Aktualności

Shell logo

Shell zarobił na drogiej ropie

Royal Dutch Shell, największy koncern naftowy na Starym Kontynencie, zanotował w III kw. wzrost zysków o 22 proc. To konsekwencja rekordowych cen ropy. Na czysto koncern zarobił 8,45 mld USD. Pomijając jednorazowe zyski i straty zapasów, zysk wyniósł 8,04 mld USD. Tymczasem analitycy spodziewali się 7,22 mld USD. W lipcu na giełdzie w Nowym Jorku za baryłkę ropy płacono rekordowe

Krotki OS Rwodzislaw RS

Szef OSR w Wodzisławiu Śl.: Ratownik musi się doskonalić

O bezpieczeństwie w kopalniach i wymaganiach stojących przed ratownikami górniczymi w rozmowie z "Trybuną Górniczą" opowiada Jerzy Krótki, dyrektor Okręgowej Stacji Ratownictwa Górniczego w Wodzisławiu Śl.Co zadecydowało o tym, że w styczniu 1958 r., przed 50. laty, utworzono w Wodzisławiu Śl. Okręgową Stację Ratownictwa Górniczego?- Powodem był gwałtowny po wojnie

Zaslepka

Nowy informator o kopalni węgla w Nowej Rudzie

Osoby zwiedzające podziemną trasę turystyczną w Kopalni Węgla Kamiennego w Nowej Rudzie mogą teraz odjechać do domu z książeczką-informatorem. Można w nim znaleźć streszczoną historię kopalni oraz opis trasy.„Pierwsza podziemna kolej w Polsce. Kopalnia Węgla Nowa Ruda. Informator” – taki, dosyć długi, tytuł widnieje na okładce. Nie ma za to wiadomości o tym, kto jest

Zaslepka

Jak światowy kryzys wpłynie na górnictwo i koksownictwo?

Trzy tygodnie temu, podczas dorocznej konferencji naukowo-technicznej Koksownictwo 2008, największym problemem, o którym dyskutowali przedstawiciele kadry zarządzającej polskimi koksowniami, był niedobór surowca. Jednocześnie energetycy alarmowali, że w związku ze spadkiem wydobycia węgla energetycznego w polskich kopalniach zmuszeni są sięgać po surowiec z importu.Kompania Węglowa,

Zaslepka

Minister skarbu wstrząsa gazownictwem

W radzie strategicznej spółki Gaz-System fachowca z konkursu minister skarbu Aleksander Grad zastąpił politologiem. Ruszyła kolejna w tym roku wymiana kadr gazownictwa. W połowie listopada akcjonariusze Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa mają wprowadzić zmiany w radzie nadzorczej, wybranej wiosną w konkursie. Wniosek w tej sprawie zgłosiło Ministerstwo Skarbu, które ma

Zaslepka

Minister skarbu wstrząsa gazownictwem

W radzie strategicznej spółki Gaz-System fachowca z konkursu minister skarbu Aleksander Grad zastąpił politologiem. Ruszyła kolejna w tym roku wymiana kadr gazownictwa. W połowie listopada akcjonariusze Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa mają wprowadzić zmiany w radzie nadzorczej, wybranej wiosną w konkursie. Wniosek w tej sprawie zgłosiło Ministerstwo Skarbu, które ma

KW tabliczka

Wyniki Kompanii Węglowej za 9 miesięcy 2008 roku

Firma podała wyniki ekonomiczne za wrzesień oraz za dziewięć miesięcy roku. W ciągu trzech kwartałów 2008 r. kopalnie spółki wydobyły 33,5 mln ton węgla.Sprzedaż wyniosła 33,6 mln ton, z czego 29,3 mln ton w kraju (87,2 proc.) i 4,3 mln ton na eksport (12,8 proc.).Średnia cena węgla (za 9 miesięcy) wyniosła 223,58 zł za tonę, z czego 215,06 zł w kraju i 281,78 zł w

Rozbarkbytom cmentarz KAJ

Górnicy pamiętają o zmarłych kolegach

Czym są cmentarze? Miejscem wspomnień po tych, którzy jeszcze nie tak dawno temu byli z nami. Przypomnieniem cierpień i tragicznych losów ludzkich. Cmentarze – w nas, żyjących – wywołują refleksję nad przeszłością – tą bliską i daleką, widzianą przez pryzmat ludzi bliskich i nieznanych, zwyczajnych i zasłużonych, ciepło wspominanych i zapomnianych. We Wszystkich

Zaslepka

Kopalnia Silesia: Jest gotowa opinia

- Zakończył pracę specjalny zespół, który przygotowal sprawozdanie dla zarządu Kompanii Węglowej – powiedzial nettg.pl Zbigniew Madej, rzecznik prasowy KW.Przypomnijmy, że po unieważnieniu przetargu na sprzedaż kopalni Silesia, ponieważ szkocka grupa Gibson nie spełniła wymaganych warunków, w Kompanii Węglowej powołano specjalny zespół. Miał on przeanalizować sytuację i

Zaslepka

Kompromis w sprawie wykorzystania biopaliw w transporcie

Kraje członkowskie UE porozumiały się w sprawie kryteriów, jakie będą musiały spełniać biopaliwa dopuszczone do użytku w Unii Europejskiej.W ramach walki z ociepleniem klimatu, UE ma do 2020 roku 10 proc. zapotrzebowania na energię w transporcie pokrywać ze źródeł odnawialnych: przede wszystkim biopaliw. Muszą one jednak spełnić surowe kryteria redukcji emisji CO2 w porównaniu

Zaslepka

PSE-Operator przejął energetyczne połączenia ze Wschodem

PSE-Operator przejął energetyczne linie z Polski na Wschód. Wartość przejętych od Polskiej Grupy Energetycznej połączeń ze wschodem to ok. 147 mln zł.Spółka, która jest w całości własnością Skarbu Państwa przejęła trzy linie energetyczne najwyższych napięć - 750 kV Widełka (Rzeszów) - granica z Ukrainą do Elektrownii Chmielnickiej, 220 kV Zamość - granica z Ukrainą

Zaslepka

Koniec okupacji, związkowcy wyjdą na ulice

Związkowcy będą pikietować 5 listopada przed Sejmem. Przedstawiciele trzech central związkowych przerwali wczoraj posiedzenie Komisji Trójstronnej. Nie doszło do ich spotkania z premierem w sprawie rządowej reformy emerytur pomostowych. Sławomir Wittkowicz z Forum Związków Zawodowych zapowiedział, że okupację budynku Ministerstwa Pracy, związkowcy zamienią na pikietę przed Sejmem

Zaslepka

Kęty przeprowadzają restrukturyzację i ograniczają inwestycje

W ramach działań restrukturyzacyjnych Grupa Kęty zmniejsza plan inwestycyjny na ten rok do 85 mln zł ze 130 mln zł, a w przyszłym roku przeprowadzi głównie inwestycje odtworzeniowe - poinformowała spółka w prezentacji prasowej.Spółka planuje również zwolnienie 10 proc. pracowników, w tym pracowników tymczasowych, co powinno dać 12 mln zł oszczędności rocznie. Przeprowadzi

Zaslepka

Toksyczne pozostałości górnicze mogą skazić wodę pitną dla Limy

Wraz z nadchodzącymi deszczami woda pitna dla Limy, która czerpie ją z rzeki Rimac, może ulec skażeniu przez toksyczne pozostałości górnicze w pobliżu rzeki. Obawy takie wyraził w środę peruwiański minister środowiska Antonio Brack. Rio Rimac jest dla Limy, która ma 7,6 mln mieszkańców (około jednej czwartej ludności Peru), głównym źródłem wody pitnej. Deszcze mogą

Zaslepka

Polska gospodarka zużyje w tym roku mniej stali

Po znaczących wzrostach zużycia stali w ubiegłych latach, w tym roku polska gospodarka prawdopodobnie wykorzysta nieco mniej wyrobów stalowych. Eksperci uspokajają jednak, że na tle innych krajów UE, popyt na stal w Polsce wciąż jest na niezłym poziomie. Mniejsza będzie natomiast w tym roku krajowa produkcja stali, choć po trzech kwartałach huty nadal notują wzrost - podał

Sielsia PAP

Kompania Węglowa ma ponownie szukać inwestora dla kopalni Silesia

Utrzymanie wydobycia węgla i ponowna próba pozyskania inwestora strategicznego - to najbardziej prawdopodobny wariant dla kopalni Silesia w Czechowicach-Dziedzicach, zagrożonej zamknięciem po lipcowym unieważnieniu przetargu na sprzedaż majątku zakładu.W czwartek prace zakończył specjalny zespół, którego zadaniem było wypracowanie rozwiązań, dotyczących przyszłości kopalni. Na

Zaslepka

Debiut wiceminister na obradach Zespołu Trójstronnego

Brawami została powitana wiadomość o nominacji Joanny Strzelec-Łobodzińskiej na stanowisko podsekretarza stanu w Ministerstwie Gospodarki. Uczestników posiedzenia Zespołu Trójstronnego ds. Bezpieczeństwa Socjalnego Górników poinformował o tym fakcie prowadzący obrady wicepremier Waldemar Pawlak. Pani minister zadeklarowała, że dwa dni w tygodniu chciałaby urzędować na Śląsku.

Zaslepka

Nie ma rady na wzrost cen prądu

Hurtowa cena energii w dostawach na 2009 rok przekracza już 230 zł. To około 30 proc. więcej niż w kontraktach na 2008 rok. Po doliczeniu do tej ceny innych kosztów, w tym obowiązkowego zakupu energii ze źródeł odnawialnych, cena detaliczna na przyszły rok zaczyna się kształtować na poziomie blisko 280 zł za 1 MWh, wobec około 190 zł w tym roku - napisała "Gazeta Prawna".-

Zaslepka

Wzrost cen energii jest nieunikniony?

Nie uwolnienie rynku energii dla gospodarstw domowych przez Urząd Regulacji Energetyki od 1 stycznia 2009 roku nie oznacza, że ceny energii nie będą w najbliższym czasie rosły - uważa wiceminister gospodarki Grażyna Henclewska. Ze względu na nieodzowną konieczność modernizacji i rozwoju potencjału wytwórczego oraz systemu przesyłowego i systemów dystrybucyjnych energii

Zaslepka

Sosnowiczanka rządzi górnictwem i energetyką

Pierwsza kobieta odpowiedzialna w Polsce za górnictwo i energetykę urodziła się w Sosnowcu. Z wykształcenia jest prawnikiem. Ukończyła studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz kurs dla kandydatów na członków rad nadzorczych w spółkach Skarbu Państwa.Ma 53 lata. Jej kariera zawodowa związana była z sektorem energetycznym. W ostatnich dwóch

1 czytojuz ARC

Zwiększenie wydobycia jedynym ratunkiem dla branży.

W końcu trzeciego kwartału widać już jak na dłoni, że niekorzystnej tendencji związanej ze spadkiem wydobycia w polskich kopalniach nie udało się zahamować.Wydobycie odbiega zarówno od przyjętych przez spółki planów techniczno-ekonomicznych, jak i od wyników osiągniętych przed rokiem. Zdaniem wielu obserwatorów konsumujemy obecnie fakt, że reforma branży polegająca na

Zaslepka

Mocne wzrosty cen miedzi po cięciu stóp proc. w USA i Chinach

 W czwartek widoczne są mocne wzrosty cen miedzi na rynkach metali w Azji w reakcji na cięcie stóp procentowych w USA i Chinach, co może ożywić popyt - podają maklerzy.Miedź zdrożała w środę w Londynie i Nowym Jorku najmocniej od co najmniej 20 lat z powodu optymistycznych ocen inwestorów, że działania podejmowane przez rządy i banki centralne na świecie w celu wsparcia