Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

27.72 PLN (+0.07%)

KGHM Polska Miedź S.A.

328.25 PLN (-0.74%)

ORLEN S.A.

126.78 PLN (-0.49%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

10.43 PLN (-0.14%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.89 PLN (-0.76%)

Enea S.A.

22.70 PLN (-1.30%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

23.55 PLN (-1.46%)

Złoto

4 797.94 USD (-1.05%)

Srebro

78.80 USD (-1.55%)

Ropa naftowa

95.66 USD (+1.20%)

Gaz ziemny

2.68 USD (+0.68%)

Miedź

6.06 USD (+0.27%)

Węgiel kamienny

101.70 USD (-1.12%)

Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

27.72 PLN (+0.07%)

KGHM Polska Miedź S.A.

328.25 PLN (-0.74%)

ORLEN S.A.

126.78 PLN (-0.49%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

10.43 PLN (-0.14%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.89 PLN (-0.76%)

Enea S.A.

22.70 PLN (-1.30%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

23.55 PLN (-1.46%)

Złoto

4 797.94 USD (-1.05%)

Srebro

78.80 USD (-1.55%)

Ropa naftowa

95.66 USD (+1.20%)

Gaz ziemny

2.68 USD (+0.68%)

Miedź

6.06 USD (+0.27%)

Węgiel kamienny

101.70 USD (-1.12%)

Alstom oraz Sieć Badawcza Łukasiewicz razem dla innowacji

1657700994 alstom2

fot: Alstom

Alstom zatrudnia w Polsce ponad 4 tys. osób i działa w 11 zakładach w kraju, w tym w trzech zakładach produkcji taboru i komponentów

fot: Alstom

Alstom podpisał list intencyjny z Siecią Badawczą Łukasiewicz – Poznańskim Instytutem Technologicznym. Celem porozumienia jest rozpoczęcie współpracy w obszarze innowacyjnych rozwiązań dla branży transportu kolejowego, w tym analiz techniczno-realizacyjnych, w ramach których Alstom i Łukasiewicz – PIT będą wspólnie podejmować inicjatywy na rzecz zainteresowanych aglomeracji i ośrodków miejskich w Polsce - czytamy w komunikacie prasowym.

– Jako największy pracodawca i eksporter w polskiej branży kolejowej oferujemy dostęp do najnowszych w skali świata technologii, umożliwiających rozwój zrównoważonej mobilności. Nasze lokalne zespoły od wielu lat realizują z sukcesem międzynarodowe kontrakty, wymagające wysokich kompetencji. Chcemy nasze praktyczne, zawodowe doświadczenia i unikatową na polskim rynku wiedzę połączyć z uznanym zespołem naukowo-badawczym Sieci Łukasiewicz. Wierzę, że nasza współpraca pomoże w rozwoju innowacyjnych rozwiązań, które przełożą się na dalszy dynamiczny wzrost branży kolejowej w Polsce – deklaruje Sławomir Cyza, dyrektor Alstom w Polsce, Ukrainie i Krajach Bałtyckich.

Łukasiewicz – PIT prowadzi prace badawcze, rozwojowe i innowacyjne w zakresie nowego, jak modernizowanego taboru szynowego. Ośrodek realizuje projekty związane z rozwojem wszystkich typów pojazdów szynowych, m.in.: lokomotyw, zespołów trakcyjnych, wagonów osobowych i towarowych, tramwajów, autobusów szynowych, pojazdów szynowo–drogowych. Oprócz kompleksowego rozwoju całych pojazdów, prace te obejmują również istotne zespoły i podzespoły oraz ich modernizację.

– Jednym z naszych głównych celów jest zwiększenie zasięgu współpracy o rynki zagraniczne. Alstom jest bardzo dobrym partnerem, z którym możemy wymieniać się wiedzą i międzynarodowymi doświadczeniami w zakresie branży kolejowej. Proponowane przez nas rozwiązania mają charakter interdyscyplinarny, a w rezultacie innowacyjny. Łączymy sztuczną inteligencję, logistykę, kolejnictwo i inne obszary badawcze, którymi na co dzień się zajmujemy. Rozwijamy również projekty z zakresu zrównoważonego transportu. Ta współpraca to świetny przykład realizacji idei nauki dla biznesu – mówi Aleksandra Remelska, zastępca dyrektora ds. finansowych w Łukasiewicz – Poznańskim Instytucie Technologicznym.

Alstom od wielu lat współpracuje z polskimi ośrodkami naukowymi i uczelniami wyższymi. Od 2014 roku katowicki oddział Alstom angażuje się w prowadzenie na różnych wydziałach Politechniki Śląskiej wielu kursów i zajęć dydaktycznych. Są one związane m.in. z projektowaniem systemów bezpiecznych i systemów zależnościowych, elektrotechniką czy oprogramowaniem. Firma przekazała również uczelni specjalistyczne oprogramowanie Lokalnego Centrum Sterowania (LCS), a także oferuje całoroczne praktyki i staże studentom PŚ z całego świata. Z ponad 280 przeszkolonych studentów, około 90 osób zdecydowało się kontynuować karierę zawodową w Alstom.

W lutym br. Alstom podpisał porozumienie z Politechniką Krakowską, które zakłada m.in. współpracę przy prowadzeniu prac badawczych i zatrudnianiu absolwentów, propagowanie osiągnięć związanych z rozwojem nowoczesnych systemów sterowania ruchem kolejowym oraz stałą wymianę wiedzy, doświadczeń i kompetencji w tym obszarze. W ramach działalności dydaktycznej i naukowo-badawczej Politechnika Krakowska organizuje we współpracy z Alstom kształcenie związane z tematyką sterowania ruchem kolejowym na studiach wyższych, doktoranckich i podyplomowych.

We wrześniu br. Alstom podpisał list intencyjny z Instytutem Kolejnictwa i liderami technologii mobilnych ws. implementacji i testowania FRMCS – zaawansowanego standardu łączności opartego na technologii 5G. Implementacja nowego standardu stanowi kluczowy krok w kierunku pełnej cyfryzacji transportu kolejowego w Polsce. Współpraca zakłada wspólne projekty badawczo-rozwojowe oraz weryfikację wymagań i rozwiązań w rzeczywistych warunkach kolejowych.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

CBA w resorcie klimatu zabezpiecza dokumenty dotyczące programu Czyste Powietrze

Centralne Biuro Antykorupcyjne we wtorek zabezpiecza dokumenty dotyczące programu "Czyste Powietrze"; śledztwo w tej sprawie prowadzi Prokuratura Europejska - przekazał Jacek Dobrzyński. Funkcjonariusze byli m.in. w siedzibie resortu klimatu, co potwierdził rzecznik tego ministerstwa.

Majówka 2026: TOP miejsca i atrakcje na wypoczynek

Majówka to jeden z najbardziej wyczekiwanych momentów w roku – czas, gdy wiele osób decyduje się na krótki wyjazd, odpoczynek od codziennych obowiązków i zmianę otoczenia.

ZUS przeliczył 219 tys. emerytur i rent czerwcowych. Śląskie z rekordami

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zakończył ponowne ustalanie wysokości emerytur czerwcowych. Zgodnie z przepisami dotyczyło to świadczeń przyznanych lub przeliczonych w czerwcu w latach 2009–2019 oraz powiązanych z nimi rent rodzinnych. W województwie śląskim było najwięcej świadczeń do przeliczenia, bo 28,8 tys. Tutaj też średnia podwyżka okazała się wyższa od średniej krajowej.

Domański: Trwają prace nad rozwiązaniami w sprawie kryptoaktywów

W Ministerstwie Finansów trwają prace nad rozwiązaniami, które mogłyby doprowadzić do przyjęcia ustawy o rynku kryptoaktywów - poinformował minister finansów i gospodarki Andrzej Domański. Jak dodał, nie podjęto jeszcze decyzji w zakresie finalnego kształtu tej propozycji.