Lista artykułów

1553347583 04 staszicarc k3 m

Gra o sto milionów - złoże Murcki Głębokie

"Murcki Głębokie"? Brzmi ciekawie, a zarazem tajemniczo. Pod tą nazwą kryje się złoże węgla, które w najbliższej przyszłości ma zacząć eksploatować kopalnia Murcki-Staszic. To jedno z najstarszych złóż tego surowca na Śląsku. Należąca do Polskiej Grupy Górniczej kopalnia Murcki-Staszic w ostatnich latach znacząco zmieniła swoją strukturę organizacyjną i przestrzenną.

Szyb Grzegorz już ma wieżę

Budowa szybu Grzegorz mocno przyspieszyła. Jest on głębiony przy zastosowaniu technologii mrożenia górotworu. To strategiczna inwestycja Taurona. Usprawni pracę Zakładu Górniczego Sobieski i wydłuży efektywne wydobycie o co najmniej 50 lat. Przejeżdżając autostradą A4 w okolicach Jaworzna, można już dostrzec wieżę szybową Grzegorza wysoką na ponad 30 m. Docelowo będzie miała

Specbrygada od Boltera. Rekrutują najlepszych w Budryku

Kombajn urabiająco-kotwiący Bolter-Miner trafi do kopalni Budryk w Ornontowicach już w sierpniu tego roku. Będzie drążył chodnik Bw-1n badawczy w pokładzie 401 o wybiegu ok. 1950 m. Pierwsi członkowie specbrygady, która zajmie się realizacją zadania, zostali już wybrani. Kombajn Bolter-Miner posiada organ urabiający wyrobisko na całej szerokości. Na maszynie zabudowanych jest

Energetyka: znaleźli receptę na zwiększenie wydobycia

Trzeba zwiększyć wydobycie węgla kamiennego w Polsce, ograniczyć jego import, więcej inwestować w odnawialne źródła energii i szerzyć świadomość ekologiczną w społeczeństwie – z tymi tezami zgodzili się uczestnicy trzydniowej konferencji Forum Gospodarki Energetycznej, którzy obradowali 18 bm. w Krakowie. Czy można zwiększyć wydobycie węgla kamiennego w Polsce, nie

Kolos w Halembie

Górnicy ruchu Halemba kopalni Ruda wydobyli w ub.r. ponad 1 760 000 t węgla. To więcej, niż zakładano. Jest się z czego cieszyć, tym bardziej, że systematycznie rośnie wydajność pracy w przeliczeniu na jednego zatrudnionego. Za 2018 r. to już 730 t. O prawie 230 t więcej niż dwa lata wcześniej. Halemba poprawiła efektywność ciągów technologicznych. Zostały zoptymalizowane

Jubileusz najmłodszej polskiej kopalni

Najmłodsza polska kopalnia 14 marca skończyła 25 lat. Jej patronem jest Witold Budryk - człowiek, ktory miał istotny wkład w rozwój polskiego, a także światowego górnictwa.  Jan Płaczek, kierownik Działu Przygotowania Produkcji, Rozwoju i Projektowania Procesów Likwidacji Zakładu Górniczego, dobrze pamięta moment uruchomienia pierwszej ściany 001 w pokładzie 338/2. -

1552725105 brygada murcki staszic piotr ubowski

Operacja na dwa kombajny

Oddział GRP1 kopalni Murcki-Staszic aktualnie prowadzi roboty przygotowawcze dwoma wyrobiskami ściany 402. Roboty prowadzone są w chodnikach badawczych, w pokładzie 404/5 w polu AB na poziomie 500m. Pomimo trudnych warunków geologiczno-górniczych załoga osiągnęła w ostatnich tygodniach bardzo dobry postęp rzędu 260 do 280 m na każde z wyrobisk, czyli ok. 560 m miesięcznie. Naprzeciw

Woziłem gotówkę polonezem

- Stale dostosowywaliśmy projekt kopalni do pieniędzy, które mogły być do dyspozycji. Mogły, bo nikt nie dawał gwarancji, że będą - wspomina w rozmowie z portalem netTG.pl DR JERZY MARKOWSKI, budowniczy i były dyrektor kopalni Budryk. Często wspomina pan lata, kiedy przyszło panu kierować najmłodszą polską kopalnią? Czy często? Często i chętnie, bo był to najtrudniejszy, ale