Lista artykułów

Nietypowa inauguracja nowego roku akademickiego w Gliwicach

Bardzo skromną oprawę miała tym razem uroczystość inauguracji nowego roku akademickiego w Politechnice Śląskiej. W trosce o bezpieczeństwo członków Wspólnoty Politechniki Śląskiej odbyła się ona w systemie hybrydowym. Do auli Centrum Edukacyjno-Kongresowego przybyli wydelegowani przedstawiciele kadry naukowo-dydaktycznej na czele z rektorem prof. Arkadiuszem Mężykiem. Obecni byli

1592479129 murcki staszic sciana

Na szychtę z mikroprocesorem

Dobrze zorganizowana łączność sprzyja podnoszeniu poziomu bezpieczeństwa. Zapewnia ponadto prawidłowe prowadzenie procesu technologicznego. W górnictwie podziemnym popularność zyskuje sobie bezprzewodowa technologia RFID (Radio Frequency Identification). Współczesny rozwój górnictwa, wzrost wydobycia i wycofywanie ludzi z najbardziej zagrożonych miejsc, związany jest nie tylko z

Szybowcy w ciągłej gotowości

Kopalnia Piast-Ziemowit jest jedną z nielicznych w Polskiej Grupie Górniczej, gdzie roboty szybowe wykonuje załoga we własnym zakresie. Tylko w samym ruchu Ziemowit czynnych jest obecnie sześć szybów, z czego w czterech z nich zabudowane są wyciągi szybowe i pełnią funkcję transportową. Górnicy z oddziału MPSZ-Z, mechanicznego ds. górniczych wyciągów szybowych i głównego

Żyć i pracować blisko historii

Trudno uwierzyć, że w jednym miejscu można było zgromadzić tak ogromną ilość pamiątek poświęconych historii jednej kopalni. Dostarczyli je byli pracownicy obecnego ruchu Ziemowit kopalni Piast-Ziemowit, a także mieszkańcy Lędzin i okolicznych miejscowości. – Kiedyś w tym miejscu znajdowała się zakładowa stołówka. Budynek był praktycznie przeznaczony do zburzenia, ale

Znowu zawał na szychcie

  Jeszcze nie dobiegł końca III kwartał 2020 r., a nadzór górniczy zarejestrował już w statystykach osiem zgonów naturalnych, które miały miejsce przy pracy. Do siedmiu z nich doszło w kopalniach węgla kamiennego, jeden przypadek wydarzył się w zakładzie górniczym Polkowice-Sieroszowice (KGHM Polska Miedź). Przypomnijmy, w 2019 r. na 12 zgonów naturalnych, sześć dotyczyło

Nadchodzi pora rozstania z węglem

Co o likwidacji zakładów należących do OKD myśli Vanda Staňková - prezes zarządu spółki węglowej OKD w Karwinie? Na to i inne pytania odpowie w rozmowie z redaktorem Kajetanem Berezowskim. - Rząd w Pradze jest za likwidacją zakładów należących do OKD. Jak przyjęła pani tę informację? - Sprawa likwidacji części naszych zakładów górniczych nie jest jeszcze do końca

Wiatraki jednak kopalń nie zastąpią?

Jeszcze w tym roku ma zostać przyjęty projekt ustawy o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych. Program offshore Polskiej Grupy Energetycznej zakłada wybudowanie do 2030 r. dwóch morskich farm wiatrowych o łącznej mocy do 2,5 GW, oraz kolejnej o mocy 0,9 GW po 2030 r. Inwestycje związane z offshore sięgają poziomu 130 mld zł. Według Zbigniewa

Uwolnieni od kłopotliwego kabla

  Jest to prawdziwa rewolucja w ratownictwie górniczym. System bezprzewodowej łączności będzie pomagał ratownikom podczas akcji. Pozwala na utrzymanie łączności w najbardziej ekstremalnych warunkach. Nikt spoza górniczej branży nie jest w stanie wyobrazić sobie, jak wygląda akcja ratownicza pod ziemią, w ciasnym korytarzu, pełnym dymu, który skutecznie ogranicza widoczność.