD Polska Jacek Łęski na 26 września zaplanowano początek zwolnień grupowych w ISD Huta Częstochowa. Obejmą one osoby, które nie zdecydowały się na program dobrowolnych odejść - "ok. 250, może 300 osób, głównie z administracji".

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Mity o węglu koksowym i rządowy plan na ciemną noc. Czy górnictwo czeka twarde lądowanie?

Byłem kilka dni temu w Słowackim Muzeum Górnictwa (Slovenske Banske Muzeum) w Handlovej na Słowacji. W okolicach Prievidzy jeszcze kilka lat temu w podziemnych kopalniach wydobywano twardy węgiel brunatny i lignit. Samo muzeum jest nieduże, ale zawiera sporo ciekawostek, a przede wszystkim zachowane bardzo stare maszyny górnicze, których nie znajdziemy u nas w Polsce. 

Spółka węglowa podsumowała rok i ogłosiła kolejne projekty

W ubiegłym roku spółka węglowa OKD realizowała sprzedaż po cenach niższych niż w latach ubiegłych, co spowodowało, że średnia cena sprzedaży jednej tony węgla była niższa od kosztów wydobycia - przyznał zarząd.

JSW z koncesją na rozpoznanie złoża Dębieńsko 1. Co to oznacza dla KWK Knurów-Szczygłowice?

Minister klimatu i środowiska udzielił Jastrzębskiej Spółce Węglowej koncesji na rozpoznawanie złoża węgla kamiennego i metanu z pokładów węgla Dębieńsko 1. – To strategiczny krok, który otwiera drogę do znaczącego zwiększenia zasobów węgla koksowego oraz wydłużenia perspektywy funkcjonowania kopalni Knurów-Szczygłowice – podkreślają przedstawiciele Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

Nowa przestrzeń pamięci i kultury. Otwarcie rozbudowanego ŚCWiS w Katowicach

Rodziny górników poległych 16 grudnia 1981 roku w kopalni „Wujek”, mieszkańcy Katowic, samorządowcy, przedstawiciele środowisk kulturalnych oraz partnerzy instytucji wspólnie uczestniczyli w uroczystym otwarciu rozbudowanej siedziby Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności im. Dziewięciu Górników z „Wujka” w Katowicach.