Aktualności

Zaslepka

Polsko-niemiecki projekt zwiększy bezpieczeństwo energetyczne Europy

Budowa trzeciego połączenia między systemami przesyłowymi Polski i Niemiec zwiększy bezpieczeństwo dostaw i stworzy dodatkowe możliwości handlowe na europejskim rynku elektroenergetycznym. W Ministerstwie Gospodarki PSE Operator oraz niemiecki operator 50Hertz Transmission podpisali tzw. umowę generalną dotyczące tego projektu - informuje portal nettg.pl resort gospodarki. -

Tobiszowski ARC

Grzegorz Tobiszowski, poseł Prawa i Sprawiedliwości: Losy poprawki zależą od PSL

- W drugim czytaniu ustawy Prawo geologiczne i górnicze PiS zgłosi poprawkę, która będzie wycofywać możliwość opodatkowania podziemnych wyrobisk. Losy poprawki zależą od PSL, bez poparcia którego zapis nie zostanie przegłosowany. Z tego, co wiem, kluby SLD i PJN skłaniają się do poparcia poprawki, Platforma jest nadal niewzruszona. Górnictwa węgla

Zaslepka

OFE przed Prawem geologicznym i górniczym

Wczoraj, podczas posiedzenia połączonych komisji sejmowych gospodarki, samorządu terytorialnego i ochrony środowiska zakończyła się debata na temat rządowego projektu ustawy Prawo geologiczne i górnicze – dowiedział się portal nettg.pl.Projekt, z którego usunięto zapis wyłączający spod opodatkowania podatkiem od nieruchomości podziemne wyrobiska, trafi do

Zaslepka

W Jastrzębiu powstał komitet protestacyjno-strajkowy

Po wczorajszym spotkaniu z ministrem skarbu Aleksandrem Gradem związkowcy z JSW postanowili zawiązać komitet protestacyjno-strajkowy - dowiedział się portal nettg.pl.- Wszystkie organizacje związkowe działające w Jastrzębskiej Spółce Węglowej w dniu 17 marca br. postanawiają powołać wspólny komitet protestacyjno-strajkowy reprezentujący wszystkie zakładowe

Buzek GAL

Jerzy Buzek o konieczności rozważenia powrotu do paliw kopalnych

Szef PE Jerzy Buzek uważa, że w kontekście sytuacji w Japonii i zagrożenia jądrowego konieczne jest rozważenie powrotu do paliw kopalnych, ale wytwarzanych nowymi technologiami wyłapywania CO2. Jednocześnie Buzek broni projektu elektrowni atomowej w Polsce. - Sytuacja w Japonii i zagrożenie nuklearne zmieniają sposób myślenia o energetyce i nie ma żadnych wątpliwości, że

Zaslepka

MSP chce, by JSW zadebiutowała na giełdzie 30 czerwca

- Ministerstwo Skarbu Państwa zakłada, że debiut giełdowy Jastrzębskiej Spółki Węglowej nastąpi 30 czerwca - poinformował w czwartek w Sejmie wiceminister skarbu Krzysztof Walenczak.- Nie mamy opóźnień, jeśli chodzi o przygotowania do debiutu. Nie ma żadnych zagrożeń od strony technicznej. Debiut Jastrzębskiej Spółki Węglowej przygotowywany jest na 30

Zaslepka

Wicemin. Budzanowski: ceny paliw w Polsce należą do najniższych w UE

- Ceny benzyny i oleju napędowego w naszym kraju należą do najniższych w Unii Europejskiej. Taniej paliwa można kupić jedynie w Rumunii - poinformował w czwartek w Sejmie wiceminister skarbu Mikołaj Budzanowski.Według Budzanowskiego, paliwa są znacznie droższe w Holandii, gdzie litr benzyny kosztuje w przeliczeniu na naszą walutę 6,7 zł. Równie drogie paliwa są w Skandynawii

Fukushima greenpacks1

Japonia: zmarło 14 pacjentów ewakuowanych z rejonu elektrowni

Czternastu pacjentów w podeszłym wieku zmarło po przeniesieniu ze szpitala do ośrodka, gdzie ewakuowani są mieszkańcy zagrożonej skażeniem radioaktywnym strefy wokół uszkodzonej elektrowni atomowej Fukushima I - poinformowały dzisiaj miejscowe władze. W poniedziałek z jednego ze szpitali ewakuowano 100 pacjentów. Władze prefektury Fukushima podały, że dwie osoby

Kompleks scianowy famur

Famur dostarczył sprzęt do Meksyku

Grupa Famur dostarczyła systemy wydobywcze meksykańskiej spółce Minera Del Norte SA de CV. Zrealizowane umowy dotyczyły zaprojektowania, produkcji, montażu i uruchomienia urządzeń oraz przeprowadzenia cyklu szkoleń w zakresie obsługi dostarczonych maszyn - dowiedział się dziś portal nettg.pl w katowickiej centrali grupy.Zamówienia do Meksyku obejmowały dostarczenie

Marcinkiewicz bogdan arc

Polska predestynowana do roli lidera w pozyskiwaniu czystej energii z węgla

W sytuacji gwałtownego wzrostu globalnego zapotrzebowania na węgiel, Polska jest predestynowana, by stać się liderem w pozyskiwaniu czystej energii z tego paliwa - taki pogląd, podczas XIII Europejskiego Okrągłego Stołu na temat węgla, zaprezentował we wczorajszej dyskusji na tym forum śląski eurodeputowany, Bodgan Marcinkiewicz. Uzasadniającą tę konkluzję argumentację przesłał

IMG 4659

PGNiG sprzedaje Azoty Tarnów

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo sprzeda 4 mln akcji Azotów Tarnów - dowiedział się Dziennik Gazeta Prawna. Do transakcji prawdopodobnie dojdzie jeszcze w tym roku.Ponad 10-proc. pakiet akcji AT może być wart ok. 150 mln zł. To dwa razy więcej niż PGNiG zapłaciło za niego w połowie 2008 roku.Według ekspertów pozbycie się udziałów w Azotach to

Fukushima greenpacks

Japonia: Śmigłowce polewają wodą reaktor nr 3 w Fukushimie I

Dwa śmigłowce wojskowe rozpoczęły w czwartek nad ranem (czasu miejscowego) akcję zrzucania wody na przegrzewający się reaktor nr 3 w japońskiej elektrowni jądrowej Fukushima I - podała dpa, powołując się na materiał japońskiej telewizji NHK. Nagranie wyemitowane przez NHK - ukazujące dwa śmigłowce zrzucające wodę na reaktor nr 3 - pochodziło z trzeciej maszyny, która

Atomowa novovoronezhskaja rosatom ru

Neczas: Czechy nie planują rezygnować z elektrowni atomowych

Czechy nie planują rezygnować z elektrowni atomowych - oświadczył w środę wieczorem w wywiadzie dla czeskiego radia publicznego premier Petr Neczas. - Nie potrafię sobie wyobrazić, byśmy mieli wyłączyć elektrownie atomowe. To by u nas wiodło do problemów gospodarczych na granicy katastrofy ekonomicznej. Więc my tego na pewno nie zrobimy - podkreślił. Zauważył też, że

Zaslepka

Kanada: Wyciek wody z elektrowni atomowej

Do jeziora Ontario w Kanadzie wyciekło 73 tys. litrów wody z elektrowni atomowej Pickering, 35 kilometrów na wschód od Toronto - podała w środę telewizja CBC.Wyciek nastąpił w poniedziałek - dowiedział się dziennikarz CBC. Jezioro Ontario jest głównym źródłem wody pitnej dla milionów Kanadyjczyków mieszkających w pobliżu.Według

Zaslepka

PGE: Zmiany w składzie zarządu

Rada nadzorcza PGE Polska Grupa Energetyczna SA dzisiaj (16 marca br.) podjęła uchwałę o odwołaniu wiceprezesa ds. operacyjnych Marka Trawińskiego i jednocześnie powołała z dniem 17 marca 2011 r. na to stanowisko Pawła Skowrońskiego – dowiedział się portal nettg.pl z informacji przekazanych przez spółkę. Rada nadzorcza wybrała także Wojciecha Ostrowskiego na

Odkrywka wladyslawow ZEPAK

Skarb Państwa odstąpił od negocjacji w procesie prywatyzacji kopalń węgla brunatnego i ZE PAK

Minister Skarbu Państwa podjął decyzję o odstąpieniu od negocjacji i zamknięciu bez rozstrzygnięcia procesu prywatyzacji spółek: KWB Adamów SA, KWB Konin SA oraz Zespołu Elektrowni Pątnów – Adamów – Konin SA podjętego na podstawie zaproszenia ogłoszonego publicznie w dniu 1 lutego 2010 r. w dzienniku Rzeczpospolita – dowiedział się

Zaslepka

Zakończono spór zbiorowy w Enei

Zarząd Enei podpisał w środę (16 marca br.) porozumienie ze związkowcami dotyczące wzrostu wynagrodzeń, kończąc tym samym spór zbiorowy - podała spółka w komunikacie.Na początku marca związkowcy z Enei weszli w spór zbiorowy z powodu braku porozumienia w sprawie podwyżek płac. Związkowcy spodziewali się w przypadku Enei podwyżek na poziomie 800 zł na

Zaslepka

Kolejarze czekają na ruch zarządu województwa śląskiego

Kolejarze są gotowi odwołać zaplanowaną na 21 marca demonstrację przed Urzędem Marszałkowskim w Katowicach, ale nie przerywają akcji protestacyjnej – dowiedział się portal nettg.pl od Grzegorza Podżornego,rzecznika prasowego zarządu Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ Solidarność.- Czekamy na podpisanie umowy, która zapobiegnie zapowiadanej na 22 marca likwidacji

Gaz-System podpisał umowę dotyczącą gazociągu Jeleniów - Dziwiszów

Gaz-System podpisał umowę na wykonanie robót budowlano-montażowych dla gazociągu relacji Jeleniów-Dziwiszów o średnicy 500 mm i długości 65 km – dowiedział się portal nettg.pl z informacji przekazanych spółkę. Kontrakt została zawarty z wybranym w drodze publicznego postępowania przetargowego konsorcjum firm, w skład którego wchodzą: JT

Wieliczka: Kopalnia pomoże potrzebującym

Jutro (17 marca) w południe w siedzibie Stowarzyszenia Brata Alojzego Kosiby podpisana zostanie umowa pomiędzy Kopalnią Soli Wieliczka a wielickim stowarzyszeniem działającym na rzecz ubogich – dowiedział się portal nettg.pl. Przekazując darowiznę kopalnia wesprze finansowo działalność statutową tej organizacji.  - Historia kopalni splata się z dziejami miasta Wieliczki

Fiat fiat auto poland

Tychy: Wiec protestacyjny przed fabryką Fiata

Jutro (17 marca br.) o godzinie 14.00, przed fabryką Fiata w Tychach odbędzie się wiec protestacyjny – dowiedział się portal nettg.pl z informacji przekazanych przez Grzegorza Podżornego, rzecznika prasowego zarządu Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ Solidarność. Przez cały dzień w zakładzie prowadzone będą również masówki informacyjne dla pracowników

Siedziba KHW TON08

Okupacja siedziby KHW - co najmniej do piątku

Co najmniej do piątku grupa związkowców zamierza kontynuować rozpoczętą w poniedziałek okupację siedziby Katowickiego Holdingu Węglowego (KHW), jeżeli zarząd nie wznowi z nimi rozmów. Zarząd chce rozmawiać, ale zgodnie z ustalonymi wcześniej zasadami.Kilkunastu związkowców pozostało w sali konferencyjnej siedziby holdingu w poniedziałek wieczorem, po