Aktualności

Wstrząs w kopalni Janina

Do wstrząsu doszło w Zakładzie Górniczym Janina w Libiążu, należącym do Południowego Koncernu Węglowego SA. W piątek, 22 marca 2024 roku, po godzinie 21:51, zanotowano wstrząs o energii wynoszącej 4 x 10^7 J w rejonie ściany 729 na poziomie 800 m. Wstrząsy pochodziły z obszaru górniczego Zakładu Górniczego Janina w Libiążu - podał dyspozytor Wyższego Urzędu Górniczego. 

Nowa komisja przy WUG

Rada Seniorów to nowa komisja doradcza, którą do życia powołał w marcu prezes Wyższego Urzędu Górniczego Adam Mirek. Gremium to ma charakter konsultacyjny, doradczy oraz inicjatywny. Pierwsze spotkanie rady ma odbyć się w kwietniu lub maju. – Chciałbym, by w Radzie Seniorów uczestniczyły, oczywiście po uprzednim wyrażeniu zgody, osoby, które w przeszłości zajmowały

Podaruj Fundacji zamiast fiskusowi

Jesteśmy w trakcie okresu rozliczeń z fiskusem. Wypełniając zeznanie podatkowe, mamy szansę w prosty sposób zrobić coś dobrego i pożytecznego. Wystarczy wskazać organizację pożytku publicznego, która otrzyma 1,5 proc. naszego podatku. Jedną z nich jest działająca już od 27 lat Fundacja Rodzin Górniczych, która Organizacją Pożytku Publicznego jest od 2004 r. Przez ten czas

1711120484 sieroszowic kghm

Od tego zaczęła się historia górniczego giganta

W piątek, 22 marca, w Sieroszowicach uczczono 67. rocznicę odkrycia złóż rudy miedzi. To dzięki temu odkryciu powstał KGHM Polska Miedź.  Dokładnie wydarzenie to miało miejsce 23 marca 1957 r. Wówczas wykonano historyczny odwiert. Obecność miedzi stwierdzono w rdzeniu z otworu S-1 na głębokości 655,9-658,70 m. Jan Wyżykowski przywiózł go wraz z trzema innymi do Państwowego

Od Rybnickiego Okręgu Węglowego do Rybnickiego Okręgu Wodorowego

ROW 2.0 to projekt miasta Rybnika i Politechniki Śląskiej, którego celem jest transformacja Rybnickiego Okręgu Węglowego w Rybnicki Okręg Wodorowy. W piątek, 22 marca, odbyła się konferencja inaugurująca projekt. Według jego założeń Rybnicki Okręg Wodorowy ma być ośrodkiem nowoczesnych technologii opartych o zrównoważone, efektywne źródła zielonej energii. - Od Rybnickiego

1677840575 bogdanka

Zmienią się pensje zarządu węglowej spółki?

Enea, która jest głównym akcjonariuszem Lubelskiego Węgla Bogdanka, złożyła wniosek o zmianę porządku obrad zwołanego na 12 kwietnia Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia LW Bogdanka. Dodatkowe punkty będą dotyczyły zmian w systemie wynagradzania władz węglowej spółki. Przypomnijmy, że 15 marca Enea złożyła wniosek o zwołanie na 12 kwietnia Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia

1695978684 img 4955

Dopłata ma zachęcić do wymiany kotła węglowego na pompę ciepła

Związek Gmin i Powiatów Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego z siedzibą w Rybniku ogłasza nabór do projektu grantowego wspierającego rozwój odnawialnych źródeł energii w jednorodzinnych budynkach mieszkalnych. Możliwe dofinansowanie do pomp ciepła może wynieść do 100 proc. kosztów – poinformował rybnicki samorząd. Wnioski o grant można składać od 8 kwietnia do 8

Polska kopalnia w elitarnym stowarzyszeniu

Kopalnia Doświadczalna Barbara, należąca do Głównego Instytutu Górnictwa - Państwowego Instytutu Badawczego, wchodzi do Stowarzyszenia Europejskich Laboratoriów Podziemnych (European Underground Laboratories Association) – podał GIG-PIB w swoich mediach społecznościowych. Stowarzyszenie zostało zarejestrowane we Freibergu i jest legalnie działającą europejską organizacją

Wyjątkowy film z kopalni. Nakręcili go górnicy

Kopalnia Niwka-Modrzejów ponad 20 lat temu zniknęła z mapy Sosnowca. Choć niewiele po niej zostało, to pamięć o tym zakładzie jest wciąż żywa wśród mieszkańców tej części Sosnowca. Kopalni-matce i tym, co jest z nią związane, poświęcono Izbę Pamięci, którą w Barbórkę 2023 r. otworzono przy Szkole Podstawowej nr 15. W izbie można obejrzeć film, który w czasie

Po raz ostatni ocenili eksploatację pod Piekarami Śląskimi

W czwartek, 21 marca, odbyło się 34. i zarazem ostatnie posiedzenie Zespołu porozumiewawczego dla okresowej oceny wpływów eksploatacji górniczej pod terenami Miasta Piekary Śląskie - podał Wyższy Urząd Górniczy. Posiedzeniu, które odbyło się w piekarskim magistracie,  przewodniczył dyrektor Okręgowego Urzędu Górniczego w Katowicach. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele:

Węglowa spółka szuka nowego prezesa i wiceprezesów

W piątek, 22 marca, Rada Nadzorcza Południowego Koncernu Węglowego (dawniej Tauron Wydobycie) ogłosiła konkurs na nowych członków zarządu. Spółka poszukuje prezesa zarządu oraz dwóch wiceprezesów - ds. ekonomiczno-finansowych oraz ds. technicznych. „Rada Nadzorcza Południowego Koncernu Węglowego Spółka Akcyjna z siedzibą w Jaworznie ogłasza wszczęcie postępowań

Górnicze wynagrodzenia wzrosły o 30 proc. Co na to wpłynęło?

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w Lubelskim Węglu Bogdanka w 2023 roku wyniosło 14 633 zł brutto. To oznacza, że - w porównaniu do poprzedniego roku - pensje w kopalni zwiększyły się o 30 proc. Wpływ na tak duży wzrost wynagrodzeń miały nagrody specjalne, które otrzymali pracownicy kopalni. Jak wynika z danych przedstawionych przez spółkę, w 2022 roku przeciętne miesięczne

Rząd sfinansuje powstanie toru wodnego przed portem w Elblągu

Rząd sfinansuje powstanie toru wodnego przed portem w Elblągu, prace rozpoczną się w tym roku - zapowiedział w piątek minister infrastruktury Dariusz Klimczak. Szef MI podkreślił, że instytucje rządowe porozumiały się w tej sprawie z samorządem i portem w Elblągu. Minister Klimczak poinformował w piątek w Elblągu, że resort infrastruktury zlecił Urzędowi Morskiemu w Gdyni

1525001424 grota roweckiego tychy googlemaps

Tychy ze środkami FST na Tyski Hub Zielonej Gospodarki

Budowę Tyskiego Hubu Zielonej Gospodarki - miejsca dla firm zajmujących się szeroko pojętą ekologią i zielonymi technologiami - przygotowuje samorząd Tychów. Inwestycję w niezagospodarowanej dotąd części budynku Zespołu Szkół Municypalnych wesprą środki Funduszu Sprawiedliwej Transformacji (FST). 14 marca br. urząd marszałkowski woj. śląskiego wybrał projekt Tyskiego Hubu do

Pieniądze już trafiają do beneficjentów

Minister Funduszy i Polityki Regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz podsumowała pierwsze 100 dni swojego resortu. Udało się odblokować unijne fundusze; na inwestycje jest 600 mld zł, a pieniądze już trafiają do beneficjentów - poinformowała w piątek podczas konferencji prasowej. - Zaczęliśmy z pełną blokadą funduszy unijnych, zarówno strukturalnych jak i KPO, a jesteśmy w

Ceny na stacjach paliw będą rosnąć

W nadchodzącym tygodniu portal e-petrol.pl oczekuje podwyżek cen na stacjach paliw. Jak wskazują analitycy, po serii wahań ceny hurtowe ustabilizowały się na poziomach wyższych niż przed tygodniem. Według prognoz e-petrol.pl to jeszcze nie koniec wzrostów cen i na stacjach będą dominować podwyżki, chociaż portal nie wyklucza stabilizacji, ale tylko o charakterze przejściowym.

1711107499 teznia bogdanka

Górnicza spółka pomogła wybudować tężnię

W czwartek, 21 marca, na terenie Ośrodka Rewalidacyjno-Wychowawczego w Łęcznej, miało miejsce uroczyste otwarcie tężni solankowej. Tężnia została wybudowana przy finansowym współudziale Lubelskiego Węgla Bogdanka. Jak wskazali przedstawiciele górniczej spółki, to pierwszy tego typu obiekt w powiecie łęczyńskim. Nowa tężnia ma służyć nie tylko dzieciom i opiekunom ośrodka

Węglowa spółka bez prezesa. Jest nowy konkurs

W piątek, 22 marca, Rada Nadzorcza Jastrzębskiej Spółki Węglowej ogłosiła nowy konkurs na stanowiska: prezesa zarządu oraz dwóch wiceprezesów – ds. ekonomicznych oraz rozwoju. Poprzednie postępowanie kwalifikacyjne nie przyniosło rezultatu. „Rada Nadzorcza Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA z siedzibą w Jastrzębiu-Zdroju Aleja Jana Pawła II 4, ogłasza wszczęcie postępowań

Także górnicy ratowali życie Żydom

24 marca 2024 r. obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką – święto ustanowione przez polski parlament w 2018 r. Tego dnia mija dokładnie 80 lat od zamordowania przez Niemców rodziny Ulmów z Podkarpacia oraz ukrywanych przez nich Żydów z rodzin Goldmanów,  Didnerów i Grünfeldów - informuje Instytut Pamięci Narodowej, Oddział w

1684486612 e zla

Pierwsze trzynastki z ZUS jeszcze przed Wielkanocą

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przygotowuje się do wypłaty trzynastych emerytur. Pierwszy termin wypada 1 kwietnia, czyli w świąteczny poniedziałek. To oznacza, że pierwsze trzynastki trafią do emerytów i rencistów jeszcze przed Wielkanocą - czytamy w komunikacie prasowym. - Emeryci i renciści w kwietniu mają powody do zadowolenia. To właśnie w tym miesiącu wraz ze swoim

1711102926 fotoweze

Węże do górnictwa

Sprzęt do ciężkich prac przemysłowych to zupełnie coś innego niż zestaw w przydomowym ogródku. W niniejszym artykule opiszemy profesjonalne węże do górnictwa. Skupimy się na ich właściwościach oraz praktycznych aspektach eksploatacji. Bezpieczeństwo węży górniczych Absolutnie najważniejszą sprawą jest zapewnienie bezpieczeństwa pracy górników. Nie bez znaczenia jest

Rząd zajmie się rozwiązaniami w sprawie cen prądu

W środę Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów będzie się zajmował rozwiązaniami dotyczącymi cen prądu - zapowiedziała w piątek minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska. Jak powiedziała szefowa resortu na antenie TVP Info, już są gotowe rozwiązania, przekazaliśmy je. Będą omawiane w przyszłym tygodniu, w środę, na Komitecie Ekonomicznym Rady Ministrów, który musi to