W Dąbrowie Górniczej rusza zakład recyklingu betonu

fot: Krystian Krawczyk

Budowa otwartej w środę pierwszej fabryki SK w Dąbrowie Górniczej, której wartość szacowano wcześniej na ok. 1,5 mld zł, rozpoczęła się w 2019 roku, a produkcja ruszyła w sierpniu br.

fot: Krystian Krawczyk

Nowy zakład recyklingu betonu w Dąbrowie Górniczej, o wydajności do 100 ton odpadów betonowych na godzinę, wszedł w fazę zaawansowanego rozruchu - podała w środę spółka Heidelberg Materials Polska (dawniej Grupa Górażdże).

Spółka wyjaśniła, że technologia zastosowana w pierwszej takiej instalacji na skalę przemysłową w Polsce umożliwia wytwarzanie stwardniałego zaczynu cementowego z recyklingu. Może on zastąpić naturalny wapień jako surowiec do produkcji klinkieru i cementu.

Dodatkowo w innym projekcie w zakładzie spółki w Górażdżach przy unijnym wsparciu powstaje instalacja pilotażowa, gdzie stwardniały zaczyn cementowy z Dąbrowy Górniczej ma być nasycany dwutlenkiem węgla z gazów spalinowych z pieca, istotnie redukując emisję tego gazu do atmosfery.

W środowej informacji inwestor napisał, że jego proces recyklingu betonu (ReConcrete) łączy elementy gospodarki obiegu zamkniętego oraz dekarbonizacji, dzięki odzyskiwaniu zaczynu cementowego (RCP). Pozwala to zmniejszyć zawartość klinkieru w produkcji cementu i prowadzi do redukcji emisji CO2, m.in. poprzez zastosowanie materiału z recyklingu i zmniejszenie zużycia surowców pierwotnych.

Dla firmy ma to być kolejny etap realizacji strategii związanej z dekarbonizacją i niskoemisyjnością, która zakłada, że do 2030 r. połowa jej produktów betonowych będzie zawierała produkty z recyklingu. Projekt jest przy tym realizowany przy udziale polskiej myśli technologicznej.

Obiekt w Dąbrowie Górniczej ma zapewnić możliwości separacji i sortowania niezbędne do pełnego recyklingu odpadów betonowych i zastąpienia pierwotnych materiałów na etapie produkcji cementów o wydajności przetwarzania do 100 ton odpadów betonowych na godzinę.

Jak zapewnili przedstawiciele spółki, pilotażowe próby spółki wykazały, że beton może być w pełni poddany recyklingowi, bez utraty jakości. W procesie ReConcrete odpady betonowe są rozdzielane i wyodrębniane na pierwotne składniki. Pozwala to uzyskać piasek i żwir, a także stwardniały zaczyn cementowy z recyklingu.

Ten ostatni może być ponownie wykorzystany jako surowiec niskoemisyjny w produkcji klinkieru i cementu, zastępując naturalny wapień jako surowiec. Ponadto zaczyn cementowy może absorbować i trwale wiązać dwutlenek węgla, uwalniany np. w procesie produkcji cementu.

Spółka buduje obecnie pilotażową instalację w zakładzie w Górażdżach, która otrzymała dofinansowanie z unijnego programu badań i innowacji Horyzont Europa. Jej ukończenie planowane jest na koniec br. RCP uzyskany w dąbrowskim zakładzie będzie tam transportowany, a specjalny reaktor będzie nasycał go dwutlenkiem węgla z surowych gazów spalinowych z pieca.

Według inwestora karbonatyzowane RCP (cRCP) działa jak pochłaniacz dwutlenku węgla i jest w stanie zastąpić klinkier w nowych, niskoemisyjnych rodzajach cementu. Projekt może zmineralizować około 150 kg tego gazu na tonę RCP, znacznie zmniejszając emisję dwutlenku węgla.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Zwyczajne Walne Zgromadzenie Orlenu zdecydowało o wypłacie 8 zł dywidendy

Obradujące we wtorek w Płocku Zwyczajne Walne Zgromadzenie (ZWZ) Orlenu wyraziło zgodę, aby dywidenda do wypłaty w tym roku wyniosła 8 zł na akcję, co rekomendował zarząd. Taka wysokość dywidendy jest najwyższa w historii tej spółki.

Rewolucja w CKZiU w Jaworznie. Szkoła przeszkoli z AI i robotyki

Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Jaworznie będzie miało nową siedzibę.  W ramach inwestycji o wartości około 22 mln zł powstanie m.in. dziewiętnaście specjalistycznych pracowni nauki zawodu. W poniedziałek, 8 czerwca 2026 r., o szczegółach przedsięwzięcia informowali marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa oraz prezydent Jaworzna Paweł Silbert.

Dk81

Rusza przebudowa dwóch skrzyżowań na DK81

Katowicki oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad rozpoczyna przebudowę dwóch skrzyżowań na drodze krajowej nr 81 – w Mikołowie i Warszowicach.

Wkrótce festiwal Kierunek GZM. Weź udział w mikrowyprawach po Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii

Przejście przez Wrota Piekieł, kajakowa wyprawa o zachodzie słońca, przejażdżka kultowym „ogórkiem”, zwiedzanie podziemnych schronów i średniowiecznych zamków czy retro potańcówka – to tylko część atrakcji, które przygotowano dla uczestników kolejnej edycji festiwalu Kierunek GZM, który odbędzie się w dniach 26-28 czerwca 2026 r.