Aktualności

Zaslepka

Pniówek: Wentylatory zamiast przeciągu

W Zakładzie Przeróbki Mechanicznej Węgla w kopalni Pniówek zainstalowano nowoczesny system wentylacji. Dzięki temu zdecydowanie poprawiły się tam warunki pracy, szczególnie latem, gdy budynki są mocno nasłonecznione. Wcześniej w zakładzie przeróbczym wentylacja była naturalna. Świeże powietrze wpływało do budynków poprzez otwierane okna i drzwi. Nagrzane wypływało przez

Zaslepka

MF:Rośnie liczba firm zalegających z podatkami

Wzrasta liczba firm, które są winne fiskusowi powyżej 1 miliona zł. Kwota ich zadłużenia na koniec ubiegłego roku osiągnęła ponad 23 mld zł - wynika z danych Ministerstwa Finansów. Zgodnie z najnowszymi informacjami resortu finansów, na koniec ubiegłego roku 4078 przedsiębiorstw miało zaległości podatkowe wobec budżetu państwa powyżej 1 mln zł. Ogółem długi tych

Zaslepka

Wizz Air odwołuje loty Coventry-Katowice

Wizz Air zawiesza połączenia Coventry-Katowice.Jeszcze tylko przez miesiąc pasażerowie linii lotniczych Wizz Air będą mogli korzystać z połączenia Coventry – Katowice. Od 15 września loty zostaną zawieszone.Według władz Wizz Air zawieszenie połączenia związane jest ze spadkiem zainteresowania wśród pasażerów, a samoloty skierowane zostaną na inne, bardziej uczęszczane

Zaslepka

Islandia przygotowuje się do eksploatacji swojego szelfu

Władze Islandii przygotowują się do rozpoczęcia po 1 stycznia 2009 r. poszukiwań, a następnie wydobycia ropy i gazu na części swego szelfu kontynentalnego - podał PAP. Wkrótce zaczną się kosztowne wiercenia w celu określenia wielkości zasobów tych surowców. Międzynarodowa konferencja ma wyłonić sztab specjalistów do prac wydobywczych. Jako teren przyszłych prac

Zaslepka

Fundusze UE: Będzie łatwiej i szybciej

Ministerstwo Rozwoju Regionalnego (MRR) chce uprościć korzystanie z unijnych funduszy na lata 2007-2013. W resorcie powstał zespół, który przyjmuje uwagi dotyczące procedur ubiegania się o środki rozdzielane przez MRR. Zespołem ekspertów kieruje minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska, a zastępcami są dwaj wiceministrowie - Jarosław Pawłowski i Krzysztof Hetman. W

Pawalak 04 TON

Pawlak: Polak z daremkombinowania\"

Wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak uważa, że Polska jest w stanie tworzyć innowacyjną gospodarkę. Musimy spełnić jednak określone warunki, m.in. prawne oraz w zakresie edukacji i "wyławiania talentów". Pawlak uczestniczył w środowej debacie poświęconej innowacyjnej gospodarce, zorganizowanej przez redakcję "Rzeczpospolitej" i Forum Ekonomiczne w

Zaslepka

MF: Gminy mogą podnosić podatki lokalne

Samorządy od 1 stycznia 2009 roku będą mogły podnieść stawki podatków i opłat lokalnych o 4,2 proc. - wynika z obwieszczenia Ministerstwa Finansów (MF). Gminy od nowego roku będą mogły zwiększyć wysokość m.in. podatku od nieruchomości, podatku od środków transportu, opłat miejscowych i opłaty od posiadania psów.  Zgodnie z obwieszczeniem MF, maksymalna stawka

Benzyna dystrybutor ec

Ceny paliw na stacjach: Jeszcze możliwe obniżki

Zdaniem analityków z biura Reflex, które monitoruje rynek paliwowy, w nadchodzącym tygodniu ceny paliwa w detalu mogą jeszcze spaść o kilka groszy na litrze, mimo że krajowe rafinerie najprawdopodobniej zdecydują się podnieść swoje ceny. Według Refleksu spadek ceny benzyny na stacjach może wynieść w zbliżającym się tygodniu około 3-4 grosze na litrze, a zniżka oleju

Solidarnosc olivierhoslet PAP EPA

Stoczniowcy zapowiadają kolejne pikiety w Brukseli

Stoczniowcy z Gdyni i Szczecina zapowiadają pikiety w Brukseli, jeśli działania rządu oraz negocjacje z Komisją Europejską w sprawie restrukturyzacji zakładów nie będą korzystne dla przedsiębiorstw - podała w czwartek Informacyjna Agnecja Radiowa. 

Zaslepka

W założeniach do strategii KGHM propozycja integracji hut i kopalń

Założenia do strategii KGHM na następne lata, które w najbliższy poniedziałek będą dyskutowane na posiedzeniu rady nadzorczej spółki, zawierają m.in. propozycję zintegrowania hut i kopalń w dwa podmioty - wynika z nieoficjalnych informacji PAP.- W złożeniach do strategii zasygnalizowano projekt zintegrowania kopalń i hut w dwa podmioty, w celu obniżki kosztów - powiedziała PAP

Zaslepka

KGHM nie spodziewa się dobrego II półrocza

KGHM Polska Miedź nie spodziewa się pozytywnego drugiego półrocza, poinformował w czwartek prezes Mirosław Krutin, który nie chciał jednak podać, czy zostanie obniżona prognoza firmy na 2008 rok. - Nie patrzymy optymistycznie na drugie półrocze - powiedział Krutin w czwartek w wywiadzie dla TVN CNBC Biznes. Nie chciał jednak odpowiedzieć na pytanie, czy prognoza spółki

Zaslepka

Giełda: KGHM zyskuje po wynikach

Czwartkowa sesja na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych przebiega w spokojnych nastrojach i przy niskich obrotach. Na parkiecie dominują wzrosty, zyskują m.in. spółki z WIG 20: Getin Holding i KGHM Polska Miedź, które podały dobre wyniki kwartalne. - Dzień jest spokojny, obroty są niewielkie - powiedział makler DM BZ WBK Tomasz Leśniewski. Dziś przed sesją sporo

Zaslepka

Rosną szanse na prywatyzację Stoczni Gdynia jeszcze latem tego roku

Skarb Państwa przedłużył ISD Polska do końca sierpnia wyłączność negocjacyjną na rozmowy o programie restrukturyzacji dla stoczni w Gdyni i Gdańsku  Jest przełom w rozmowach skarbu z ukraińskim inwestorem w sprawie wspólnego programu dla stoczni w Gdyni i Gdańsku – twierdzą zgodnie obie strony po wczorajszym spotkaniu ministra skarbu Aleksandra Grada z Konstantym

Rafamet ARC

Dobre wyniki Rafametu

W I półroczu 2008 r. Grupa Kapitałowa RAFAMET osiągnęła przychody netto ze sprzedaży w wysokości 49.640 tys. zł. Stanowi to wzrost przychodów Grupy o 7 300 tys. zł w porównaniu z wynikiem osiągniętym w I półroczu 2007 r. - podąło biuro prasowe spółki. - Sprzedaż w I półroczu 2008 r. wygenerowała 1 628 tys. zł skonsolidowanego zysku netto. Stanowi to wzrost zysku

Zaslepka

Niższe wydobycie gazu ziemnego w 2008r.

PGNIG SA przeprowadziło analizy półrocznego przebiegu eksploatacji, które wykazały, że spółka wydobędzie w 2008 roku ok. 4,2 mld m3 gazu ziemnego, w przeliczeniu na gaz wysokometanowy, a nie jak wcześniej zakładano ok. 4,6 mld m3. Oznacza to spadek o około 9 proc. wydobycia w stosunku do założonej prognozy. - Zmniejszone wydobycie spowodowane jest zawadnianiem się odwiertów.

Zaslepka

OKD zainwestuje w bezpieczeństwo górników pół miliarda koron

Bezpieczna praca pod ziemią i zdrowie górników – to w czeskiej spółce węglowej OKD priorytet. Tony wydobytego węgla, czy najlepsze wyniki ekonomiczne nie mogą być porównywane z wartością ludzkiego życia i zdrowia.  Pomimo, że liczba wypadków przy pracy oraz nadzwyczajnych wydarzeń w długofalowym porównaniu ciągle maleje, a okres żywotności sprzętu ochrony

Zaslepka

Spółki z Korei Południowej straciły szansę na 1,5 mld baryłek ropy

Konsorcjum południowokoreańskich spółek i kontrolowanego przez państwo rosyjskiego Rosneftu straciło licencję na prace poszukiwawczo-wydobywcze na złożu naftowym na zachód od Kamczatki – podał portal pb.pl Korea National Oil Corp (KNOC) poinformował, że rosyjski rząd nie przedłużył pięcioletniej licencji, którą dysponowało konsorcjum, w skład którego poza Rosneftem

Zaslepka

Dawid Domagalski w radzie nadzorczej Fabryki Drutu Gliwice

12 sierpnia br. odbyło się nadzwyczajne walne zgromadzenie wspólników spółki Fabryka Drutu Gliwice Sp. z o.o. z siedzibą w Gliwicach, na którym dokonano zmian w składzie Rady Nadzorczej – poinformowała firma w komunikacie.W związku z zakończeniem postępowania konkursowego do składu Rady Nadzorczej tej Spółki powołano Dawida Domagalskiego. Domagalski ma wykształcenie

Zaslepka

Jankowice: Rekordowy chodnik

Od 20 lat takiego wyniku nie było. W ciągu 23 dni w kopalni Jankowice wydrążono 423 metry chodnika M-4 w pokładzie 501/2+3. Otylia Wiaterek z kopalnianego radiowęzła zapewnia, że porównywalnego produkcyjnego newsa dawno nie podawała załodze Jankowic. W ostatnich latach w ciągu miesiąca w tej kopalni drążono około 320 metrów. Rekordowy wynik jest wspólnym wysiłkiem około

Zaslepka

W brygadzie pracującej na dole ważne jest zaufanie do kolegów

Piotr Nowak jest górnikiem od 17 lat. Do kopalni „Zofiówka” trafił zaraz po skończeniu szkoły górniczej. Od września 2007 r. jest przodowym brygady w oddziale GRP-2, zajmującej się przygotowaniem produkcji.– Wybrał mnie mój poprzednik, Andrzej Wieczorek, który przeszedł na emeryturę. Wcześniej zastępowałem go, gdy był na urlopie. Przed odejściem z kopalni powiedział, że

Zaslepka

Pniówek: Wentylatory zamiast przeciągu

W Zakładzie Przeróbki Mechanicznej Węgla w kopalni Pniówek zainstalowano nowoczesny system wentylacji. Dzięki temu zdecydowanie poprawiły się tam warunki pracy, szczególnie latem, gdy budynki są mocno nasłonecznione. Wcześniej w zakładzie przeróbczym wentylacja była naturalna. Świeże powietrze wpływało do budynków poprzez otwierane okna i drzwi. Nagrzane wypływało przez

Zaslepka

Z Budryka na Krupiński

Marian Kurpas, naczelny inżynier w kopalni Budryk przeszedł 5 sierpnia do pracy na tym samym stanowisku w kopalni Krupiński. Stanowisko naczelnego inżyniera w „Budryku” objął z kolei, pełniący tę funkcję w „Krupińskim”, Józef Jaszczyk.– Takie zmiany nie są rzadkością w naszych kopalniach. „Budryk” wszedł w struktury JSW dopiero 4 stycznia tego roku, podczas gdy