Śląsk: wiceminister sprawiedliwości odwiedził kopalnię Wieczorek

Kluz wiceminister dzialacze psl 02 MD

fot: Maciej Dorosiński

Na spotkaniu z działaczami PSL wiceminister Kluz (na zdjęciu trzeci od lewej) odpowiadał na pytania związane z funkcjonowaniem wymiaru sprawiedliwości

fot: Maciej Dorosiński

Kopalnia Wieczorek, Urząd Miejski w Tychach oraz spotkanie ze śląskimi działaczami Polskiego Stronnictwa Ludowego - taki przebieg miała czwartkowa (3 listopada) wizyta wiceministra sprawiedliwości Piotr Kluza na Śląsku.

 

- To był mój pierwszy zjazd do kopalni węgla kamiennego. Wcześniej już byłem w innych kopalniach, choćby w kopalni soli w Wieliczce ale to są nieporównywalne wrażenia. Tym bardziej, że tu jest czynny zakład, gdzie cały czas prowadzi się wydobycie, a tam jest trasa dedykowana dla turystów. Podziwiam górników za ich ciężką pracę, która jest bardzo ryzykowna i niebezpieczna - powiedział portalowi nettg.pl Piotr Kluz.

 

Wraz z wiceministrem na dół zjechali dyrektor zakładu Marek Pieszczek oraz Leszek Boniewski - prezes zarządu powiatowego PSL w Katowicach. Podziemna wyprawa trwała dwie godziny. Wiceminister w tym czasie dotarł do jednej ze ścian, przy której pracowali górnicy. Tam zamienił z nimi kilka zdań oraz obejrzał warunki w jakich pracują.

 

Po wizycie w kopalni wiceminister udał się do Tych gdzie uczestniczył w podpisaniu porozumienia pomiędzy tyskim sądem rejonowym a wydziałem kartografii i geodezji Urzędu Miejskiego dotyczącego elektronicznego obiegu dokumentów. Jest to program pilotażowy, który ma ułatwić załatwianie wielu spraw związanych z nieruchomościami. Ma być on stopniowo wprowadzany w innych jednostkach samorządowych.

 

Później na zaproszenie Leszka Boniewskiego wiceminister spotkał się ze śląskimi działaczami PSL. Rozmowy odbyły się w biurze zarządu powiatowego Stronnictwa w Katowicach. Wiceminister odpowiadał na pytania przygotowane na tę okoliczność. Dotyczyły one m.in. systemu dozoru elektronicznego, który ma zostać wprowadzony w Katowicach i innych miastach regionu, sądów elektronicznych, zastosowaniu nowoczesnych technologii dla obsługi podmiotów gospodarczych oraz walki z pijanymi kierowcami.

- Wprowadzenie systemu dozoru elektronicznego w tym regionie (opaski z nadajnikami zakładane na przegub lub nadgarstek dzięki, którym można zlokalizować osobę odbywającą karę w tzw. areszcie domowym - przyp. red.) znacznie obniży koszt utrzymania więźniów. Obecnie utrzymanie jednego osadzonego w areszcie to miesięcznie koszt 2500 zł. W przypadku dozoru elektronicznego wynosi on około 540 zł. Jak widać to duża oszczędność. Jest to system uzupełniający dla więziennictwa i w tej chwili jest nim objętych 3,5 tysiąca osób. Jest on całkowicie bezpieczny - przekonywał działaczy Stronnictwa Piotr Kluz.

W sprawie walki z pijanymi kierowcami wiceminister przyznał, że trwają rozmowy nad zaostrzeniem kar w tym względzie. Podał tu przykład Finlandii, gdzie mandaty są uzależnione od dochodów i płaconych podatków. - Rekordzistą był tutaj prezes Nokii, który według tego przepisu musiał zapłacić gigantyczny mandat. Kraje nadbałtyckie także idą w stronę zaostrzenia prawa dla pijanych kierowców. My także o tym myślimy - powiedział wiceminister, który po spotkaniu z działaczami PSL udał się do stolicy.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.