Aktualności

Miliony od ZUS dla przedsiębiorców

ZUS przeznaczy rekordową kwotę 120 mln zł na działania zmierzające do poprawy bezpieczeństwa i higieny pracy w firmach. Przedsiębiorcy mogą uzyskać dofinansowanie do 300 tys. zł. W tym roku wnioski będzie można składać od 26 lutego do 27 marca - czytamy w komunikacie prasowym. – Tegoroczna pula pieniędzy to 120 mln zł i jest najwyższą jaką dotychczas przeznaczono na ten

Polacy sprowadzili w zagranicy o 14 proc. więcej aut

W 2023 r. Polacy sprowadzili z zagranicy o 14 proc. więcej samochodów niż rok wcześniej - wynika z opublikowanego we wtorek raportu Clicktrans. Udział aut luksusowych w imporcie prywatnym wzrósł o 6 proc. r/r. Jak wskazali autorzy publikacji mimo wzrostu cen transportu, w 2023 roku Polacy sprowadzili o 14 proc. więcej aut z zagranicy niż w roku 2022. Zaznaczyli też, że udział

Związkowcy apelują do polityków o dialog

Przewodniczący śląsko-dąbrowskiej Solidarności Dominik Kolorz przekazał we wtorek, 13 lutego, szefom wszystkich klubów parlamentarnych stanowisko Zarządu Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ S w sprawie kryzysu prawno-ustrojowego w Polsce. Stanowisko to jest jednocześnie apelem o rozwiązanie konfliktu w duchu dialogu. – Zarząd Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ Solidarność z

Węgiel w Polsce musi mieć warunki do wydobycia

- Branża górnictwa węgla kamiennego jeszcze przez długie lata będzie podstawą bezpieczeństwa energetycznego. To nie ulega wątpliwości – zapewnił prof. Krzysztof Galos, wiceminister klimatu i środowiska oraz Główny Geolog Kraju, który był gościem Górniczego Koncertu Noworocznego. Przyznał, że perspektywa dla węgla to może być ok. 15-20 lat. - Ważne jest żeby ten węgiel w

1706785570 factory 1140760 1280

Zmiany personalne w Grupie Azoty ZAK Kędzierzyn-Koźle

Przewodniczący rady nadzorczej Grupy Azoty ZAK w Kędzierzynie-Koźlu Filip Grzegorczyk złożył rezygnację z członkostwa w radzie - poinformowało we wtorek biuro prasowe spółki. Przyczyny rezygnacji nie zostały wskazane. Jak przekazało we wtorek biuro prasowe Grupy Azoty ZAK w Kędzierzynie-Koźlu, w poniedziałek Filip Grzegorczyk złożył rezygnację z członkostwa w radzie

Prezes Taurona odwołany

Karolina Mucha-Kuś została powołana na stanowisko pełniącego obowiązki prezesa zarządu Tauron Polska Energia – taką decyzję podjęła rada nadzorcza spółki. W składzie zarządu pozostanie Krzysztof Surma, wiceprezes ds. finansów - poinformowali przedstawiciele Tauronu we wtorek, 13 lutego. Na tym samym posiedzeniu, rada nadzorcza Tauron Polska Energia odwołała Pawła Szczeszka ze

NWZ KGHM powołało nowych członków rady nadzorczej

Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie KGHM Polska Miedź powołało we wtorek siedmiu nowych członków rady nadzorczej spółki. Wcześniej odwołanych zostało siedmioro doczasowych członków. NWZ KGHM odbyło się we wtorek w Lubinie (woj. dolnośląskie) w siedzibie spółki; zostało zwołane na wniosek Skarbu Państwa - największego akcjonariusza miedziowego koncernu. Przedstawiciel Skarbu

1707827792 wystawa wujek

Wystawa w dawnym kopalnianym budynku

„Solidarność do wojska! Obozy wojskowe jako forma dotkliwej represji przeciw członkom Solidarności”- to temat wystawy, którą od 13 lutego można będzie oglądać w Śląskim Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach przy kopalni Wujek. Wernisaż zaplanowany jest na godzinę 17 - poinformowali przedstawiciele Polskiej Grupy Górniczej (PGG). Wystawa obejmuje 10 wielkoformatowych,

1681825134 lasy pelne energii pge

Górniczo-energetyczny koncern na rzecz zrównoważonego rozwoju

PGE Polska Grupa Energetyczna podsumowała działania w zakresie CSR w 2023 r. Jak podały służby prasowe koncernu, w sumie zrealizowano ponad 80 projektów środowiskowych i społecznych. To o 30 więcej niż w 2022 r. Służyły one edukacji przyrodniczej, wzbogaceniu bioróżnorodności, ochronie zagrożonych gatunków oraz pomocy osobom najbardziej potrzebującym. PGE współpracuje z

Goście górniczego koncertu wsparli Fundację

Tradycją Górniczych Koncertów Noworocznych jest zbiórka na rzecz Fundacji Rodzin Górniczych. Podobnie było w tym roku. W czasie koncertu, który odbył się w poniedziałek, 12 lutego, udało się zebrać 5 390 zł - poinformowała FRG portal netTG.pl Gospodarka-Ludzie. Środki te przekazali goście uroczystości organizowanej przez Górniczą Izbę Przemysłowo-Handlową. FRG niesie pomoc

1609848797 elektrownia pixabay 06

Wesprą projektowanie elektrowni jądrowej na Pomorzu

Polskie Elektrownie Jądrowe rozpoczęły współpracę z konsorcjum fińskich spółek Fortum i TVO Nuclear Services przy projektowaniu i przygotowywaniu eksploatacji elektrowni jądrowej na Pomorzu - poinformowały we wtorek Polskie Elektrownie Jądrowe. Jak wskazano, w ramach podpisanej umowy z Fortum oraz TVO Nuclear Services opracowana zostanie strategia przygotowania spółki Polskie

UKNF ostrzega przed oszustami podszywającymi się pod komisję

Urząd Komisji Nadzoru Finansowego (UKNF) ostrzega przed oszustami podszywającymi się pod pracowników Urzędu, przestępcy wykorzystują metodę spoofingu i podszywają się pod numery telefonów Urzędu KNF - poinformowano na stronie KNF. Oszuści wykorzystują metodę spoofingu. To rodzaj ataku, w którym przestępcy podszywają się pod inne urządzenie lub innego użytkownika w sieci, aby

Będzie potrzebna aktualizacja umowy społecznej

Bruksela zaprezentowała propozycje w zakresie celu klimatycznego do 2040 r. Unia Europejska chce obniżyć emisje gazów cieplarnianych netto aż o 90 proc. Polska ustami ministerialnych urzędników nie zgadza się na nowe propozycje Komisji Europejskiej związane z podniesieniem celów klimatycznych do 2040 r. Zdaniem prof. Jerzego Buzka, polskiego europarlamentarzysty, nie ma na razie

Zamiast podwyżek górnicy z niższymi zarobkami? Związki policzyły

W poniedziałek, 12 lutego, odbyła się kolejna tura rozmów płacowych w Jastrzębskiej Spółce Węglowej (JSW). Spotkanie nie przyniosło porozumienia. Strona związkowa zawnioskowała o prowadzenie dalszych rokowań w obecności mediatora. Przypomnijmy, że w tej sprawie reprezentatywne związki zawodowe działające w JSW weszły 26 stycznia w spór zbiorowy z zarządem. Strona związkowa

To pierwsze takie rozwiązanie w polskim górnictwie węglowym

W ruchu Ziemowit funkcjonuje system wizualizacji podporności wstępnej sekcji obudowy zmechanizowanej. Pozwala on na utrzymywanie stałego ciśnienia medium w stojakach sekcji obudowy zmechanizowanej i co zatem idzie, sprzyja bezpiecznemu prowadzeniu robót. Rozwiązanie to pozwala ograniczyć do minimum niepożądane zdarzenia związanymi z obwałami stropu w ścianie wydobywczej. Już w

Dodatkowy tydzień dla Ministerstwa Przemysłu

O tydzień przesuną się pracę nad projektem rozporządzenia dotyczącego utworzenia Ministerstwa Przemysłu. Pierwotnie Rada Ministrów miała się nim zająć we wtorek, 13 lutego. Termin jednak zmieniono z racji Rady Gabinetowej, czyli spotkania rządu z prezydentem. Została zwołana właśnie na 13 lutego na godz. 13. Przypomnijmy, że rozporządzenie ma wejść w życie 1 marca i wtedy

Górnicze podsumowanie roku w filharmonii

Górniczy Koncert Noworoczny, który odbył się w poniedziałek, 12 lutego, w Filharmonii Śląskiej w Katowicach, był idealną okazją do podsumowania minionych miesięcy oraz nagrodzenia tych, którzy w tym okresie wyróżnili się w sektorze wydobywczym. To właśnie na koncercie organizowanym przez Górniczą Izbę Przemysłowo-Handlową wręczono nagrody w konkursie Górniczy Sukces Roku,

Surowce nadal finansują rosyjską machinę wojenną

W porównaniu do reszty świata UE nałożyła na Rosję największą liczbę sankcji i z pewnością w przyszłości będzie tę politykę sankcyjną zaostrzać. Jest jeszcze dużo pracy i wiele obszarów, gdzie można by nałożyć obostrzenia, żeby jeszcze bardziej zwiększyć rosyjskie koszty prowadzenia wojny w Ukrainie – mówi prof. Agnieszka Legucka, analityczka Polskiego Instytutu

1694690276 jeriden villegas vlpum5wp5z

Przedsiębiorcy wymieniają koszty pracy jako powód wzrostu cen

Wśród czynników będących powodem podwyżek cen przedsiębiorcy na pierwszym miejscu wymieniają koszty pracy. Na czynnik ten wskazuje ponad 88 proc. badanych menadżerów firm z sektora przetwórstwa przemysłowego - poinformowało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC). Jako drugi czynnik skłaniający do podnoszenia cen firmy wymieniają ceny energii i paliw (blisko 80 proc.

Muzeum Górnictwa Węglowego szuka przewodników

Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu prowadzi kolejny nabór na przewodników po trasach turystycznych. Termin złożenia dokumentów rekrutacyjnych upływa 29 lutego. Bezpłatny kurs przewodnicki rozpocznie się w drugiej połowie marca 2024 r. - Szczegółowe informacje zamieszczone są w ogłoszeniu na stronie muzeum. W razie wątpliwości lub dodatkowych informacji, prosimy o kontakt

1566376215 nissan e nv200

Należy zacząć publiczną debatę o prywatyzacji niektórych spółek

Należy zacząć publiczną debatę na temat prywatyzacji spółek, które nie mają strategicznego znaczenia dla Skarbu Państwa - powiedziała ekonomistka z Uniwersytetu Warszawskiego dr Małgorzata Starczewska- Krzysztoszek. W opinii ekonomistki zmiany w organach nadzorczych państwowych spółek, które obserwujemy po zmianie rządu, pokazują jak duży wpływ mają politycy na strefę

Zaslepka

Baryłka ropy Brent podrożała do 82,34 dol.

We wtorek rano notowania baryłki ropy Brent na giełdzie w Londynie wzrosły o 0,41 proc., do 82,34 dol., a amerykańskiej ropy WTI na giełdzie w Nowym Jorku o 0,48 proc., do 77,29 dol. Ropa Brent i WTI w poniedziałek po południu były wyceniane odpowiednio na 81,6 dol. i 76,5 dol. za baryłkę. W dniu napaści Rosji na Ukrainę, 24 lutego 2022 r., baryłka Brent kosztowała 99 dol., a WTI