Aktualności

Dzieła legendarnego artysty w kopalni

Zdzisław Beksiński to artysta, który mocno wpisał się w historię sztuki. Był m.in. malarzem, rzeźbiarzem, fotografikiem i rysownikiem, często także wykorzystywał grafikę komputerową. Przez lata wypracował specyficzny styl. Już od wtorku, 13 lutego, jego rzeźby będzie można podziwiać pod ziemią. Dokładnie tego dnia na poziomie 320 w zabrskiej Kopalni Guido ruszy wystawa

Przedłużenia umów nie będzie, autostrady A4 i A2 bezpłatne

Ministerstwo Infrastruktury nie planuje przedłużenia koncesji na autostrady A4 i A2. Po wygaśnięciu umów przejdą one w zarząd Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Resort nie zakłada odpłatności za przejazd pojazdów osobowych oraz motocykli tymi odcinkami - przekazał PAP rzecznik prasowy resortu infrastruktury Rafał Jaśkowski. W marcu 2027 r. wygaśnie umowa koncesyjna

1576581330 slawomir wochna1poziom

Dwa lata temu zakończono spór o kopalnię Turów

Dwa lata temu podpisano porozumienie kończące spór o kopalnię Turów w Bogatyni. Spółka PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna pochwaliła się stanem realizacji zobowiązań, które podjęto w ramach podpisanej wówczas polsko-czeskiej umowy. Wydobycie węgla będzie możliwe jeszcze 20 lat. Minęły dokładnie dwa lata od podpisania umowy między Polską a Czechami w sprawie kopalni

1685527037 huta legnica kghm

W KGHM we wtorek zmiany w Radzie Nadzorczej

Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie KGHM Polska Miedź zdecyduje we wtorek, 13 lutego, o zmianach w składzie rady nadzorczej miedziowej spółki. Według statut KGHM rada nadzorcza tej spółki składa się z 7 do 10 członków; dziś w tym gremium zasiada 10 osób. Jedną z prerogatyw RN jest powoływanie zarządu spółki. Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie KGHM Polska Miedź SA odbędzie się 13

Zaslepka

Złoty osłabił się wobec głównych walut

Polska waluta w poniedziałek ok. godz. 7.15 osłabiła się wobec euro o 0,12 proc., do 4,33 zł, wobec dolara spadła o 0,03 proc. do 4,01, a w stosunku do franka szwajcarskiego, straciła na wartości o 0,1 proc., do 4,59 zł. W piątek złoty stracił wobec euro 0,03 proc., które było wyceniane na 4,32 zł. Z kolei do dolara złoty zyskał 0,04 proc., a amerykańska waluta była wyceniana

1588231554 wlochyfarmawiatrowa

Niemcy poszukują surowców

Niedaleko od polskiej zachodniej granicy, na terenie Saksonii znajduje się uniwersytet górniczy pod nazwą Technische Universität Bergakademie Freiberg. Uniwersytet założony został w 1765 roku i uznawany jest za najstarszą uczelnię tego typu na świecie. Niemieckie górnictwo, znane jest jeszcze z czasów starożytnych i nieustanie się rozwijało. Stąd specjalność ta w średniowieczu

Droga Krzyżowa Górniczego Trudu

Na początku XXI wieku wzdłuż drogi prowadzącej z Boguszowa-Gorców na górę Chełmiec stanęły stacje Drogi Krzyżowej Górniczego Trudu. Każda z czternastu stacji upamiętnia innych górników. Chełmiec (851 m n.p.m.) to drugi co do wysokości szczyt w Górach Wałbrzyskich. Na jego wierzchołku wybudowana została wieża widokowa. Obok niej po drugiej wojnie światowej stanęła

Most na zapałkach

Niemieccy górnicy z kopalni węgla kamiennego w Nowej Rudzie przyczynili się po drugiej wojnie światowej do odbudowy mostu kolejowego nad potokiem Piekielnica. Dzięki temu skrócono trasę wywozu węgla na eksport z Zagłębia Wałbrzyskiego. Tymczasowy most, ze względu na drewnianą konstrukcję, nazywany był mostem na zapałkach. Nowa Ruda leży przy linii kolejowej nr 286 Kłodzko

1707398231 walentynki fot bochnia

Śledzik, popielec i walentynki w kopalniach

W tym roku koniec karnawału i początek Wielkiego Postu zbiegają się z dniem zakochanych, czyli walentynkami. Czy turystyczne kopalnie przygotowały coś specjalnego z tej okazji? Tak, ale nie wszystkie. Środa, 14 lutego 2024 r., to w Kościele katolickim środa popielcowa, choć w powszechnej świadomości także wspomnienie św. Walentego, patrona zakochanych. Część kopalń można

Najwięcej kradzieży węgla w województwie śląskim

Liczba kradzieży węgla i innych paliw stałych z pociągów towarowych jest nieporównywalnie mniejsza niż na początku XXI w. Nadal jednak notuje się ich znacznie ponad 100 w skali roku. Tak wynika z danych, jakie zebrała Straż Ochrony Kolei. - W 2023 roku do Straży Ochrony Kolei zostały zgłoszone 132 zdarzenia związane z przesyłkami towarowymi przewożącymi paliwa stałe.

Pokopalniany użytek ekologiczny Verona ma już dwa lata

W niedzielę, 11 lutego, mijają dwa lata, odkąd teren dawnej kopalni galmanu Verona w Bytomiu stał się użytkiem ekologicznym. Bytomski magistrat stawia przede wszystkim na ochronę przyrody tego miejsca. Dlatego też nie ma się co spodziewać poprowadzenia tam szeregu nowych szlaków turystycznych czy ścieżek rowerowych. – Powołanie użytku ekologicznego Verona ma na celu przede

Innowacyjny notes w każdej kopalni

Elektroniczny Notes Sztygara ma jeszcze w tym roku trafić do wszystkich kopalń Polskiej Grupy Górniczej. Urządzenie, które jako pierwsze znalazło zastosowanie w kopalni Piast-Ziemowit, to aplikacja usprawniająca pracę osób z górniczego dozoru. Jak wskazują przedstawiciele PGG, Elektroniczny Notes Sztygara to urządzenie, które zastępuje używane podczas codziennej pracy przez osoby

Polscy fachowcy naprawiają czeski sprzęt

Czeska spółka węglowa OKD od kilku miesięcy remontuje swój sprzęt. Pomagają w tym polscy specjaliści. Spółka zakończyła ub.r. na plusie. Górnicy wydobyli 1 000 125 ton węgla i wykonali 7,7 km wyrobisk. W 2024 r. planuje się wydobyć 1,2 mln t węgla i przygotować 7,8 km wyrobisk pod kolejne ściany na lata 2024-2025. Kwotą ponad 11 mln zł zamknął się remont kapitalny trzech

Przyczyny katastrofy nadal badane

Nie ma sprecyzowanej daty ogłoszenia ostatecznych wyników prac komisji powołanej do zbadania przyczyn i okoliczności wybuchu metanu oraz wypadku zbiorowego w KWK Pniówek. Jej członkowie otrzymali kolejne dokumenty, które być może rzucą nowe światło na przebieg tragicznych wydarzeń z 20 kwietnia 2022 r. – Chodzi o materiały, które zostały uzyskane podczas dwóch akcji

Dla tych kopalń węgiel koksowy ratunkiem?

Część kopalń, które obecnie produkują węgiel energetyczny, ma w swoich zasobach również węgiel koksowy. Chodzi tutaj przede wszystkim o ruchy Bielszowice i Halemba. Czy projekt roboczo nazywany „małe JSW” ma szansę na realizację? Pomysł sięgnięcia po węgiel koksowy przez rudzkie kopalnie powrócił przy okazji rozmów dotyczących umowy społecznej dla górnictwa. – Strona

1707467381 bielowicz patryk arc

Inspektor z Ziemowita podbija Daleki Wschód

Patryk Bielowicz, DJ występujący pod pseudonimem Patrick Moreno, triumfalnie powrócił ze swego kolejnego tournée po Japonii. Inspektor gospodarki maszynami, smarami, technologii górniczych w ruchu Ziemowit kopalni Piast-Ziemowit, znany jest ze swych zainteresowań muzyką EDM w nurcie progressive house. Gdy miał 15 lat, już prowadził dyskoteki, a dwa lata później ukończył kurs DJ-a.

Ostatnia zagłębiowska kopalnia na celowniku złodziei

Czekając na nowe życie, dawne zakłady górnicze stają się celem dla drobnych złomiarzy, ale także wyspecjalizowanych szajek. Sytuacja taka dotknęła również ostatnią kopalnię węgla kamiennego w Zagłębiu Dąbrowskim, czyli KWK Kazimierz-Juliusz. W jej przypadku kreatywność złodziei była godna kina akcji. Aby dostać się do jej budynków, złomiarze próbowali wykonywać nawet

Bezpieczeństwo z ekologią mogą iść w parze

Czy taki zakład jak kopalnia może być proekologiczny? Okazuje się, że jak najbardziej tak. Dobrym przykładem jest kopalnia Mysłowice-Wesoła. W ostatnich latach przeprowadzono tam wiele inwestycji przyjaznych środowisku. Poza tym jeszcze mocniej postawiono na bezpieczeństwo pracy załogi. Sztandarową inwestycją w mysłowickiej kopalni jest stacja uzdatniania wody kopalnianej. Jej

Unijny cel redukcji emisji CO2 do 2040 r. nie wiąże Polski

Przedstawiony przez Komisję Europejską cel redukcji emisji CO2 o 90 proc. do 2040 r. nie jest wiążący dla Polski, to otwarcie dyskusji - podkreśliła w rozmowie minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska. Dodała, że propozycja KE będzie ambitnie negocjowana. Minister powiedziała także, że na transformacji klimatycznej nie mogą stracić zwykli ludzie. Zapowiedziała ponadto

Konieczne wzmocnienie kolei, by sprowadzać LPG z Zachodu

W związku z embargiem nałożonym na przywóz LPG z Rosji, kluczowe będzie przystosowanie infrastruktury w Polsce do dostaw 700 tys. ton LPG z Zachodu, głównie kolejowej w portach i przy granicy z Niemcami - uważa dyrektor Polskiej Organizacji Gazu Płynnego Bartosz Kwiatkowski. Dyrektor generalny Polskiej Organizacji Gazu Płynnego (POGP) Bartosz Kwiatkowski odniósł się do problemu

Na Wall Street wzrosty głównych indeksów

Piątkowa sesja na Wall Street zakończyła się przewagą wzrostów głównych indeksów, a S&P 500 po raz pierwszy w historii zamknął dzień powyżej poziomu 5.000 punktów. Inwestorzy oceniają szanse na dalsze wzrosty amerykańskich spółek. Dow Jones Industrial na zamknięciu spadł o 0,14 proc. i wyniósł 38.671,69 pkt. S&P 500 na koniec dnia wzrósł o 0,57 proc. i wyniósł 5.026,61

1643951093 gpw

Skrót wiadomości ze spółek giełdowych

Warszawski parkiet zakończył piątkową sesję niewielkimi spadkami. Indeks WIG20 zniżkował o 0,4 proc. Nieco silniejsze były małe spółki, grupowane w sWIG80, który wzrósł o 0,1 proc. Przez całą sesję pozytywnie wyróżniało się CCC. Akcje spółki wzrosły na zamknięciu o ponad 8 proc. Grupa CCC zakłada, że marża EBITDA w 2024 roku może być wyższa niż 10-12 proc. -