Energetycy chcą wyższych od 135 zł za MWh cen energii, oczekiwanych przez URE

Energetyka ARC

fot: ARC

Szwedzki Vattenfall Sales Poland i niemiecki RWE Polska bez zgody Urzędu Regulacji Energetyki podnoszą od lutego ceny energii

fot: ARC

Branża energetyczna nie zgadza się ze stanowiskiem Urzędu Regulacji Energetyki, który oczekuje, że cena hurtowa energii elektrycznej nie przekroczy 135 zł za MWh bez akcyzy w 2009 roku, wynika w komunikatu Związku Pracodawców Prywatnych Energetyki, zrzeszonego w PKPP Lewiatan.

- Oczekiwana cena hurtowa na poziomie 135 zł/MWh bez akcyzy nie pokrywa kosztów zmiennych producentów wytwarzających energię w oparciu o węgiel kamienny. Cena tej wysokości nie zapewnia także długoterminowej równowagi podaży i popytu prowadząc nieuchronnie do zachwiania ciągłości dostaw energii elektrycznej w Polsce. Próba administracyjnego wymuszenia ceny na tym poziomie podważa bowiem sens ekonomiczny prowadzenia działalności wytwórczej - czytamy w komunikacie ZPPE.

Na początku grudnia URE ocenił, że na rok 2009 nie znajduje uzasadnienia żądanie poziomu ceny energii elektrycznej z wytwarzania (w paśmie) powyżej wartości 135 zł/MWh bez akcyzy. - Bieżący monitoring cen energii na rynku konkurencyjnym w ciągu roku 2008 pozwolił ocenić, że cena ta ukształtuje się na poziomie 155 zł/MWh z akcyzą - podało URE w swoim stanowisku.

Urząd poinformował wtedy, że poziom ceny energii elektrycznej, oferowanej przez wytwórców przedsiębiorstwom obrotu hurtowego w kontraktach na rok 2009, kształtuje się na poziomie około 220 zł/MWh. Jednocześnie poziom ceny energii elektrycznej przyjmowanej przez przedsiębiorstwa obrotu detalicznego do kalkulacji taryf mieści się w przedziale od 225 zł/MWh do 265 zł/MWh.

- Oczekiwanie wzrostu ceny energii uzasadniane jest przez przedsiębiorstwa potrzebami inwestycyjnymi i koniecznością poniesienia kosztów wynikających z postępującego zaostrzania wymagań ekologicznych. Co do zasady są to obiektywne przesłanki wzrostu cen energii w ciągu kilku kolejnych lat, jednakże nawet w tych kategoriach nie znajduje uzasadnienia jego oczekiwana skala, a zwłaszcza tempo - napisał wówczas urząd w komunikacie.

Według ZPPE, brak stabilnej, zrozumiałej przez rynki kapitałowe polityki stanowienia cen energii elektrycznej uniemożliwi także spółkom sektora pozyskanie środków na finansowanie inwestycji. \"Bez inwestycji modernizacyjnych i odtworzeniowych Polsce grozi brak energii, o czym wielokrotnie informował także Prezes URE\" - głosi komunikat ZPPE.

Z ankiety przeprowadzonej przez URE jesienią wynika, że firmy energetyczne zamierzają zainwestować ok. 135 mld zł w latach 2008-2030, dzięki czemu oddanych zostanie prawie 22 tys. MW nowych mocy, a przyrost netto, po uwzględnieniu mocy wycofanych, wyniesie prawie 6,7 tys. MW.

Większość nowych mocy powstanie do 2015 roku, a w samym 2015 roku zostanie oddanych ponad 5 tys. MW brutto. Do tego roku inwestycje mają wynieść 86,5 mld zł z planowanych 135 mld zł do 2030 roku.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Zwiedzili EC Szombierki. To była gratka dla miłośników historii techniki i architektury

20 czerwca Bytomianie mieli okazję zobaczyć z bliska, jak postępują prace związane z rewitalizacją Elektrociepłowni Szombierki. Podczas II Dni Otwartych zorganizowanych przez Grupę Arche uczestnicy zwiedzili jeden z najcenniejszych zabytków poprzemysłowych w regionie i poznali plany dotyczące jego przyszłego zagospodarowania.

Wyjątkowa wystawa w Bieruniu. Odkryj fascynujące tajemnice KWK Piast

Na rynku w Bieruniu stanęła plenerowa wystawa „Bieruńsko gruba. Moje miejsce na ziemi”. Ekspozycja, którą można oglądać od 20 czerwca, przedstawia historię KWK Piast oraz losy lokalnej społeczności związanej z zakładem. Prezentowane są na niej materiały archiwalne oraz fotografie autorstwa Tomasza Liboski.

Jacek Korski: Pamiątka z przeszłości, czyli historia niezwykła pewnego kombajnu

W poniedziałek 15 czerwca miałem okazję obserwować pod ziemią w Kopalni Guido w Zabrzu otwarcie i penetrację na zasadach akcji ratowniczej wyrobiska, w którym przypuszczano, że znajduje się prototypowy kombajn ścianowy KDS-1. Na zasadach akcji ratowniczej, bo tak stanowią przepisy górnicze. Takie działanie miało kilka pozytywów - pisze Jacek Korski.

Gotowi na wielką metropolię?

Czescy samorządowcy nalegają na szybkie powołanie do życia metropolii, która połączyłaby Katowice z Ostrawą. Ogłosili to podczas dorocznego, XXXII Spotkania Biznesu Czech, Polski i Słowacji, które odbyło się w ub. tygodniu w ostrawskim magistracie.