Aktualności

Rocznica katastrofy w rudzkiej kopalni

11 września minęło 29 lat od katastrofy w rudzkiej kopalni Nowy Wirek. W wyniku zawału odciętych zostało dziewięciu górników. Udało się uratować czterech z nich. Akcja trwała przez tydzień. Po zawale jako pierwsi z pomocą pospieszyli górnikom ich koledzy. Na miejscu życie stracił sztygar zmianowy. Rozpoczęło się poszukiwanie pozostałych ośmiu górników. W akcję

Grupa Azoty, Orlen i transakcje w obszarze polimerów

Podpisano list intencyjny z Orlenem; analizowane będą opcje strategiczne w celu podjęcia decyzji dotyczących zawarcia potencjalnych transakcji w obszarze polimerów, ze szczególnym uwzględnieniem Grupy Azoty Polyolefins - poinformowała w czwartkowym komunikacie Grupy Azoty. Grupa Azoty S.A. - działając w imieniu własnym oraz w imieniu Grupy Azoty Puławy i Grupy Azoty Police -

1726131336 strojedawidfik

Święto Strojów Ludowych już 15 września na Rynku w Katowicach

VIII Święto Strojów Ludowych Górnego Śląska - VIII Świynto Chopskigo Ôblycza Gōrnygo Ślōnska odbędzie się już w niedzielę, 15 września, na Rynku w Katowicach. To już ósme spotkanie ludzi w strojach ludowych z obszaru Górnego Śląska. „Tym razem zapraszamy wszystkich (w strojach i bez) na Rynek (Plac Kwiatowy) w Katowicach. Oprócz osób ubranych na ludowo pojawią się żywe

1726130416 pggiruda

Spotkanie w sprawie największej gminy górniczej w Unii Europejskiej

W siedzibie Polskiej Grupy Górniczej w Katowicach odbyło się spotkanie prezesa spółki Leszka Pietraszka z samorządowcami z Rudy Śląskiej. Rozmawiano o wspólnych wyzwaniach, współpracy, a głównym tematem było gospodarowanie wodami. Ruda Śląska to największa gmina górnicza w Unii Europejskiej. Ostatnio prezydent miasta Michał Pierończyk oraz jego zastępca ds. gospodarki

Przedostatni raz obchodzili górnicze święto

Górnicza brać w kraju naszych południowych sąsiadów obchodziła 11 września swoje święto. Obchody rozpoczęto, jak co roku, od złożenia kwiatów u stóp Pomnika Górniczego Trudu na placu przed karwińską filią Uniwersytetu Śląskiego w Opawie. Hołd górnikom poległym na posterunku pracy oddali przedstawiciele kierownictwa spółki OKD, związków zawodowych, członkowie władz

Nie potrzebujemy pośrednictwa w dialogu ze związkami zawodowymi

KGHM wydał w środę, 11 września, oświadczenie w sprawie publikacji medialnych dotyczących porozumienia płacowego zawartego pomiędzy spółką a organizacjami związkowymi. Spółka jak to określono „chciałaby doprecyzować informacje. W oświadczeniu wskazano m.in, że zarząd KGHM „nie potrzebuje żadnego pośrednictwa, ani udziału jakichkolwiek polityków w dialogu ze związkami

Tym żyje Polska i świat – Polska uzależniona od paliw kopalnych

Gospodarka wymaga szybszego wdrażania odnawialnych źródeł energii. Potrzebny jest większy budżet programu Mój Prąd 6.0. Ryszard Czarnecki, europoseł PiS ma kłopoty. Tym żyją polskie media w czwartek 12 września. A za oceanem znowu ciekawie – Donald Trump obraził się na gwiazdę światowego popu, Taylor Swift. Dziennik.pl pisze: - Rosyjski dyktator Władimir Putin zasugerował w

Węglowa spółka sięga po kolejne środki z Funduszu

Rada nadzorcza Jastrzębskiej Spółki Węglowej wydała zgodę na umorzenie Certyfikatów Inwestycyjnych JSW Stabilizacyjnego Funduszu Inwestycyjnego Zamkniętego w ramach ustalonego na 2024 rok limitu - podała spółka w raporcie bieżącym opublikowanym w środę, 11 września. (...)W dniu 11.09.2024 r. Rada Nadzorcza Spółki pozytywnie zaopiniowała wniosek Zarządu i udzieliła zgody na

Mają fedrować do końca przyszłego roku. Termin zostanie przesunięty?

Początkowo ruch Bielszowice miał zostać zamknięty w minionym roku. Termin został jednak przesunięty na 2025 r. Czy życie zakładu uda się jeszcze wydłużyć? Ruch Bielszowice to część należącej do Polskiej Grupy Górniczej kopalni Ruda w Rudzie Śląskiej. Pierwotnie, zgodnie z umową społeczną, Bielszowice miały zostać zamknięte w 2023 r. Tak się jednak nie stało. O to jak

W Górniczej o kształceniu górników i planach PGG

„Będą stypendia, będą górnicy” tym artykułem red. Kajetana Berezowskiego otwieramy najnowsze wydanie Górniczej, które ukaże się w piątek, 13 września 2024 r. W naszych kopalniach mamy zamiar fedrować do 2049 r., tymczasem kolejne szkoły podjęły decyzje o zakończeniu kształcenia w typowo górniczych specjalnościach. Powód? Brak kandydatów do zawodu. Wydzielenie aktywów

1532088895 arp

ARP aneksowała termin spłaty pożyczki na budowę fabryki Izery

- Agencja Rozwoju Przemysłu aneksowała termin spłaty pożyczki udzielonej na budowę fabryki elektrycznego samochodu Izery - poinformował PAP prezes ARP Michał Dąbrowski. PAP zapytała prezesa ARP o losy pożyczki w wysokości ponad 131 mln zł, której poprzedni zarząd agencji udzielił na budowę fabryki samochodów elektrycznych Izera w sierpniu 2023 r. - Według oceny audytorów,

1717494295 turbina tauron

845 mln zł straty netto grupy Tauron w pierwszym półroczu

W pierwszym półroczu br. Grupa Tauron miała 845 mln zł straty netto, a wartość EBITDA - zysku operacyjnego powiększonego o amortyzację i odpisy na aktywa niefinansowe - wyniosła 3,129 mld zł - wynika z opublikowanych w środę danych. Rok wcześniej w tym samym okresie Tauron miał 1,876 mld zł zysku, a EBITDA w I półroczu 2023 r. wynosiła 4,274 mld zł. W środowym raporcie

Będzie większy budżetu programu Mój Prąd?

- W złożonych wnioskach w programie Mój Prąd 6.0 wykorzystano ponad 90 proc. budżetu programu, który wynosi 400 mln zł - wynika ze środowej informacji Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). Dodano, że Fundusz pracuje nad zwiększeniem budżetu. W złożonych wnioskach wykorzystano ponad 90 proc. budżetu programu Mój Prąd. Wykorzystanie budżetu wiąże

Zaslepka

Giełdy w górę po najnowszych danych o inflacji

Środowa sesja na Wall Street zakończyła się wzrostami głównych indeksów, a S&P 500 zyskał trzeci dzień z rzędu. Inwestorzy pozytywnie zareagowali na najnowsze dane o inflacji w USA. Dow Jones Industrial na zamknięciu wzrósł o 0,31 proc., do 40.861,71 pkt. S&P 500 na koniec dnia wzrósł o 1,07 proc. i wyniósł 5.554,13 pkt. Nasdaq Composite zwyżkował o 2,17 proc. do poziomu

ARP kupi tereny od SRK pod inwestycje w OZE

- Kupimy tereny od Spółki Restrukturyzacji Kopalń pod inwestycje m.in. w OZE (odnawialne źródła energii) - powiedział PAP prezes Agencji Rozwoju Przemysłu Michał Dąbrowski. Dodał, że ARP zamierza bardzo wzmocnić znaczenie Fabryki Przewodów Energetycznych Będzin w portfelu Grupy. Prezes ARP Michał Dąbrowski pytany przez PAP, jakie cele stawia przed Agencją, odpowiedział, że

Kopalnie odprowadzają solanki a mają koncesje bez oceny środowiskowej

Poprzedni rząd zdecydował o przedłużeniu w latach 2018-21 kilkunastu koncesji wydobywczych bez oceny wpływu na środowisko; niektóre z tych kopalń odprowadzają zasolone wody do Odry - mówiła w środę w Sejmie wiceszefowa MKiŚ Urszula Zielińska. - Resort klimatu zobowiązał te spółki do przygotowania ocen środowiskowych następczo, aby mieszkańcy wiedzieli, jak koncesje tych

Co się działo w górnictwie i energetyce? Dwa scenariusze dla branży

Dokładnie 17 lat temu, 11 września 2007 r. w cyberprzestrzeni pojawił się adres nettg.pl. Dobrze znany wszystkim tym, którzy chcą wiedzieć, co w dzieje się w przemyśle, a przede wszystkim w górnictwie. Swoją obecność w cyberprzestrzeni nasz portal zaczął od relacji z otwarcia Międzynarodowych Targów Górnictwa, Energetyki i Przemysłu Hutniczego, które odbywały się we

Będą gwarancje na zabezpieczenie zobowiązań kopalni

Zarząd KGHM zgodził się na udzielenie gwarancji na zabezpieczenie zobowiązań kopalni Sierra Gorda w Chile - poinformowali przedstawiciele spółki. Chodzi o kredyt rewolwingowy w kwocie do 500 mld dol., który pozwoli na refinansowanie obecnego zadłużenia i sfinansowanie bieżącej działalności. O zgodzie na udzielenie gwarancji korporacyjnej dla Sierra Gorda poinformowano w środowym

PGE będzie konsultować koncepcję wydzielenia aktywów węglowych

PGE zakłada, że w trzecim kwartale wypracowane zostaną koncepcje kierunkowe dotyczące wydzielenia aktywów węglowych, a w czwartym kwartale możliwe będą konsultacje z interesariuszami, w tym ze stroną rządową - poinformował wiceprezes PGE Maciej Górski. - Dziś musimy otworzyć nowy rozdział dialogu z administracją publiczną, z PSE, URE na temat tego, w jaki sposób, jakie aktywa

1724229849 pge siedziba

Oczekują wzrostu wyniku rdr w segmencie energetyki odnawialnej

PGE zakłada w 2024 roku spadek rdr powtarzalnej EBITDA w energetyce konwencjonalnej, ciepłownictwie i energetyce kolejowej, wzrost w dystrybucji i obrocie - poinformowała spółka w prezentacji wynikowej. W segmencie energetyki odnawialnej PGE oczekuje wzrostu wyniku rdr, a wcześniej przewidywała wynik porównywalny. - Liczymy na lepszy wynik w segmencie OZE z uwagi na wzrost mocy

1647344033 upstream orlen 02

Orlen odkrył złoże ropy naftowej w Lubuskiem

Ponad 100 tys. ton ropy naftowej wynoszą zasoby wydobywalne złoża Rzeczyca, które odkrył Orlen w woj. lubuskim. W pobliżu znaleziono też struktury, w których mogą znajdować się dodatkowe ilości surowca. Zasoby całego kompleksu szacuje się na ponad 500 tys. ton - podał koncern. Nowe złoże ropy naftowej w okolicach Świebodzina w woj. lubuskim zostało odkryte odwiertem

Już 150 wniosków o przyłączenie do sieci biometanowni

Liczba wniosków o przyłączenie biometanowni do sieci wzrosła z jednego w 2019 r. do 150 w 2024 r. - poinformowała w środę dyrektor Pionu Transformacji Energetycznej Gaz-Systemu Agnieszka Ozga. Widzimy ogromny wzrost zainteresowania biometanowni przyłączeniem do sieci przesyłowych - ilość wniosków do Gaz-Systemu wzrosła z 1 w 2019 r. do pond 150 w 2024 r. - podał Gaz-System na