Aktualności

Salamandra i Katowice - felieton Jacka Korskiego

Ubiegły tydzień to co najmniej dwa ważne wydarzenia dla górników. Pierwsze z nich to wystawa górnicza (dawniej SIMEX). Kto pamięta wielkość tych historycznie pierwszych targów, to dostrzegł zapewne znacznie mniejszą ilość wystawców na dzisiejszych targach. W przeszłości ekspozycje firm i sprzętów dla górnictwa zajmowały cały Spodek wraz z galeriami, szatnie, lodowisko,

Co dalej z górnictwem? Debata podczas EXPO 2024

Podczas 20. edycji targów EXPO Katowice nie brakowało refleksji na temat kondycji i przyszłości sektora węglowego. O zapaści sektora węglowego i konieczności jego naprawy od podstaw mówił dyrektor Głównego Instytutu Górnictwa – Państwowego Instytutu Badawczego Jarosław Zagórowski. Natomiast szef Polskiej Grupy Górniczej Leszek Pietraszek przekonywał, że spółka ma jeszcze

Wiceprezes w Polskiej Grupie Górniczej: - To będzie przełomowy rok

Rozmowa z MARKIEM SKUZĄ, wiceprezesem ds. produkcji w Polskiej Grupie Górniczej Górnictwo w zapaści, wydobycie spada na łeb na szyję, a kopalnie nie realizują planów wydobywczych – te zarzuty coraz częściej słychać pod adresem branży węglowej. Jak wygląda sytuacja w zakładach Polskiej Grupy Górniczej? Trzeba zacząć od tego, jak były budowane plany wydobywcze na ten rok.

Obcinka z siatką w KWK Bolesław Śmiały

Tempa prac nie zwalniają załogi oddziałów robót przygotowawczych kopalni Bolesław Śmiały w Łaziskach Górnych. Górnicy rozcinają złoże pod kolejne ściany z planowanym wyprzedzeniem. Roboty przygotowawcze prowadzone są obecnie przez pięć oddziałów – dwa kopalniane, dwa realizowane przez Zakład Górniczych Robót Inwestycyjnych Polskiej Grupy Górniczej oraz jedną firmę

1715262141 gnivs1bwgaaa4he

NABE? Zespół spotkał się już kilka razy

Wydzielenie aktywów węglowych z energetyki to jedno z najpilniejszych zadań, jakie stoi przed rządem Donalda Tuska. Bez tego energetyka ma mniejsze, o ile nie zerowe, szanse na zewnętrzne finansowanie inwestycji, bo banki węgla nie lubią. Tymczasem po ogłoszeniu zapisów budżetu na 2025 r. pojawiła się informacja, że pieniędzy na ten cel w projekcie nie zapisano. Dlaczego?

Tym żyje Polska i świat – Deszcze nie ustają, rosną poziomy rzek

Ulewy szaleją nad Polską. Na Dolnym Śląsku ludzie walczą z żywiołem. Pojawia się coraz więcej czerwonych alertów. W piątek, 13 września, Sejm zaakceptował zdecydowaną większość senackich poprawek do dwóch ustaw reformujących Trybunał Konstytucyjny, a propozycja zmian w liczeniu podatku od zysków na giełdzie autorstwa PiS uzyskała sejmową większość. Poza tym portale

Będą stypendia, będą nowi górnicy

Wszystko wskazuje na to, że nasze szkoły ostatecznie rezygnują z kształcenia przyszłych górników. W dzisiejszych czasach to się już zwyczajnie nie opłaca, a poza tym zainteresowanie tą profesją z roku na rok maleje – tak tłumaczyli nam dyrektorzy szkół, do których telefonowaliśmy z zapytaniem o efekty tegorocznej rekrutacji. Jedyne, co powoduje, że górnictwo wciąż

Zaslepka

Giełdy w USA w górę na koniec najlepszego tygodnia

Piątkowa sesja na Wall Street zakończyła się wzrostami głównych indeksów, a S&P 500 zyskał na koniec handlu już piąty dzień z rzędu. To był najlepszy tydzień dla amerykańskich rynków od początku 2024 roku, a inwestorzy czekają już na środową decyzję Fed i obniżkę stóp procentowych. Dow Jones Industrial na zamknięciu wzrósł o 0,72 proc., do 41.393,78 pkt. S&P 500 na

Zaslepka

Skrót wiadomości ze spółek giełdowych

JSW zaktualizowało cel produkcyjny w zakresie produkcji węgla w 2024 r. na 12,45 mln ton - podała spółka w komunikacie. W połowie lipca spółka zakładała produkcję węgla na poziomie 13,07 mln ton. Wittchen chce zoptymalizować koszty logistyki w II półroczu 2024 r. - poinformowali przedstawiciele spółki na konferencji prasowej. Wittchen planuje zakończenie inwestycji w centrum

Rząd zajmie się programem pomocy dla przemysłu energochłonnego

We wtorek rząd zajmie się projektem programu wsparcia przemysłu energochłonnego w związku z wysokimi cenami gazu ziemnego i energii elektrycznej w 2024 r. - poinformowała w piątek kancelaria premiera. Wsparcie ma być udzielone przedsiębiorstwom z sektora wydobycia i przetwórstwa. Przygotowany przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii program Pomoc dla przemysłu energochłonnego

Pięć projektów dotyczących terenów zdegradowanych ze wsparciem UE

Pięć projektów przedsiębiorców wykorzystujących tereny zdegradowane woj. śląskiego ma otrzymać łącznie blisko 150 mln zł unijnego wsparcia. Chodzi o inwestycje m.in. w Bytomiu, w tym: rewitalizację szybu Krystyna i otoczenie Elektrociepłowni Szombierki. O wyborze przez zarząd woj. śląskiego do realizacji pięciu projektów zgłoszonych w konkursie w tzw. działaniu 10.1.

Szykują rozcinki kolejnych ścian

Górnicy oddziałów robót przygotowawczych kopalni Bolesław Śmiały w Łaziskach Górnych przygotowują kolejne fronty robót eksploatacyjnych. Roboty przygotowawcze prowadzone są obecnie przez pięć oddziałów – dwa kopalniane, dwa realizowane przez Zakład Górniczych Robót Inwestycyjnych Polskiej Grupy Górniczej oraz jedną firmę zewnętrzną GZUG. Załogi ZGRI pędzą chodniki w

Co się działo w branży górniczej? Oto krótkie podsumowanie

Podsumowujemy piątek, 13 września, w branży górniczej. Jak zwykle na naszym portalu informowaliśmy o wielu ciekawych wydarzeniach. Pytaliśmy, czy PGG przygotowuje plany połączenia kopalni Mysłowice-Wesoła z kopalnią Staszic-Wujek. Przyjrzeliśmy się sytuacji na międzynarodowych rynkach węgla. Zajrzeliśmy też pod kopalnię Wujek, a nawet na siatkarskie boiska. „Efektem kurczenia

Pracownik zasłabł na podszybiu, niestety nie udało się go uratować

W Zakładach Górniczych Polkowice-Sieroszowice, należących do KGHM Polska Miedź, w piątek, 13 września, zmarł pracownik firmy zewnętrznej. Jak podała spółka w komunikacie, zgon nastąpił prawdopodobnie z przyczyn naturalnych. Podkreślono, że zdarzenie nie miało związku z trwającymi w kopalni pracami górniczymi. Mężczyzna zasłabł w trakcie oczekiwania na wyjazd pod szybem

Zmarł górnik, który był poszkodowany po wstrząsie

Nie żyje 49-letni górnik, który został poszkodowany w czasie wstrząsu, do którego doszło 10 września w kopalni Mysłowice-Wesoła. Informację o śmierci mężczyzny przekazały w piątek, 13 września, służby prasowe Polskiej Grupy Górniczej, do której należy zakład górniczy zlokalizowany w Mysłowicach. Przypomnijmy, że 10 września o godz. 12.19 w kopalni wystąpił wstrząs.

Na stacjach paliw dalsze obniżki cen

W przyszłym tygodniu ceny paliw na stacjach będą dalej spadać, co więcej obniżki mogą jeszcze przyspieszyć - prognozują analitycy portalu e-petrol.pl. Nie wykluczają, że jeszcze we wrześniu krajowa średnia cena benzyny spadnie poniżej 6 zł za litr. Jak przypomina portal, koszty tankowania spadają systematycznie od połowy lipca, a we wrześniu obniżka nabrała jeszcze rozpędu. W

1697021240 tauron siedziba1 km

Polska siatkówka z energetycznym wsparciem

Tauron Polska Energia i Polska Liga Siatkówki zagrają razem przez kolejne cztery lata - podały w piątek, 13 września, służby prasowe energetycznego koncernu. To kontynuacja długofalowej współpracy zawartej w 2019 r. Zakłada ona dalsze wsparcie dynamicznego rozwoju zawodowych lig w Polsce, tak by stały się one awangardą światowej siatkówki. Tauron pozostaje sponsorem tytularnym

Budżet programu Mój Prąd 6.0 przekroczony, ale wnioski można składać

Kwota we wnioskach o dofinansowanie w programie Mój Prąd 6.0 przekroczyła już jego budżet, ale wnioski dalej można składać, ponieważ jest możliwość zdobycia dodatkowej puli pieniędzy - poinformował w piątek Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Według najnowszych danych NFOŚiGW, w piątek 13 września o godz. 11.30 w programie Mój Prąd 6.0 złożono 36901

1726226447 spotkanie

Spotkanie na temat inwestycji nuklearnych

Minister przemysłu Marzena Czarnecka spotkała z Jill Hruby, szefową National Nuclear Security Administration oraz Podsekretarzem ds. Bezpieczeństwa Jądrowego w U.S. Department of Energy Rozmowy odbyły się 12 września w Warszawie i dotyczyły inwestycji nuklearnych. W spotkaniu uczestniczyli także pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej - minister Maciej Bando

1708096377 baner jsw

JSW obniżyła cel produkcyjny do 12,45 mln ton węgla

Jastrzębska Spółka Węglowa obniżyła cel produkcyjny do 12,45 mln ton węgla - wynika z piątkowego raportu bieżącego firmy. Pierwotnie JSW informowała, że planuje w tym roku produkcję na poziomie 14 mln ton. Ostatni cel - z lipca br. - wynosił nieco ponad 13 mln ton. Jak napisano w piątkowym raporcie spółki, jej zarząd dokonał rewizji podstawowych założeń operacyjnych na 2024

1720587311 port

Międzynarodowe rynki węgla. Jest silny popyt

Agencja Rozwoju Przemysłu przygotowała raport dotyczący międzynarodowego rynku węgla. Z opracowania wynika, że na przestrzeni sierpnia główne rynki spot węgla wysokoenergetycznego zyskały na wartości. „Jak podały źródła, rynki te umocniły się drugi miesiąc z rzędu, odzwierciedlając silny popyt - czytamy w raporcie. Agencja Rozwoju Przemysłu doniosła, że indeks dzienny

1726215612 biegwujek

Biegacze oddali hołd górnikom poległym w kopalni Wujek

W piątkowy poranek, 13 września, spod pomnika Poległych Górników KWK Wujek w Katowicach wystartował XIX Bieg Pamięci Ku Czci Męczenników Stanu Wojennego. Biegacze oddali hołd górnikom poległym w Wujku. Pod pomnikiem Poległych Górników KWK Wujek w Katowicach rozpoczął się XIX Bieg Pamięci Ku Czci Męczenników Stanu Wojennego. Odbyły się tam uroczystości zakończone