Bez mrożenia cen energii, taryfa dystrybucyjna wymagałaby wzrostu

fot: Krystian Krawczyk

Dzięki ospecustawie przesyłowej szybciej będą budowane sieci energetyczne o strategicznym znaczeniu

fot: Krystian Krawczyk

Jeśli nie byłoby mrożenia cen energii, to taryfa dystrybucyjna wymagałaby wzrostu - stwierdził wiceprezes Grupy Tauron Piotr Gołębiewski. Dodał, że spółka sprzedażowa nie będzie miała dostępu do takiej skali rekompensat jak w ubiegłym roku.

Wiceprezes zarządu ds. handlu Tauron Polska Energia podczas piątkowej konferencji prasowej odniósł się do kwestii związanej z ustawą o ograniczeniu wzrostu cen energii dla odbiorców końcowych oraz zmian taryf G spółek wytwarzających energię.

- Wspólnie z Ministerstwem Aktywów Państwowych (MAP) zastanawiamy się nad rozwiązaniem kompromisowym, które da szanse nam na egzystencję - w sposób ekonomiczny sprzedawanie energii elektrycznej, a jednocześnie da szansę klientom (...) - zaznaczył Gołębiewski. Przypomniał, że do połowy roku obowiązuje mrożenie cen. Mamy taryfę 739 zł w części obrotowej i mrożenie do 414 zł. To saldo uzyskujemy w ramach rekompensat od zarządcy rozliczeń - dodał.

Zaznaczył, że jeśli chodzi o drugą połowę roku, trwają rozmowy dotyczące mrożenia cen i wszystkie opcje są na stole. Dodał, że mrożenie to może mieć charakter ograniczony. - To by oznaczało, że spółka sprzedażowa nie będzie miała dostępu do takiej skali rekompensat, dlatego wpływa to na nasz wynik ekonomiczny; zarówno wynik spółki Tauron Sprzedaż, jak i wynik skonsolidowany - powiedział. Według danych spółki rekompensaty w ubiegłym roku wyniosły 8,06 mld zł.

- Jeśliby mrożenia nie było, to taryfa dystrybucyjna wymaga wzrostu - podkreślił Gołębiewski. Jego zdaniem należy rozpatrywać wspólnie obniżenie ceny energii w części obrotowej z podwyższeniem ceny w części dystrybucyjnej.

- Zdecydowaną większość energii dla klientów już zabezpieczyliśmy, więc istnieje znikomy wpływ spadku cen energii na nasz rachunek ekonomiczny, a na pewno nie powoduje nadmiarowych zysków - zapewnił Gołębiewski.

Wiceprezes poinformował, że Tauron ma zakontraktowaną energię na 2025 r. na poziomie 23 proc. To, co się wydarzy w ramach ustawy wpłynie na tempo tej kontraktacji. - Rozważmy przyspieszenie kontraktacji, żeby zabezpieczyć się przed ryzykiem do połowy roku - dodał.

Odniósł się do pytania, czy jeśli wszystkie spółki zaczną przyspieszać kontraktację energii na przyszły rok, to jej ceny nagle nie wzrosną. - Mamy zniesione obligo giełdowe. Ta formuła może spowodować, że ceny będą utrzymywały się na właściwym poziomie - odpowiedział Gołębiewski. Dodał, że Tauron przewiduje, iż poziom cen energii na rynku spot w 2025 r. będzie niższy niż w 2024 r.

Natomiast prezes Grupy Tauron Grzegorz Lot, pytany o możliwość wydzielenia działalności dotyczącej dystrybucji energii ze spółek energetycznych odpowiedział, że dystrybucja jest perłą w koronie Taurona i jest niezbędna. - Nie planujemy wydzielenia dystrybucji. W naszych planach jest duży rozwój dystrybucji - zapewnił Lot.

Wiceprezes ds. zarządzania majątkiem i rozwoju Grupy Tauron Michał Orłowski poinformował, że nakłady inwestycyjne grupy w 2023 r. wzrosły 10 proc. do 4,4 mld zł rok do roku. Największym segmentem w zakresie nakładów inwestycyjnych była dystrybucja. Do dystrybucji trafiło 63 proc. capeksu (nakładów inwestycyjnych - PAP) w zeszłym roku. - Większość tych nakładów inwestycyjnych została wydana na budowę nowych przyłączy - 1,5 mld zł - poinformował Orłowski.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.