Mimo wielu przeciwności potrafili rozwiązać problemy związane z alokacją załogi, zatrudnieniem i przetrwaniem pandemii

fot: Kajetan Berezowski

Grzegorz Wacławek, prezes zarządu spółki Węglokoks Kraj, i wiceprezes Anna Malcherczyk-Kulik z cenionym przez pracodawców wyróżnieniem

fot: Kajetan Berezowski

Dobry pracodawca – czyli jaki? I tu wątpliwości nie może być żadnych – chodzi o pracodawcę, którego chwalą pracownicy. W XIII edycji konkursu „Pracodawca Przyjazny Pracownikom” ten zaszczytny tytuł przypadł w udziale spółce Węglokoks Kraj. W Warszawie laureatom konkursu wyróżnienia wręczył prezydent Andrzej Duda.

Nie wystarczy jedynie samo przestrzeganie przepisów prawa, ponieważ jest to obowiązek każdego pracodawcy. Chodzi o coś więcej, o wsłuchiwanie się w głos załogi, aktywizowanie jej w różnych kierunkach, o pomoc w podnoszeniu kwalifikacji, a także tworzenie dobrej atmosfery sprzyjającej bezpiecznej i efektywnej pracy.

– To wielkie wyróżnienie zostać laureatem tego konkursu. Tym bardziej, że stanęliśmy do rywalizacji na wniosek strony społecznej, Zakładowej Organizacji Koordynacyjnej NSZZ Solidarność Węglokoks Kraj. Firmę tworzą ludzie, którzy dla niej pracują i to im dzisiaj dziękujemy. Gdyby załoga nie obdarzyła nas zaufaniem, to nie byłoby tego wyróżnienia – podkreśla Grzegorz Wacławek, prezes zarządu Węglokoks Kraj.

Ostatnie lata nie były dla spółki łatwe. W 2018 r. trzeba było rozpocząć proces likwidacji ruchu Piekary kopalni Bobrek-Piekary. Część infrastruktury przekazano do Spółki Restrukturyzacji Kopalń. Kopalnia Bobrek-Piekary zatrudniała wówczas 2,8 tys. osób, z czego około 1,2 tys. pracowało w piekarskiej części zakładu. Stopniowo postępowała alokacja do ruchu Bobrek. Od dłuższego czasu nie prowadzono przyjęć nowych pracowników. Zakończono też współpracę z wieloma firmami zewnętrznymi.

– Musieliśmy wpisać się w mechanizm redukcji zdolności produkcyjnych, zgodnie z zawartą umową społeczną i tym samym zabezpieczyć interes spółki Węglokoks Kraj, a przede wszystkim naszych pracowników. To było ogromne wyzwanie. Chodziło o utrzymanie płynności finansowej ruchu Bobrek. Nasze uczestnictwo w projekcie umowy społecznej wynika z tego, że spółka Węglokoks Kraj jest stosunkowo niewielka. Gdyby coś niedobrego wydarzyło się w ruchu Bobrek, to nasi pracownicy zawsze mają gwarancję zatrudnienia, mogą korzystać z osłon albo kontynuować pracę w procesie likwidacji zakładu – mówi Grzegorz Wacławek.

– W ub.r. zakończyliśmy wydobycie w ruchu Piekary. To był dla nas wszystkich bardzo trudny rok. To rok, w którym jednym ze skutków pandemii było zatrzymanie wydobycia w ruchu Bobrek. Mimo wielu przeciwności potrafiliśmy rozwiązać problemy związane z alokacją załogi, zatrudnieniem i przetrwaniem pandemii – dodaje Anna Malcherczyk-Kulik, wiceprezes zarządu spółki.

– W ruchu Bobrek węgiel wydobywany jest w filarach ochronnych. Ten fakt również spędza nam sen z powiek, ponieważ borykamy się z wieloma problemami. Ale taką mamy specyfikę, w takiej branży pracujemy. Dbając o spółkę, przede wszystkim leży nam na sercu bezpieczeństwo załogi i stabilność zatrudnienia. Prowadzimy stały dialog ze stroną społeczną. Jest trudny, lecz merytoryczny. Efekt to zgoda, która buduje – tłumaczy dalej Grzegorz Wacławek.

Bardzo istotny jest produkt oferowany przez bytomski zakład górniczy. To bardzo dobre paliwo węglowe Skarbek, przeznaczone głównie dla gospodarstw domowych. Rynek je chłonie.

W ostatnich latach w bytomskiej kopalni spora liczba pracowników przeszła na świadczenia emerytalne.

– Już za niedługo zaczniemy odczuwać braki kadrowe. Naszą ambicją jest zatrudniać najlepszych, ale czy znajdziemy jeszcze chętnych do pracy w kopalni? – zastanawia się prezes Grzegorz Wacławek.

Przypomnijmy, że celem konkursu „Pracodawca Przyjazny Pracownikom” jest promowanie pracodawców, którzy wyróżniają się w stosowaniu dobrych praktyk w zakresie przestrzegania przepisów prawa pracy, w szczególności poprzez stabilność zatrudnienia, przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i higieny pracy oraz prawa do zrzeszania się w związki zawodowe. Kandydatów zgłaszają podstawowe jednostki organizacyjne Solidarności.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.