Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

28.22 PLN (-0.63%)

KGHM Polska Miedź S.A.

321.15 PLN (+0.36%)

ORLEN S.A.

128.10 PLN (-0.08%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

10.61 PLN (-0.42%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.82 PLN (-0.79%)

Enea S.A.

22.72 PLN (+0.71%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

25.05 PLN (-0.40%)

Złoto

4 757.00 USD (-0.08%)

Srebro

76.91 USD (-0.99%)

Ropa naftowa

101.84 USD (+0.25%)

Gaz ziemny

2.68 USD (-1.18%)

Miedź

6.07 USD (-0.94%)

Węgiel kamienny

106.45 USD (+1.43%)

Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

28.22 PLN (-0.63%)

KGHM Polska Miedź S.A.

321.15 PLN (+0.36%)

ORLEN S.A.

128.10 PLN (-0.08%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

10.61 PLN (-0.42%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.82 PLN (-0.79%)

Enea S.A.

22.72 PLN (+0.71%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

25.05 PLN (-0.40%)

Złoto

4 757.00 USD (-0.08%)

Srebro

76.91 USD (-0.99%)

Ropa naftowa

101.84 USD (+0.25%)

Gaz ziemny

2.68 USD (-1.18%)

Miedź

6.07 USD (-0.94%)

Węgiel kamienny

106.45 USD (+1.43%)

Bezemisyjne napędy trakcyjne - umowa warta 100 mln euro

1581688964 alstom

fot: Alstom

Pociągi Coradia Continental EZT będą podobne do tych, które są już w użytku na trasach Drezno, Riesa i Zwickau

fot: Alstom

Alstom podpisuje pierwszą umowę na pociągi ETZ o napędzie akumulatorowym do Niemiec. Spółka wyprodukuje, dostarczy i do 2032 r. będzie odpowiadała za konserwację pociągów Coradia Continental o napędzie akumulatorowym przeznaczonych do kursów regionalnych na linii Lipsk-Chemnitz w imieniu VMS (Verkehrsverbund Mittelsachsen) oraz przy wsparciu ZVNL (Zweckverband für den Nahverkehrsraum Leipzig), dwóch organów odpowiadających za tę linię. Kontrakt wart jest około 100 mln euro.

Po zrealizowaniu tego zamówienia oferta Alstomu będzie obejmować wszystkie typy systemów trakcyjnych dostępnych na rynku, jak również pełną gamę napędów bezemisyjnych, od wydajnych silników elektrycznych po wodorowe ogniwa paliwowe i zaawansowane napędy trakcyjno-akumulatorowe.

W 2014 r. Alstom podpisał z VMS kontrakt na dostawę 29 pociągów elektrycznych (EMU) Coradia Continental. W celu utworzenia połączenia na odcinku 80 kilometrów niezelektryfikowanej linii pomiędzy Chemnitz i Lipskiem władze zamówiły wersję o napędzie akumulatorowym (EZT). Nowe pociągi wejdą do użytku w 2023 r. Powstaną w zakładzie Alstomu w Niemczech w Salzgitter, w Dolnej Saksonii. Podsystem napędu trakcyjno-akumulatorowego został zaprojektowany i dostarczony przez centrum doskonałości systemów trakcyjnych Alstomu w Tarbes.

- Jesteśmy bardzo dumni, że możemy zapewnić właściwym organom zrównoważone rozwiązanie, idealnie dopasowane do ich potrzeb. Obecnie Alstom wyróżnia to, że może zaoferować każdy z napędów bezemisyjnych dostępnych w tej chwili na rynku, w formie sprawdzonych rozwiązań. Jako odpowiedzialna firma, Alstom skupia się szczególnie na mobilności zgodnej z zasadami zrównoważonego rozwoju, oferując najlepiej dopasowane rozwiązania, które sprawiają, że ta forma mobilności staje się nie tylko możliwa, ale także oszczędna - mówi Gian Luca Erbacci, starszy wiceprezes Alstomu w Europie.

Pociągi Coradia Continental EZT będą podobne do tych, które są już w użytku na trasach Drezno, Riesa i Zwickau. Główna różnica będzie polegać na wysokowydajnych akumulatorach zamontowanych dodatkowo na dachu. Pociąg oparty na sprawdzonym modelu Coradia Continental to efekt wieloletniego doświadczenia firmy Alstom w dziedzinie napędów trakcyjno-akumulatorowych, zdobytego podczas pracy nad Coradia iLint, tramwajami Citadis i lokomotywą Prima H3.

Coradia Continental EZT obejmuje gamę pociągów o prędkości do 120 kilometrów na godzinę, korzystających z sieci trakcyjnej, jak i działających na odcinkach niezelektryfikowanych. Pociągi w wariancie 3-wagonowym będą miały 56 metrów długości i będą wyposażone w 150 siedzeń. Ich maksymalna prędkość to 160 km/h w trybie akumulatorowym. Pojemność akumulatorów (wysokonapięciowych, litowo-jonowych) obliczono tak, aby umożliwić pokonanie trasy Chemnitz-Lipsk bez zasilania z sieci trakcyjnej, zachowując ten sam poziom wydajności i wygody.

Gama Coradia Alstomu pozwala operatorom i organom ds. transportu oferować pasażerom pociągi regionalne, które odpowiadają ich potrzebom i oczekiwaniom, a jednocześnie stanowią przykład niezawodności i opłacalności. Alstom przystosował gamę Coradia do pracy ze wszystkimi dostępnymi, bezemisyjnymi układami napędowymi, od elektrycznych po trakcyjno-akumulatorowe, jak również wodorowe ogniwa paliwowe. W Niemczech pasażerowie już od ponad roku korzystają z pociągów Coradia iLint zasilanych przez ogniwa paliwowe, które zapewniają wydajność porównywalną do pociągów spalinowych i nie emitują niczego oprócz wody.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

W Górniczej o finansowaniu PGG i PKW oraz o ruchu Jankowice

Jaki był finał rozmów między związkowcami a stroną rządową o finansowaniu sektora górnictwa węglowego? Na jakie inwestycje stawia ruch Jankowice? Co nowego w sprawie sytuacji JSW? O tym m.in. przeczytają Państwo w najnowszym wydaniu Trybuny Górniczej, która ukaże się już w najbliższy piątek, 24 kwietnia.

Jak działa profesjonalna szorowarka do podłóg i kiedy warto z niej skorzystać?

Utrzymanie czystości dużych powierzchni wymaga nie tylko czasu, ale przede wszystkim odpowiedniego sprzętu. Profesjonalne szorowarki do podłóg pozwalają znacząco przyspieszyć proces sprzątania i poprawić jego efektywność. Sprawdzają się zarówno w niewielkich przestrzeniach, jak i w dużych obiektach przemysłowych, gdzie liczy się wydajność i precyzja. Jak działają i kiedy warto po nie sięgnąć?

Koleje Śląskie korygują rozkład jazdy zgodnie z sugestiami pasażerów

W najbliższych tygodniach prace prowadzone przez PKP PLK będą skutkować zmianami w rozkładzie jazdy pociągów. Dla Kolei Śląskich to okazja do wprowadzenia korekt, o które wnioskowali pasażerowie. Część połączeń będzie lepiej skomunikowana, na innych pojawią się dodatkowe przystanki, a jeszcze inne zostaną dopasowane do potrzeb osób dojeżdżających do pracy na konkretne godziny.

Serce gospodarki i biznesu bije w Katowicach - EEC 2026 w obiektywie fotografa

Drugi dzień Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach - największej tego typu imprezy w regionie i kraju. Zapraszamy do obejrzenia jej od kulis, korytarzy, a nie tylko oficjalnych obrad, dyskusji, paneli. To na korytarzach, przy stolikach z kawą zapadają często ważne dla biznesu i gospodarki decyzje. Fotoreportaż przygotowała red. Katarzyna Zaremba-Majcher.