Aktualności

Oto pierwszy agregator na rynku energii

Photon Energy Trading jako pierwszy został wpisany do wykazu agregatorów na rynku energii - poinformował URE. Spółka będzie m.in. łączyła wielkości mocy lub energii elektrycznej oferowanej przez odbiorców i wytwórców, uwzględniając zdolności techniczne sieci, w celu np. sprzedaży prądu. Urząd Regulacji Energetyki (URE) poinformował, że do wykazu agregatorów wpisano pierwszy

Niebawem wniosek do KE ws. notyfikacji pomocy publicznej dla atomówki

Pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Maciej Bando poinformował, że w tym tygodniu podpisze wniosek do Komisji Europejskiej o notyfikację pomocy publicznej dla pierwszej elektrowni jądrowej. Jak dodał, oczekuje zgody KE w połowie 2025 r. - W tym tygodniu podpiszę oficjalną prośbę do Komisji Europejskiej, rozpoczynającą proces notyfikacyjny - powiedział

Cel to zakończenie budowy pierwszego reaktora jądrowego w 2035 r.

Celem rządu jest zakończenie budowy pierwszego bloku pierwszej elektrowni jądrowej w 2035 r. - poinformował w środę pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Maciej Bando. Zastrzegł, że koniec budowy nie oznacza uruchomienia reaktora. Jak powiedział Bando na II Kongresie Energetyki Jądrowej organizowanym przez Izbę Gospodarczą Energetyki i Ochrony Środowiska,

Czy po 2030 r. Polska będzie jeszcze importować węgiel?

Obowiązujące od 4 sierpnia tego roku Rozporządzenie Parlamentu i Rady (UE) 2024/1787 w sprawie redukcji metanu w sektorze energetycznym dotyczy nie tylko podmiotów operujących w krajowych sektorach ropy i gazu ziemnego, w tym częściowo LNG, jak też czynnych i zamkniętych podziemnych oraz odkrywkowych kopalń węgla. Jego przepisy mają również zastosowanie do emisji metanu

1628752422 panele pixabay com

Zarzuty dla trzech przedsiębiorców działających na rynku OZE

Prezes UOKiK postawił spółkom Am Eco Energy, Polska Energia Grupa Kapitałowa oraz Energia dla przyszłości zarzuty stosowania niedozwolonych postanowień umownych - poinformował w środę Urząd. Niektóre postanowienia mają wręcz zniechęcić konsumentów do składania reklamacji - dodał. Jak przekazał Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK), w ostatnim czasie postawiono

Stajemy bezradni wobec losów najlepszej polskiej kopalni

- Są oficjalne dokumenty Polskich Sieci Elektroenergetycznych, które już dzisiaj prognozują deficyt energii elektrycznej, spowodowany niezdolnością do wytwarzania przez system energetyczny w tak zwanej podstawie. O tyle jest to niebezpieczne, że nie mamy technicznej zdolności do importu energii elektrycznej z zagranicy, ponieważ brakuje połączeń transgranicznych, mniej więcej 10 TWh

1726040602 respondek

Krzysztof Respondek upamiętniony w Galerii Artystycznej Katowic

W 159. rocznicę nadania Katowicom praw miejskich postać Krzysztofa Respondka dołączyła do grona ludzi kultury upamiętnionych w Galerii Artystycznej na pl. Grunwaldzkim. Rzeźby przedstawiają osoby szczególnie zasłużone dla miasta i regionu w dziedzinie kultury. O tym kogo miasto upamiętnia co roku decydują mieszkańcy - czytamy w komunikacie UM Katowice. Krzysztof Respondek urodził

Prześwietlili teren, odsłonili szyby

Naukowcy z Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach prześwietlili światłem laserowym gęste tarnogórskie lasy. Przedarli się przez gęste korony drzew i dotarli do rzeźby terenu. W ten sposób, w północnej części Wyżyny Śląskiej natrafiono na tysiące śladów dawnych szybów górniczych, a także mielerzy, czyli miejsc wypału węgla drzewnego. Tereny te objęto

1580915259 elektrownia neurath

Jest decyzja, będzie szybsze odejście od energetyki węglowej

Niemcy stopniowo odchodzą od produkcji energii elektrycznej z węgla. Aby osiągnąć ten cel, tamtejszy rząd podejmuje różne kroki, m.in. wypłaca odszkodowania spółkom energetycznym za przedterminowe wyłączenie z eksploatacji bloków węglowych. Od tego roku niemiecki regulator sieci energetycznej Bundesnetzagentur może nawet nakazać zaprzestanie pracy bloków węglowych. Zdaniem

1713952124 waskotorowkaradimskopec

Górnośląska Kolej Wąskotorowa ma 170 lat. Będzie moc atrakcji

170 lat temu po raz pierwszy ruszyły Górnośląskie Koleje Wąskotorowe. W pierwszy weekend października zaplanowano świętowanie jubileuszu i przygotowano moc atrakcji. Wśród nich są m.in. jedyna w swoim rodzaju Parada Lokomotyw, przejazdy pociągami prowadzonymi przez parowozy typu „Ryś” i „Las”, kursy drezyną. Będzie też można wcielić się w rolę maszynisty elektrycznego

Dwa scenariusze dla kopalń

- Usłyszeliśmy, że będą dwa scenariusze - normalny i przyspieszony, z czego jeden z nich ma być zgodny z zapisami umowy społecznej dla górnictwa – relacjonuje przebieg prekonsultacji w sprawie aktualizacji Krajowego Planu w dziedzinie Energii i Klimatu do 2030 r. Bogusław Hutek, przewodniczący górniczej „Solidarności”. Spotkanie w tej sprawie odbyło się w piątek, 6 września,

1555522426 za pulawy slawomir klak

Tym żyje Polska i świat – Grupa Azoty z długami, kontrole na granicy

Grupa Azoty znajduje się w trudnej sytuacji finansowej i ma ok. 10 mld zł długu. Wkrótce Senat ma rozpatrzyć petycję, by wigilia była dniem wolnym od pracy. Niemcy zapowiedziały tymczasowe kontrole na wszystkich granicach lądowych Niemiec. Tym żyją polskie media w środę 11 września. A za oceanem ciekawie – wyznaczona na 3 rano czasu polskiego debata Harris-Trump była pierwszym

Rządzący mają świadomość zobowiązań wobec górnictwa

W piątek, 6 września, w Ministerstwie Klimatu i Środowiska odbyły się prekonsultacje w ramach aktualizacji Krajowego Planu w dziedzinie Energii i Klimatu do 2030 r. - Na pewno uspokoiło mnie to, że kolejny raz usłyszeliśmy, że umowa społeczna obowiązuje i będzie brana pod uwagę podczas przygotowywania planów dotyczących transformacji energetycznej – ocenił piątkowe rozmowy

1543587289 kompilacja loga nettgpl kp

NetTG.pl Gospodarka - Ludzie - od lat o branży i dla branży górniczej

Dokładnie 17 lat temu, 11 września 2007 r. w cyberprzestrzeni pojawił się adres nettg.pl. Dobrze znany wszystkim tym, którzy chcą wiedzieć, co w dzieje się w przemyśle, a przede wszystkim w górnictwie. Swoją obecność w cyberprzestrzeni nasz portal zaczął od relacji z otwarcia Międzynarodowych Targów Górnictwa, Energetyki i Przemysłu Hutniczego, które odbywały się we

1724229849 pge siedziba

Pierwsze półrocze - ponad dwa miliardy złotych zysku netto

Grupa PGE osiągnęła blisko 2,09 mld zł zysku netto w pierwszym półroczu br. wobec 2,17 mld zł w analogicznym okresie 2023 r. - wynika z wtorkowego komunikatu giełdowego spółki. W ciągu sześciu miesięcy 2024 r. wydatki na inwestycje wzrosły do 4,64 mld zł, wobec 3,95 mld rok temu. Grupa Kapitałowa PGE opublikowała we wtorek wyniki finansowe i operacyjne za drugi kwartał i

Zaslepka

Skrót wiadomości ze spółek giełdowych

Aktywny pipeline ofertowy Mabionu wynosi aktualnie ok. 320 mln USD - poinformowała spółka w komunikacie prasowym. Zysk netto j.d. Ambry w roku obrotowym 2023/24 wyniósł 55,1 mln zł, w porównaniu do 61,5 mln zł przed rokiem. EBIT spadł do 95,8 mln zł z 99,8 mln zł w roku 2022/2023, a przychody wzrosły o 4,3 proc. rdr do 913,8 mln zł - podała spółka w raporcie. Ambra planuje

1715262141 gnivs1bwgaaa4he

Co się dziś działo w górnictwie? Wstrząs w PGG i protest w stolicy

10 września  był niezwykle intensywnym i pełnym wydarzeń dzień w branży górniczej i energetyce. W kopalni  Mysłowice-Wesoła, należącej do Polskiej Grupy Górniczej, doszło do wstrząsu. W jego wyniku poszkodowany został jeden pracownik. W stolicy protestowali górnicy z LW Bogdanki oraz pracownicy elektrowni Połaniec i Kozienice. Oto jak i pozostałe wydarzenia relacjonował

Czterech górników bezpiecznie dotarło na powierzchnię

Czterech górników z KWK Mysłowice-Wesoła bezpiecznie dotarło na powierzchnię - informują służby prasowe Polskiej Grupy Górniczej.  - Są już bezpieczni na powierzchni kopalni. W szpitalu pozostaje jeden ranny górnik, który doznał urazu głowy - informuje Ewa Grudniok, rzecznik prasowy PGG. To 49-letni górnik z blisko 16-letnim stażem pracy w kopalni Mysłowice-Wesoła.

1715254993 gniw g6xqaujzxc

W ciągu najbliższych tygodni - strategia energetyczna

W ciągu najbliższych tygodni ma zostać zaprezentowana strategia rozwoju energetyki, zawierająca harmonogram odejścia od węgla - poinformował wiceminister aktywów państwowych Robert Kropiwnicki, który spotkał się we wtorek ze związkowcami z LW Bogdanka, Elektrowni Kozienice i Połaniec. Związkowcy z LW Bogdanka, Elektrowni Kozienice i Połaniec protestowali we wtorek w Warszawie,

1724409875 stacjakatowice

PLK ogłoszą nowe terminy zamknięć wiaduktów w Katowicach

Spółka PKP PLK w czwartek ogłosi nowe terminy zamknięć wiaduktów na przebudowywanej linii kolejowej przez Katowice - przekazała PAP we wtorek Katarzyna Głowacka z biura prasowego PLK. Razem z przedstawicielami miasta i Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii PLK podadzą szczegóły organizacji ruchu. Pod koniec sierpnia br. katowicki samorząd informował o potencjalnym problemie z

1673447381 bottle 4648517 1280

Koszt systemu kaucyjnego może przekroczyć 37 mld zł w ciągu dekady

Wdrożenie systemu kaucyjnego może kosztować w ciągu dekady ponad 37 mld zł - wynika z raportu Deloitte. W pierwszym roku funkcjonowania systemu kaucyjnego może zostać nim objęta zaledwie połowa butelek PET i puszek metalowych wprowadzanych do obiegu - uważają autorzy raportu. We wtorek firma doradcza Deloitte zaprezentowała raport System kaucyjny w Polsce - koszty, perspektywy,

Rozpoczęło się głosowanie w budżecie obywatelskim Katowic

Rozpoczęło się głosowanie w budżecie obywatelskim Katowic, które potrwa do 23 września br. - podano we wtorkowej informacji miasta. Podobnie jak w poprzednich latach, do podziału jest 22,6 mln zł, w tym 3 mln zł w zielonym budżecie. Na głosy mieszkańców Katowic czeka w sumie 259 pomysłów, zarówno w ramach głównej części budżetu obywatelskiego, jak i zielonego budżetu, czyli