Bruksela: między płacą minimalną a zieloną energią

1331295020 hedegaard ec

fot: ec.europe.eu

Nieugięta w rozmowach o nowych celach klimatycznych jest też duńska komisarz UE ds. klimatu Connnie Hedegaard

fot: ec.europe.eu

Zielona gospodarka może być nieocenionym źródłem nowych miejsc pracy, jeśli kraje UE wzmocnią wysiłki klimatyczne - wskazywali w 18 kwietnia komisarze, prezentując propozycję strategii zatrudnienia. Bruksela po raz pierwszy zajęła też stanowisko ws. płacy minimalnej.

W środę Komisja Europejska przyjęła strategię zwiększania zatrudnienia w UE, w której wskazuje m.in. na wagę płac minimalnych w zwalczaniu ubóstwa i nierówności społecznych oraz pobudzaniu popytu.

- Obecny poziom bezrobocia w UE jest dramatycznie wysoki i nie do zaakceptowania. Tworzenie miejsc pracy musi stać się prawdziwym, europejskim priorytetem, jeśli chcemy przywrócić wzrost - mówił w Parlamencie Europejskim w Strasburgu, prezentując propozycję KE, komisarz UE ds. zatrudnienia Laszlo Andor.

Także obecny na debacie w PE komisarz UE ds. gospodarczych Olli Rehn podkreślał konieczność tworzenia nowych miejsc pracy.

- Zachęcamy kraje UE, by tworzyły właściwe warunki do (...) pobudzania popytu na pracę. Nasza strategia zwraca też uwagę na wyzwania europejskiej gospodarki, takie jak transformacja w kierunku niskowęglowej gospodarki, starzenie się społeczeństwa i gwałtowne zmiany technologiczne - mówił Rehn. - Zidentyfikowaliśmy zieloną gospodarkę, IT i telekomunikację oraz usługi zdrowotne jako obszary, które mogą wygenerować najwięcej miejsc pracy w Europie. Sama zielona gospodarka może stworzyć ponad 20 milionów miejsc pracy w ciągu najbliższych 10 lat, jeśli wzmocnimy inwestycje w tym obszarze.

Z takiego przesłania ucieszyła się unijna komisarz ds. klimatu Connie Hedegaard:

"Jeśli Europa nie wzmocni wysiłków na rzecz zielonej gospodarki, ryzykujemy utratę potężnego źródła wysokiej jakości miejsc pracy. To dziś bardzo wyraźne przesłanie ze strony KE" - napisała w oświadczeniu. Przypomniała, że w czerwcu kraje UE powinny porozumieć się w sprawie dyrektywy o efektywności energetycznej i przestrzegła przed jej "rozwodnieniem". W marcu Hedegaard krytykowała Polskę za blokowanie wysiłków klimatycznych UE, gdy Polska zawetowała nowe cele redukcji emisji CO2 w UE po 2020 r.

Przed publikacją propozycji ws. zatrudnienia przez KE największe zainteresowanie mediów wzbudził fakt zajęcia się przez Brukselę kwestią płacy minimalnej, której ustalanie leży w wyłącznej gestii rządów.

- Chodzi o to, żeby zagwarantować różnicę pomiędzy byciem zatrudnionym i byciem poza rynkiem pracy (...), by walczyć z ubóstwem, co także pomoże utrzymać popyt w gospodarce. Płaca minimalna spełnia więc wiele funkcji" - wymienił komisarz. Zaznaczył, że nie ma "standardowej formuły w ustanawianiu płacy minimalnej". Jego zdaniem w jej kształtowaniu w krajach UE aktywny udział powinni odgrywać partnerzy społeczni.

Dokument KE ma charakter tzw. komunikatu, a nie propozycji legislacyjnej, ale będzie to pierwszy raz, gdy Bruksela tak jednoznacznie zajmie się płacami. Ponadto, jeśli strategię przyjmą rządy państw UE, KE będzie mogła w ramach tzw. semestru europejskiego (okresowa ocena polityk gospodarczych krajów UE) wysuwać konkretne rekomendacje dla danego kraju w polityce płacowej.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów. 

Wiemy, ile w piątek zapłacisz za benzynę. Będzie taniej

W piątek litr benzyny 95 ma kosztować nie więcej niż 5,95 zł, benzyny 98 - 6,65 zł, a diesla - 6,12 zł - wynika z czwartkowego obwieszczenia Ministra Energii. Oznacza to, że ceny maksymalne obu rodzajów benzyny będą niższe niż w czwartek, a cena diesla będzie wyższa.