Będzie zakład specjalizujący się w recyklingu paneli fotowoltaicznych

fot: Krystian Krawczyk

Na koniec kwietnia br. moc zainstalowanej fotowoltaiki w Polsce wyniosła ponad 4,7 GW

fot: Krystian Krawczyk

Za miesiąc w Polsce ruszy pierwszy zakład specjalizujący się w pełnym recyklingu zużytych paneli fotowoltaicznych - poinformowano w czwartek podczas targów Ekotech w Kielcach. Za inwestycje odpowiada spółka 2loop Tech, która opracowała technologię odzyskiwania z paneli m.in. miedzi, krzemu, czy srebra.

Prezes spółki technologicznej 2loop Tech dr Maciej Tora poinformował, że za miesiąc w Łodzi zostanie otwarty zakład umożliwiająca niemal 100 proc. recykling paneli fotowoltaicznych. - Opracowaliśmy i laboratoryjnie przetestowaliśmy technologię, która umożliwia oddzielenie każdego elementu, w taki sposób, by uzyskać czyste szkło, aluminium, miedź, krzem, srebro, tworzywo sztuczne. Tylko ten sposób uzyskiwania w pełni czystych elementów umożliwi opłacalność recyklingu i, co ważne, taka technologia jest korzystna dla środowiska, nie powodujemy dodatkowych prac w hucie, która musiałaby odzyskać czyste szkło, wykorzystując energię - podkreślał Tora.

Technologię odzyskiwania surowców z paneli PV spółka 2loopTech we współpracy z Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie. Łódzki zakład ma przetwarzać 40 ton paneli fotowoltaicznych miesięcznie, około 100 tys. sztuk rocznie. Zgodnie z zaprezentowanymi podczas debaty wyliczeniami w 2019 roku moc zainstalowanych instalacji PV w całym kraju wynosiła niecałe dwie gigawatogodziny. W 2023 roku to już było ponad 14 gigawatogodzin.

- Gdybyśmy teraz chcieli te wszystkie instalacje zdemontować, to kolejka tirów załadowanych tymi panelami, ustawiłaby się na drodze z Krakowa do Gdańska. Zajęłyby więc trasę 600 kilometrów. Stąd tak ważne, by już dziś funkcjonowały zakłady, które będą te panele recyklować, najlepiej w 100 proc. - dodał Tora podczas debaty zorganizowanej przez Klaster Gospodarki Odpadowej i Recyklingu podczas targów ochrony środowiska i gospodarki odpadami Ekotech w Targach Kielce.

Prelegenci zwrócili uwagę na konieczność odgórnej regulacji, która stanowiłaby o dopłatach do recyklingu paneli oraz baterii, które są przetwarzane, ale nie w pełni. - Legislacja i dopłaty to sposób, by uniknąć powrotu do praktyk wyrzucania baterii w krzaki, albo przetrzymywania ich w stodołach - powiedział prezes Robert Makiela prezes Wastes Service Group. - Ministerstwo Środowiska i Klimatu powinno już teraz tworzyć osobny fundusz, z którego wypłacałoby dopłaty do recyklowania baterii, czy paneli fotowoltaicznych - ocenił Michał Kusz, prezes Green Recovery Organizacja Odzysku.

Podczas odbywających się w środę i czwartek 24. Targów Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami - Ekotech w kieleckim ośrodku wystawienniczym swoje produkty prezentowało niemal 80 wystawców z Polski i zagranicy.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

1692347548 2praca

Liczba pracujących w Polsce obcokrajowców wzrosła o ponad 77 tys.

W ostatnim dniu grudnia 2025 r. pracę w Polsce wykonywało ponad 1,141 mln cudzoziemców, a więc o 7,2 proc. więcej niż w ostatnim dniu grudnia 2024 r. - podał we wtorek GUS. W porównaniu do poprzedniego miesiąca ich liczba zwiększyła się o 0,3 proc.

Maj najlepszym piątym miesiącem Katowice Airport w jego historii

Tegoroczny maj był pod względem liczby pasażerów najlepszym piątym miesiącem katowickiego lotniska w jego historii. Choć ruch czarterowy spadł o 3,7 proc. rdr., ruch regularny wzrósł o 23,3 proc. rdr., co przełożyło się na wzrost ogółem o 9,2 proc. rdr. i ponad 716 tys. obsłużonych podróżnych.

Górnicza spółka wypłaci dywidendy w wysokości 1,5 zł za akcję. W sumie 300 mln zł!

300 mln zł zostanie przeznaczone na dywidendę dla akcjonariuszy - zdecydowało we wtorek Zwyczajne Walne Zgromadzenie KGHM Polska Miedź. Na jedną akcję dywidenda wyniesie 1,5 zł. Podczas ZWZ powołano również dziesięcioro członków, nowej, XII kadencji Rady Nadzorczej KGHM.

Obrady gorące. Będą pieniądze dla JSW do sierpnia i na wypłaty dla górników z PGG

Sytuacja w Jastrzębskiej Spółce Węglowej, jej finansowanie, pieniądze dla Polskiej Grupy Górniczej oraz Krajowy Plan w dziedzinie Energii i Klimatu zdominowały obrady (9 czerwca, Katowice) Zespołu Trójstronnego do Spraw Bezpieczeństwa Socjalnego Górników. Atmosfera była nerwowa, dochodziło do scysji i gorącej wymiany argumentów. Udział w spotkaniu oprócz liderów związkowych wzięli Marian Zmarzły, wiceminister energii odpowiedzialny za górnictwo, oraz Grzegorz Wrona, wiceminister aktywów państwowych oraz szefowie spółek węglowych.