Antwerpia: port chce zarabiać na tankowaniu statków LNG

Coraz więcej europejskich portów dostrzega szansę, jaką niesie ze sobą napędzanie statków gazem skroplonym - LNG. Do ich grona dołączył belgijski port w Antwerpii, który chce wybudować własną "stację benzynową" do tankowania statków tym paliwem.

Tankowanie statków gazem skroplonym to nowy trend na europejskich morzach, choć ciągle jeszcze jest to usługa niszowa. Jej rozwój wymuszą przepisy unijne ograniczające emisję tlenków siarki przez statki - od 2015 r. w obszarze Morza Bałtyckiego i Północnego będą musiały być stosowane paliwa niskoemisyjne, co wymusi modernizację wielu statków. Mazut, powszechnie wykorzystywany jako paliwo w statkach i przy spalaniu emitujący dużo tlenków siarki, zostanie zastąpiony przez gaz skroplony - LNG.

Budowę instalacji do tankowania LNG rozważa również Polska. Mogłaby ona powstać przy budowanym terminalu gazu skroplonego w Świnoujściu. Dzięki temu gazoport stałby się "stacją benzynową" LNG na Morzu Bałtyckim.

Tymczasem belgijski port w Antwerpii, drugi pod względem wielkości w Europie po Rotterdamie, jest zainteresowany basenem Morza Północnego.

- Jesteśmy absolutnie przekonani, że nowe regulacje sprawią, iż LNG stanie się dla statków paliwem przyszłości. Chcemy być na to przygotowani i zaoferować statkom możliwość tankowania gazu skroplonego w naszym porcie od 2015 roku - powiedziała PAP rzeczniczka Portu w Antwerpii Annik Dirkx.

Nie zdradziła jednak, czy taka stacja paliwowa będzie częścią terminalu LNG do rozkraplania gazu, czy też oddzielną instalacją. Nie chciała też informować o potencjalnych kosztach inwestycji, ani przepustowości nowej instalacji.

- Na tym etapie inwestycji to poufna informacja - powiedziała. Projekt zakłada także tankowanie gazem skroplonym barek i statków śródlądowych.

Jak poinformowała Dirkx, w trzecim kwartale tego roku ma być wybrany wykonawca instalacji. Budowa ma zakończyć się w czwartym kwartale 2014 r. tak, żeby pierwsze statki mogły być zatankowane LNG na początku 2015 roku.

W grudniu ubiegłego roku na nadbrzeżu w Antwerpii holenderska barka "Argonon" napędzana LNG została zatankowana z ciężarówki transportującej gaz skroplony. Była to pierwsza taka operacja w historii belgijskich portów.

Port w Antwerpii zajmuje obszar ponad 13 tys. hektarów, a jego powierzchnia magazynowa to ponad 400 hektarów. Długość nadbrzeża to 150 km. W 2011 r. statki przetransportowały do portu m.in. 8,4 mln ton stali, 1,35 mln ton owoców, 437 tys. ton kawy, 1,1 mln samochodów, 46 mln ton produktów chemicznych i petrochemicznych. W porcie w Antwerpii pracuje ok. 150 tys. osób; rocznie przechodzi przez niego ok. 180 mln ton ładunków.

Transport morski ma ogromne znaczenie dla gospodarek. Według danych OECD 90 proc. ładunków handlowych na świecie jest transportowanych drogą morską.

Unijna dyrektywa siarkowa nakłada obowiązek redukcji zawartości siarki od 2015 r. z obecnego 1 proc. do 0,1 proc. w paliwach wykorzystywanych przez statki pływające na wodach Morza Bałtyckiego, Morza Północnego i Kanału La Manche (obszar SECA). Powodem jest ochrona tamtejszych ekosystemów.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.