Aktualności

Zaslepka

Rura Baltic Pipe dostępna nawet dla Gazpromu

Wszystkie firmy gazownicze mogą zgłaszać chęć transportowania błękitnego paliwa z Danii do Polski i na odwrót - podał "Parkiet".Poza PGNiG, które chce przesyłać 3 mld m sześc. gazu rocznie, moce przesyłowe być może zarezerwuje Gaz de France, a nawet rosyjski Gazprom. Uczestnictwo w projekcie Baltic Pipe ostatniego z koncernów już nie budzi kontrowersji, zwłaszcza jeśli

Zaslepka

Rio Tinto zarobiło 6,91 mld USD

Rio Tinto Group, trzeci pod względem wielkości operator kopalni na świecie, który próbuje za wszelką cenę obronić się przed wrogim przejęciem przez BHP Billiton, największym graczem w branży, zanotował znaczny wzrost zysków.To efekt wzrostu sprzedaży aluminium oraz rekordowych cen rudy żelaza.W I połowie roku brytyjsko-australijski koncern wypracował na czysto 6,91 mld USD,

Zaslepka

Olej napędowy potęgą u nas jest i basta

Konsumpcja diesla rośnie. Producenci nie nadążają z produkcją, więc ostro inwestują. Importu szybko jednak nie wyprą.Kilka ostatnich miesięcy ceny ropy naftowej najczęściej szybowały do góry. W ślad za tym przeważnie drożały paliwa. Naturalną konsekwencją tego stanu rzeczy powinien być spadek ich konsumpcji. I tak by się stało, gdyby nie olej napędowy. W pierwszym

Zaslepka

Offset: Postęp jest, choć wciąż zbyt wolny

Ministerstwo Gospodarki policzyło, że do końca 2007 r. podpisano 11 umów offsetowych z zagranicznymi dostawcami, a wartość zrealizowanych w zeszłym roku zobowiązań z tego tytułu wyniosła ponad 0,7 mld dolarów.Głównymi partnerami polskich firm są m.in. amerykański Lockheed Martin Corporation (LMC) oraz izraelski Raphael Armament Development Authority Ltd. W realizację umowy z LMC

Zaslepka

Mikrostacje: Skąd paliwo we wsi?

Przykucnęła pod remizą. Z plastiku, z wężem, licznikiem i z kartą SIM. Stacja benzynowa á la Ekopol Górnośląski.Cóż to sobie strażacy sprawili — zastanawiali się niewtajemniczeni. Takie zielone, kwadratowe jakieś. Skrzyżowanie bukłaka z komórką? Prawie. To nowoczesna mikrostacja z logo Ekopolu Górnośląskiego, który chce mieć takich obiektów ćwierć tysiąca. Dziś

Zaslepka

PGNiG skupi się na poszukiwaniach i wydobyciu gazu ziemnego

Krajowy potentat gazowy chce pozyskiwać 1,5 mld metrów sześciennych gazu rocznie z własnych złóż na Szelfie Norweskim. Aby to osiągnąć, będzie musiał kupić kolejne złoża - powiedział Radosław Dudziński, wiceprezes odpowiedzialny za strategię Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa.Czy PGNiG wykona uchwałę rządu o przekazaniu projektu budowy terminala do odbioru LNG do

Zaslepka

Gaz do kuchenek podrożeje dwukrotnie?

Prawdopodobnie od października, a najpóźniej od stycznia 2009 r. czekają nas podwyżki cen gazu ziemnego. Może się też okazać, że już w 2010 r. będziemy płacić za to paliwo nawet o 100 proc. więcej niż obecnie.Pierwszy wzrost cen jest możliwy już od 1 października. Urząd Regulacji Energetyki rozpatruje właśnie wniosek Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa. - PGNiG

Zaslepka

Giełda: Paliwo się wyczerpało

Poniedziałkowy silny spadek S&P 500 potwierdził obawy związane z naruszeniem w ubiegłym tygodniu dolnego ramienia sześciotygodniowego klina zwyżkującego. Ramię to było wsparciem dla odreagowania po wcześniejszej fali wyprzedaży. Jak więc wygląda obecna sytuacja techniczna najważniejszego amerykańskiego indeksu?Długoterminowy trend spadkowy nie ulega wątpliwości. Nie został

Zaslepka

Gaz-System: Rura Baltic Pipe dostępna nawet dla Gazpromu

Wszystkie firmy gazownicze mogą zgłaszać chęć transportowania błękitnego paliwa z Danii do Polski i na odwrót.Poza PGNiG, które chce przesyłać 3 mld m sześc. gazu rocznie, moce przesyłowe być może zarezerwuje Gaz de France, a nawet rosyjski Gazprom. Uczestnictwo w projekcie Baltic Pipe ostatniego z koncernów już nie budzi kontrowersji, zwłaszcza jeśli Gaz-System, który ma

Zaslepka

Na jedną biogazownię trzeba wydać nawet 4 mln euro

Od przyszłego roku odpady ulegające biodegradacji nie będą mogły być wyrzucane na wysypiska. Inwestorzy oceniają, że w Polsce mogłoby powstać nawet około 2 tys. biogazowni.Specjaliści oceniają, że biogazownie, czyli elektrownie, w których w procesie fermentacji odchodów zwierzęcych, odpadów mięsnych czy kiszonki powstaje biogaz do produkcji prądu i ciepła, to dobry sposób

Zaslepka

ONGC może kupić Imperial Energy

Oil & Natural Gas Corp (ONGC), kontrolowany przez hinduski rząd koncern wydobywczy, może kupić brytyjski Imperial Energy. Dzięki inwestycji wartej 2,58 mld USD ONGC zdobędzie pokłady surowca na Syberii.Zdaniem analityków, Hindusi będą dobrym partnerem, jednak muszą się pospieszyć, aby z ofertą nie pojawił się jeden z chińskich konkurentów.Chodzi m.in. o China Petroleum & Chemical

Zaslepka

Dobrze wyceniane plany Zbigniewa Jakubasa

Zbigniew Jakubas nie porzucił planów przejęcia Rafametu, notowanego na giełdzie producenta obrabiarek.Po kilku tygodniach wakacyjnej przerwy niebawem Jakubas ma wrócić do biznesu — powinien rozpocząć od przygotowania oferty zakupu akcji Rafametu od Agencji Rozwoju Przemysłu. Inwestorzy już dyskontują to wydarzenie. Kurs rósł wczoraj nawet o ponad 17 proc. - napisał "Puls Biznesu".

Zaslepka

SG: Cena ropy spadnie do 105 USD

Ropa stanieje we wrześniu do 105 USD za baryłkę, ale w IV kw. jej cena wzrośnie średnio do 115 USD — oceniają analitycy Societe Generale.- Ceny ropy naftowej są blisko dna, ale korekta jeszcze się nie zakończyła — napisali analitycy. Bank spodziewa się też niższych cen w 2009 r. (średnio 120 USD za ba- ryłkę) - podał w środę "Puls Biznesu".

Zaslepka

Lotos kupił 20 proc. udziałów w licencji wydobywczej na Morzu Północnym

Spółka Lotos Exploration and Production Norge (w 100 proc. zależna od Petrobaltic, w którym Grupa Lotos ma 69 proc. kapitału akcyjnego) podpisała z firmą wydobywczą Noreco umowę nabycia 20 proc. udziałów w koncesji poszukiwawczej PL455 dotyczącej obszaru 1.365 km kw. w południowej części norweskiego sektora Morza Północnego - poinformowała Grupa Lotos w komunikacie.Spółka

IMG 4659

Rząd szykuje prywatyzację PGNiG?

Państwowa firma Gaz-System przejmie kontrolę nad gazoportem - postanowił nieoczekiwanie rząd. Czy to wstęp do prywatyzacji Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa?W tym tygodniu przedstawiciele ministerstw Skarbu i Gospodarki oraz PGNiG i firmy Gaz-System mają się zastanowić nad wprowadzeniem w życie nowych decyzji rządu w sprawie terminalu LNG (tzw. gazoportu). Przez terminal w

Zaslepka

Światowa Wystawa Górnicza MINING EXPO w Expo Silesia już za 12 dni!

Do Expo Silesia w Sosnowcu ściągają wystawcy, maszyny i ciężki sprzęt. Trwa zabudowa stoisk. Na Światowej Wystawie Górniczej zobaczymy najnowsze rozwiązania i wyroby. Od 9 do 12 września 2008 r. w Sosnowcu swoją ofertę zaprezentuje 270 wystawców. Powierzchnia wystawy przekroczy 20 tys. mkw. Wystawcy reprezentować będą 24 kraje. Ponad 20 tys. metrów kwadratowych powierzchni

Zaslepka

Wyjaśniono przyczynę awarii prądu w stolicy

Awaryjne wyłączenie jednego z dwóch pracujących bloków w Elektrociepłowni Siekierki było powodem przerwy w dostawie prądu, jaka nastąpiła w Warszawie w ubiegłym tygodniu. Całkowity brak prądu dotknął wówczas południowe dzielnice miasta.Przyczyny awarii badała wspólna komisja RWE Stoen Operator, Vattenfall Heat Poland oraz PSE Operator.Awaria bloku nr 9Komisja ustaliła, że 20

Eemshaven RWE

Elektrowniom brakuje paliwa na zimę

Elektrownie nie mają zapasów. Z powodu zbyt małych rezerw paliw w elektrowniach mogą powstać przerwy w dostawach ciepła i energii, i to zimą.W 61 przypadkach w elektrowniach, elektrociepłowniach i ciepłowniach zabrakło paliw. Ujawniły to kontrole Urzędu Regulacji Energetyki prowadzone od początku 2007 r. do końca lipca 2008 r. Kontroli było siedem, a większość przypadków braku

Zaslepka

W Gdańsku powstaje pierwsza baza paliwowa Lotosu

Grupa Lotos buduje pierwszą bazę paliwową w gdańskim porcie lotniczym. Obecnie wszystkie dostawy paliw na lotniska realizuje Petrolot; prawo unijne wymaga jednak, aby dostawców na dużych lotniskach było kilku.Unijna dyrektywa z października 1996 r. oraz polskie rozporządzenie o obsłudze naziemnej w portach lotniczych z czerwca 2005 r. wymagają, aby zarządy lotnisk obsługujących

Zaslepka

Orlen-Gaz wychodzi z segmentu butli i zapowiada ciekawostkę

W ramach procesu dezinwestycji, Orlen Gaz - spółka zależna PKN Orlen planuje na wrzesień rozpoczęcie ostatecznych rozmów z partnerami zainteresowanymi odkupieniem aktywów z segmentu butli i instalacji przydomowych gazu.Jak poinformowała we wtorek Agnieszka Woźniak z Orlen Gaz, zanim spółka przystąpi do rozmów, umożliwi potencjalnym inwestorom przejrzenie dokumentów

Zaslepka

Ukraińska energia za polski węgiel?

W zamian za węgiel możemy sprowadzać z Ukrainy energię elektryczną. Pomysł takiej współpracy padł podczas wizyty ukraińskiego ministra ds. paliw i energetyki Jurija Prodana w Polsce w połowie sierpnia - napisał "The Wall Street Journal Polska" ukazujący się z "Dziennikiem".Węgiel chce od nas kupować Narodowa Kompania Energetyczna - jeden z głównych ukraińskich producentów

Zaslepka

PKE i ZAK pracują nad instalacją zgazowania węgla

Trwają prace nad wspólnym projektem Zakładów Azotowych Kędzierzyn i Południowego Koncernu Energetycznego dotyczącym budowy instalacji zgazowania węgla. Jak czytamy w dzienniku „Polska Gazeta Opolska” powstała już pierwsza cześć studium wykonalności inwestycji i właśnie trwają prace na drugą.Jak wyjaśnia w „Gazecie Opolskiej” Krzysztof Jałosiński, prezes Zakładów