Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

32.02 PLN (+0.69%)

KGHM Polska Miedź S.A.

294.30 PLN (+0.10%)

ORLEN S.A.

129.54 PLN (+0.50%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

9.35 PLN (-1.45%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.32 PLN (-1.00%)

Enea S.A.

20.88 PLN (-0.85%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

24.35 PLN (+0.83%)

Złoto

5 183.74 USD (+0.49%)

Srebro

86.93 USD (+1.82%)

Ropa naftowa

97.76 USD (+0.91%)

Gaz ziemny

3.25 USD (0.00%)

Miedź

5.89 USD (+0.07%)

Węgiel kamienny

125.95 USD (0.00%)

Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

32.02 PLN (+0.69%)

KGHM Polska Miedź S.A.

294.30 PLN (+0.10%)

ORLEN S.A.

129.54 PLN (+0.50%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

9.35 PLN (-1.45%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.32 PLN (-1.00%)

Enea S.A.

20.88 PLN (-0.85%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

24.35 PLN (+0.83%)

Złoto

5 183.74 USD (+0.49%)

Srebro

86.93 USD (+1.82%)

Ropa naftowa

97.76 USD (+0.91%)

Gaz ziemny

3.25 USD (0.00%)

Miedź

5.89 USD (+0.07%)

Węgiel kamienny

125.95 USD (0.00%)

Cele: potrzebny jest narodowy operator sieci przesyłowych

fot: Krystian Krawczyk

W przypadku technologii OZE jak wiatraki, czy solary, jesteśmy na granicy możliwości przyłączenia ich do systemu. To są źródła bardzo niestabilne, które powodują, że nie możemy mieć ich zbyt dużo – zauważa prof. Władysław Mielczarski.

fot: Krystian Krawczyk

Potrzebny jest narodowy operator sieci przesyłowych, który będzie koordynował działania sieci przesyłowych zarówno energii jak i gazu - powiedział PAP ekspert energetyki, prof. Władysław Mielczarski z Politechniki Łódzkiej.

W przyjętej w poniedziałek (16 listopada) nowelizacji ustawy o działach, dzięki której powstać ma resort energetyki, zapisano stworzenie stanowiska pełnomocnika rządu, który będzie nadzorował operatorów sieci energetycznych i gazowych. To odpowiedź na wątpliwości, jakie pojawiły się w związku z planami, wg. których nowy resort przejmie od ministerstwa skarbu nadzór nad spółkami energetycznymi.

Jak mówił PAP we wtorek szef sejmowej Komisji ds. energii i skarbu państwa Marek Suski, jej priorytetem będzie właśnie wyodrębnienie spółek skarbu państwa, które znajdą się pod nadzorem nowego ministerstwa.

Tymczasem niektórzy eksperci zgłaszali wątpliwości, czy takie rozwiązanie (a więc jednoczesny nadzór właścicielski nad spółkami i sieciami) nie naruszy unijnej zasady unbuldingu, czyli rozdzielenia działalności przesyłowych czy dystrybucyjnych energii od jej wytwarzania i dostarczania do odbiorców końcowych.

Zdaniem Mielczarskiego, stworzenie stanowiska pełnomocnika, eliminuje niebezpieczeństwo naruszenia unijnych przepisów.

- To dobry pomysł, trenowany od kilku tygodni, konsultowany z UE. Moim zdaniem, będzie bardzo dobrze, że powstanie solidnie umocowane stanowisko pełnomocnika rządu. Rolą takiego pełnomocnika powinna być też koordynacja działań związanych z przesyłem zarówno energii jak i gazu.

Jak dodał prof. Mielczarski, o tym że w polskiej energetyce, źle się dzieje, świadczą ograniczenia w dostawach prądu w pierwszej dekadzie sierpnia br. Zwrócił także uwagę, na nieprzystosowanie obecnej struktury rynku do zachodzących zmian. Zdaniem uczonego, trzeba m.in. przejść na planowanie pracy całej sieci.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Zapasy gazu w magazynach UE wynoszą 29 proc., w Polsce - ok. 48 proc.

Zapasy gazu ziemnego w magazynach UE wynoszą 29,3 proc. wobec średniej 5-letniej na tę porę wynoszącej 42,7 proc. W magazynach znajduje się obecnie 334,43 TWh gazu - wynika z wyliczeń firmy Gas Infrastructure Europe.

Dynamiczny rozwój i wzrost przychodów kopalni Sierra Gorda – KGHM rozpoznaje wartość inwestycji w Chile w wysokości 504 mln USD

Rozpoznanie wartości inwestycji w Sierra Gorda w wysokości 504 mln USD to przełomowy moment w historii chilijskiej kopalni KGHM. Dzięki istotnej poprawie efektywności operacyjnej oraz kosztowej Sierra Gorda nie tylko pokryła historyczne straty, lecz również kontynuuje proces spłacania zobowiązań na rzecz KGHM. W latach 2021-2025 Sierra Gorda zwróciła Polskiej Miedzi blisko 1 mld USD.  

Potencjał eksportowy Polski wzrósł siedmiokrotnie od akcesji do UE

Wartość eksportu towarów z Polski w 2025 roku wyniosła 366,2 mld euro, co oznacza wzrost o 3,7 proc. w stosunku do 2024 roku – wynika z danych GUS. To też kilkukrotnie więcej niż w 2004 roku, kiedy wstępowaliśmy do Unii Europejskiej. Blisko 75 proc. produktów wysyłamy do państw członkowskich, a ich swobodny przepływ umożliwia wspólny rynek. Zdaniem ekspertów stał się on trampoliną dla polskiego eksportu, na czym korzystają zarówno firmy, jak i konsumenci. Wciąż jednak napotyka on szereg wewnętrznych barier.

Cena ropy znów powyżej 100 dolarów za baryłkę. Tak się kończą obietnice Trumpa

Cena  ropy znów przekroczyła 100 dolarów za baryłkę. Decyzje krajów i Międzynarodowej Agencji Energetycznej o uwolnieniu rezerw tego strategicznego surowca nie złagodziły obaw w związku z atakiem USA i Izraela na Iran i zerwaniem łańcucha dostaw.