Aktualności

MINING EXPO TON 011

Pawlak zaniepokojony planami PKN Orlen

Zdaniem wicepremiera i ministra gospodarki Waldemara Pawlaka, trudno liczyć na sukces PKN Orlen, jeżeli będzie działał tylko w obszarze rafinacji ropy - podął pb.pl za doniesieniami PAP.- Z pewnym niepokojem można przyjąć decyzję, że PKN Orlen wycofuje się z integracji chemii i zamierza wyprzedawać swoje aktywa. To by oznaczało, że taka strategia będzie zmniejszać wartość i

Zaslepka

Huragan Ike znów decyduje o cenach ropy naftowej

Huragan znów decyduje o cenach ropy naftowej. Notowania surowca odbiły się z najniższego poziomu od 5 miesięcy z powodu obaw o działania Ike'a, który zbliża się do Zatoki Meksykańskiej i nabiera jeszcze mocy - podają maklerzy.Inwestorzy obawiają się, że może dojść do zakłóceń w produkcji paliw w rafineriach po wstrzymaniu wydobycia na platformach naftowych - podał onet.pl-

Kongres A GAL

Kongres Górniczy i Mining Expo - dzień czwarty

Czwarty dzień Kongresu Górniczego upłynął pod znakiem licznych sesji tematycznych, które zorganizowano nie tylko w Krakowie, ale też w Katowicach, Lubinie, Bełchatowie i Wieliczce.Uczestnicy rozmawiali m.in. o nowych technologiach (sesja 1), technologiach eksploatacji podziemnej i odkrywkowej (sesja 2), o środowsku podziemnej kopalni (sesja 3), o zrównoważonym rozwoju w przemyśle

Zaslepka

Polskie firmy produkują coraz drożej

Produkcja polskich firm jest coraz droższa. Głównie dlatego, że rosną tzw. jednostkowe koszty pracy. Wskaźnik ten pokazuje, o ile wzrosły koszty wytwarzania określonego produktu związane z podwyżkami płac i wzrostem zatrudnienia - podał bankier.pl za doniesieniami "Dziennika".Okazuje się, że w lipcu były one w przemyśle aż o 8,4 proc. wyższe niż przed rokiem, a w pierwszych

Zaslepka

Cena miedzi wzrosła w Londynie i w Szanghaju

Cena miedzi wzrosła rano na giełdzie w Londynie. Stało się to na fali spekulacji, że Chiny zwiększą import tego surowca z powodu wyższych cen metalu na tamtejszym rynku. Miedź podrożała też w Szanghaju.Cena miedzi na dostawy grudniowe na giełdzie w Szanghaju wzrosła o 0,6 proc. do 54.600 juanów (7.976 USD) za tonę. Cena miedzi z dostawą natychmiast na giełdzie w Szanghaju jest

Zaslepka

Czechy uzgodnią z Rosją ropę dla rafinerii Orlenu?

Rząd Rosji zaproponował Czechom bezpośrednie dostawy ropy naftowej. W PKN Orlen, który kontroluje większość czeskich rafinerii, zapanowała konsternacja. Moskwa na piśmie złożyła Czechom ofertę bezpośrednich dostaw ropy naftowej - ujawnił w tygodniku "Euro" Vaclav Bartuska, specjalny przedstawiciel ds. bezpieczeństwa energetycznego w czeskim ministerstwie spraw zagranicznych.

Zaslepka

KGHM wietrzy zarządy w spółkach zależnych

Miało być inaczej. Okazuje się jednak, że obecny zarząd też zabiera się do zmian w zarządach firm grupy. Szefowie firm zależnych KGHM tracą posady. Ostatnio stracili je m.in. szefowie Miedziowego Centrum Zdrowia i Centrum Badania Jakości. Zakończono też procedurę konkursową w Przedsiębiorstwie Budowy Kopalń PeBeKa i KGHM Letia. Ogłoszono też konkursy na szefów Centrum

MINING EXPO TON 107

Grupa Famur zbuduje nowy zakład w Katowicach

Nowy zakład produkcji napędów kombajnów i hydrauliki siłowej zbuduje przed 2011 r. w Katowicach Grupa Famur. Inwestycja ma kosztować ok. 160-200 mln zł.Jak poinformował w środę podczas odbywającej się w Sosnowcu Światowej Wystawy Górniczej Mining Expo prezes Famuru Tomasz Jakubowski, inwestycja ma ruszyć jeszcze jesienią. Budowa, która rozpocznie się wiosną przyszłego roku,

Zaslepka

Sandvik: w 2010 r. automatyzacja technologii dla górnictwa

Zaprezentowanie w 2010 r. bezzałogowej technologii drążenia przodków dla górnictwa węgla kamiennego zapowiedzieli w Sosnowcu przedstawiciele spółki Sandvik Mining and Construction. Podczas konferencji prasowej zorganizowanej w ramach Światowej Wystawy Górniczej Mining Expo prezes spółki Sandvik Mining and Construction Andrzej Jagiełło mówił m.in. o rozwoju technologii podziemnych

Zaslepka

Famur i Kopex walczą o Remag

Famur przymierza się do przejęcia Remagu, podobnie jak ZMM-Kopex.  Grupa kapitałowa Famur, skupiająca m.in. firmy specjalizujące się w produkcji dla branży węglowej, stawia na kolejne akwizycje. Dlatego Tomasz Jakubowski, prezes Famuru, nie pozostawia złudzeń akcjonariuszom spółki - napisał „Puls Biznesu”. — Nie przewidujemy wypłaty dywidendy za 2008 r. Nie podajemy

Zaslepka

Ponad 2000 gości bierze udział w 18. Forum Ekonomicznym w Krynicy

Ponad 2000 gości ze wszystkich kontynentów bierze udział w tegorocznym - 18. Forum Ekonomicznym w Krynicy. Wśród zaproszonych są między innymi ekonomiści, przedstawiciele banków, firm energetycznych, analitycy i dziennikarze. Podczas Forum czeka na nich ponad 120 paneli, seminariów oraz konferencji. Jak zawsze w Krynicy jednym z ważniejszych tematów jest rola Europy

Zaslepka

Kiedy popłynie do nas prąd z elektrowni atomowej?

Energia atomowa wraca do łask. Są dwa powody tej sytuacji. To rosnąca cena ropy naftowej i gazu ziemnego na światowych rynkach w kontekście politycznego ryzyka otrzymywania dostaw tych surowców, ale również dyrektywa Unii Europejskiej nakładająca na wszystkie kraje członkowskie limity emisji CO2. Dlatego szczególnie istotny może okazać się rozwój energetyki atomowej w basenie

Zaslepka

Resort skarbu negocjuje z KE w sprawie stoczni

Minister Skarbu Aleksander Grad poinformował, że w środę doszło do kolejnego spotkania przedstawicieli resortu z urzędnikami Komisji Europejskiej na temat restrukturyzacji polskich stoczni. Według ministra, w czwartek jutro ma dojść do rozmów inwestorów z ekspertami ministerstwa, podczas których zostanie wypracowany ostateczny kształt programów restrukturyzacyjnych.

Zaslepka

W.Brytania-Włochy: Zapowiedź wspólnych prac nad energetyką jądrową

Wielka Brytania i Włochy porozumiały się w środę w sprawie współpracy w dziedzinie energetyki jądrowej, by zmniejszyć swe uzależnienie od drogiej ropy naftowej i gazu. - Mam przyjemność ogłosić, że nasze oba kraje będą współpracować w dziedzinie energetyki jądrowej" - powiedział w Londynie premier Gordon Brown na wspólnej konferencji prasowej z premierem Włoch Silvio

Zaslepka

CEZ zainteresowany budową w Polsce

Czeski koncern energetyczny CEZ chce wybudować w Polsce dwie elektrownie gazowe o mocy 800 MW. Obecnie szuka odpowiednich lokalizacji - poinformował dziennikarzy Petr Ivanek, dyrektor generalny CEZ Polska.- Pracujemy nad konceptem budowy dwóch elektrowni gazowych o mocy 800 MW w Polsce. Obecnie szukamy odpowiednich lokalizacji - powiedział Ivanek.

Zaslepka

JSW: Protokół rozbieżności w negocjacjach płacowych

Nie doszło do zawarcia porozumienia pomiędzy zarządem JSW a związkami zawodowymi skupiającymi większość załogi w sprawie sporu zbiorowego na tle płacowym.Mediacje prowadzone 10 września w obecności mediatora Michała Kuszyka zakończono po pięciu godzinach podpisaniem protokołu rozbieżnościPoniżej protokół rozbieżności.Zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej zachowuje

MINIINGF EXPO II TON 03

Konferencja pod patronatem Trybuny Górniczej: Kopalnie muszą inwestować

- Zamierzamy wystąpić do Unii Europejskiej z memorandum, aby uwzględniono to co Polska już zrealizowała wprowadzając zapisy protokołu z Kioto oraz naszą specyfikę, że ponad 90 proc., energetyki opartej jest na węglu – zapowiedziała w Sosnowcu Joanna Strzelec-Łobodzińska, doradca ministra gospodarki. ds. górnictwa. W środę, pod patronatem „Trybuny Górniczej”, w Expo Silesia

Zaslepka

Gazprom rozważa zwiększenie udziałów w VNG

Gazprom jest zainteresowany zwiększeniem swego udziału w spółce przesyłowej VNG - Verbundnetz Gas AG z Lipska - poinformował w środę szef rosyjskiego koncernu Aleksiej Miller. "Rozważamy taką możliwość" - powiedział Miller, który uczestniczył w środę w uroczystości z okazji 50-lecia VNG w Lipsku. Zastrzegł jednak, że chodziłoby o "nieznaczącą" część udziałów - podala

Zaslepka

Euro w Polsce w 2011 r.

Rząd będzie dążył do wejścia Polski do strefy euro w 2011 roku - oświadczył premier Donald Tusk podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy. To dobra wiadomość dla Polski - uważają ekonomiści.- Po raz pierwszy powiem, że mój rząd będzie dążył do tego, abyśmy weszli do strefy euro w 2011 roku. Będzie to sprawa trudna, ale możliwa do realizacji - powiedział premier Tusk podczas

Zaslepka

WUG: Międzynarodowa umowa o współpracy urzędów górniczych

Międzynarodowe porozumienie o współpracy z przedstawicielami urzędów górniczych Saksonii, Brandenburgii, Słowacji i Czech podpisze dziś w Wyższym Urzędzie Górniczym w Katowicach prezes WUG oraz jego zagraniczni odpowiednicy w ramach Światowego Kongresu Górniczego.Uroczyste podpisanie dokumentów odbędzie się w trakcie sesji prawnej kongresu, na której omówione zostaną m.in.

Zaslepka

Bruksela uznała Platformę Surowców Mineralnych

Komisja Europejska uznała Europejską Platformę Zrównoważonych Surowców Mineralnych (PZSM) za równoprawną z innymi platformami w obszarze Nauki i Innowacji. Oficjalne powierdzenie tego faktu dotarło właśnie do Henryka Karasia, przewodniczącego High Level Group tej platformy i zarazem prezesa KGHM Cuprum – podało biuro prasowe firmy.Uznanie przez Brukselę PZSM zbiegło się

Zaslepka

Lotos Jasło wyszedł na plus

1,78 miliona złotych. Tyle w pierwszym półroczu zarobiła na czysto jasielska spółka. To pierwszy wynik „na plusie” od czasu likwidacji ulg podatkowych, które przez lata decydowały o rentowności firmy. Gotowy jest już plan rozwoju spółki do 2012 roku – podało biuro prasowe firmy.- Ten wynik to efekt współpracy zarządu i pracowników Lotos Jasło. Wdrażając trudne projekty