Lista artykułów

Dawniej woziła urobek, dziś pasażerów

Górnośląska Kolej Wąskotorowa jest najstarszą na świecie, nieprzerwanie czynną koleją wąskotorową. Powstała w roku 1853 r. i przez ponad 140 lat służyła śląskiemu przemysłowi przewożąc węgiel, rudy metali czy kamień. Gęsta sieć wąskich torów łączyła większość górnośląskich hut i kopalń. GKW była i jest wyjątkowa także z powodu rozstawu szyn – 30 cali

Stalowe mięśnie sztygara zmianowego

Wycisnąć 340 kg to dla większości z nas zadanie nie do wykonania. Sebastian Dąbrowski z Rudy Śląskiej wiele się napocił, zanim dokonał tego wyczynu. Jak powiada – siła jest ważna, ale o sukcesie i tak decyduje ostatecznie technika. Mistrz kładzie się na ławce z nogami ustawionymi na podłożu i chwyta sztangę. Na obydwu jej końcach zamontowano stalowe krążki. W sumie

Mobilizacja potwierdzona wynikiem

Ponad 150 m postępu wykonali w czerwcu górnicy z oddziału G3 kopalni Sośnica. Załoga pracuje w systemie czterozmianowym w trudnych warunkach zagrożenia metanowego i klimatycznego. Eksploatacja ściany gc101 zlokalizowanej w pokładzie 404/5 ruszyła we wrześniu ub.r. W momencie rozruchu jej wybieg liczył 1700 m. Jest wyposażona w kombajn typu Joy 4LS20 i w zmodernizowane sekcje obudowy

Mateusz Morawiecki wśród górników z Bobrka

W ruchu Borek kopalni Bobrek-Piekary gościł 10 lipca br. premier Mateusz Morawiecki.  Szef rządu spotkał się z przedstawicielami spółek Węglokoks i Weglokoks Kraj, kierownictwem kopalni Bobrek-Piekary, a także jej załogą, w tym ratownikami górniczymi. - Podjęliśmy dobrą decyzję, żeby przebadać przesiewowo górników, dlatego w maju mieliśmy duże przyrosty tych, którzy

Gdy Orzesze węglem stało

Orzesze – miasto w powiecie mikołowskim. Po kopalniach nie ma tu już śladu, ale kiedyś, dawno temu, była to na wskroś górnicza osada. I to właśnie tamtym historycznym kopalniom poświęcił swą kolejną książkę Andrzej Adamczyk, górnik dokumentalista. I znów, któryś już raz z kolei, zebrana została cała masa niezwykle ciekawych informacji z dziejów górnictwa i w ogóle

Górnicza brać znów rusza z pomocą

Łatwo jest hejtować, trudniej zrobić coś dobrego dla innych, którzy tego potrzebują. Górnicy nieraz już udowodnili, że można na nich liczyć. I tym razem nie zawiedli. Ich postawę warto naśladować nie tylko na Śląsku. Na kopalnię Bobrek-Piekary ruch Bobrek koronawirus dotarł w kwietniu. 18 górników objęto kwarantanną domową po potwierdzeniu zakażenia u jednego z nich.

1593779661 08 adamczyk andrzej arc1

Tak się kiedyś fedrowało

Andrzej Adamczyk to chodząca encyklopedia rybnickiego górnictwa. Gdy w 1973 r. rozpoczął pracę jako cieśla w kopalni Ignacy w Rybniku, nawet do głowy mu nie przyszło, że kiedykolwiek napisze książkę. Dziś ma ich na koncie pięć i jak sam powiada, na tym jeszcze nie koniec. – W kopalni Rydułtowy przepracowałem 23 lata. Mówię: w kopalni Rydułtowy, bo gdy przechodziłem na

Wszystkiemu winni są górnicy, bo chodzą na piwo

Rośnie zagrożenie epidemiologiczne w regionie morawsko-śląskim. Kolejne kopalnie spółki OKD wstrzymały wydobycie. Tymczasem trwa wojna na słowa o to, kto ponosi winę za nawrót pandemii. Greenpace, przy aprobacie górniczych związków zawodowych, wytacza proces kierownictwu spółki OKD za sprowadzenie niebezpieczeństwa dla życia i zdrowia ludzi, a władza gani górników za to, że