Aktualności

Donald Trump w Białym Domu, czyli surowce wracają do gry

Donald Trump po powrocie do Białego Domu zamierza wycofać wszelkie ograniczenia wydobycia surowców. Chodzi o węglowodory z pokładów łupkowych oraz  węgiel. W czasie kampanii unikał tematu porozumienia paryskiego w sprawie globalnej polityki klimatycznej. Wcześniej był jej zawziętym krytykiem. Czy świat wróci do surowców kopalnych, a Europa i jej gospodarka zostaną z ręką w

1665140036 bytom

Portal do śląskości, czyli górnicze orkiestry dęte w nowej odsłonie

Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu realizuje projekt łączący tradycję górniczych orkiestr dętych z innowacyjną technologią. Już wkrótce odbędą się cztery niesamowite koncerty w ramach projektu o nazwie „Portal do Śląskości”. Projekt zrodził się z konsultacji przeprowadzonych z przedstawicielami 27 górniczych orkiestr dętych, podczas których podkreślono potrzebę

1496351463 donald trump bialy dom

Tym żyje Polska i świat

Nie ma prawdopodobnie w Polsce i na świecie mediów, które nie mają na czołówkach informacji ze Stanów Zjednoczonych. Wszystko wskazuje na to, że Donald Trump wraca do Białego Domu. Oto o czym 6 listopada przeczytamy w mediach. * Wyborcza: Donald Trump wygrał w Georgii i Karolinie Północnej. Demokraci liczyli jeszcze na niebieski mur na północy kraju, ale tam po zliczeniu

1679994636 halda umbytom

Rozmawiali o gospodarce odpadami wydobywczymi

W poniedziałek, 4 listopada br., w siedzibie małopolskiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska, odbyło się spotkanie przedstawicieli Okręgowego Urzędu Górniczego w Krakowie i WIOŚ - poinformowali przedstawiciele Wyższego Urzędu Górniczego w Katowicach. Omówiono wyniki kontroli zakładów górniczych prowadzonych przez oba organy w 2024 r. oraz przykłady najczęstszych

Samochodowe marki premium popularne na polskim rynku

Co czwarte rejestrowane obecnie nowe auto w Polsce należy do segmentu premium, a przybyło ich w tym roku ponad 100 tys. - poinformowała platforma Automarket.pl. Spośród 15 najpopularniejszych marek samochodów na polskim rynku 4 zaliczane są do tego segmentu. W pierwszych trzech kwartałach br. zarejestrowano prawie 400 tys. nowych samochodów osobowych - podał Automarket.pl, powołując

1487320546 trump gornicy whitehouse

USA wybierają. Ogromna przewaga Trumpa

Wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych dobiegają końca. Wyniki i sondaże pokazują, że Donald Trump ma ogromną przewagę i wygrywa. Donald Trump wygłosił przemówienie w Palm Beach na Florydzie. - W tej chwili jest to jasne, że osiągnęliśmy najbardziej niewiarygodny polityczny sukces. To jest zwycięstwo polityczne, którego nasz kraj wcześniej nie widział. Chcę podziękować

1715236416 katowicekamilkalkowski

Rząd przyjął projekt ws. planów adaptacji do zmian klimatu dla miast

Rada Ministrów przyjęła projekt, który zakłada m.in., że część miast będzie musiała przygotować plany adaptacji do zmian klimatu. Nowe przepisy mają też usprawnić program Stop Smog, a także wprowadzić wymagania jakościowe dla biomasy spalanej w domowych kotłach. - Projekt przewiduje, że miasta powyżej 20 tys. mieszkańców będą opracowywały miejskie plany adaptacji do

Węgiel będzie jeszcze potrzebny, nie tylko tu na Śląsku

Zapytaliśmy ważne osoby życia publicznego na Śląsku jak ich zdaniem powinna przebiegać transformacja energetyczna i jak widzą ten region bez węgla. Oto co nam odpowiedzieli:  Josef Bělica, hetman morawsko-śląski: - Sam jestem związany z górnictwem. Ukończyłem Wyższą Szkołę Górniczą w Ostrawie i przez pięć lat pracowałem w kopalni. Z górnictwem będziemy musieli się

Zaslepka

Złoty tracił w środę rano do dolara

Rynek walutowy zareagował na niepełne wyniki wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych wzrostem kursu dolara. W środę rano złoty osłabił się wobec amerykańskiej waluty o ponad 2 proc. W środę ok. godz. 6.40 dolara wyceniano na ponad 4,06 zł. Złoty stracił do amerykańskiej waluty 2,04 proc. Dolar wzmocnił się po podaniu niepełnych wyników wyborów prezydenckich w Stanach

Wysokie ceny energii zagrażają konkurencyjności

Polski przemysł, który wytwarza ok. 1/5 krajowego PKB, jest silnie energochłonny na tle innych krajów UE, a wysokie ceny energii elektrycznej w coraz większym stopniu wpływają na jego konkurencyjność. To zaś stawia sektor przemysłowy pod coraz silniejszą presją pilnej modernizacji i przechodzenia na zieloną energię. – Kluczowym elementem budowy przewagi konkurencyjnej będzie

Zaslepka

Giełdy w USA na dużych plusach

Wtorkowa sesja na Wall Street zakończyła się sporymi wzrostami głównych indeksów, a Dow Jones zyskał ponad 400 punktów. Inwestorzy czekają na rozstrzygnięcie wtorkowych wyborów na prezydenta USA. Dow Jones Industrial na zamknięciu wzrósł o 1,02 proc., do 42.221,88 pkt. S&P 500 na koniec dnia wzrósł o 1,23 proc. i wyniósł 5.782,76 pkt. Nasdaq Composite zwyżkował o 1,43 proc. do

Kolejny miesiąc z większą liczbą rejestracji samochodów

Październik był 18. miesiącem z rzędu ze wzrostem liczby zarejestrowanych samochodów o DMC do 3,5 t r/r - podał IBRM Samar. W ciągu 10 miesięcy tego roku sprzedano w Polsce o blisko 15 proc. więcej aut niż w analogicznym okresie ub.r. Według danych Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców w październiku 2024 roku zarejestrowano w Polsce 54 022 samochody osobowe oraz dostawcze o DMC

Rynek mocy skuteczny, ale może nie osiągnąć celu

Rynek mocy skutecznie zapewnił średnioterminowe bezpieczeństwo dostaw energii elektrycznej i poprawił niezawodność pracy Krajowego Systemu Energetycznego - oceniła Najwyższa Izba Kontroli. Zastrzegła, że jest ryzyko nieosiągnięcia tego celu w długoterminowej perspektywie. NIK kontrolowała, czy mechanizm rynku mocy jest skutecznym narzędziem poprawy bezpieczeństwa dostaw energii

Zaslepka

Skrót wiadomości ze spółek giełdowych

Komisja Nadzoru Finansowego staje się dla rynku kapitałowego i spółek dodatkowym czynnikiem ryzyka z powodu braku swojej przewidywalności - uważa prezes Stowarzyszenia Emitentów Giełdowych Mirosław Kachniewski. Jego zdaniem, organ nadzoru powinien podlegać podobnym rygorom co podmioty nadzorowane. Millennium Leasing planuje utrzymać dwucyfrową dynamikę wzrostu, celem jest prawie

O tym piszą górnicze i energetyczne media

Pracownicy PGG z jednorazówką. W jednej z kopalń rusza nowa ściana. Ile będą kosztować płace w górniczym gigancie? Znamy finalistów konkursu „Pracuję bezpiecznie”. Co dalej z Elektrownią Rybnik? O tym 5 listopada pisze portal netTG.pl Gospodarka - Ludzie. * W piątek, 8 listopada, na konta pracowników Polskiej Grupy Górniczej trafi jednorazówka. To efekt podpisanego w maju

1555522426 za pulawy slawomir klak

Zakończył się pierwszy etap programu naprawczego w Grupie Azoty

Grupa Azoty zakończyła I etap programu naprawczego i zoptymalizowała koszty na poziomie ok. 350 mln zł - poinformowała spółka. Dodała, że pracuje nad aktualizacją strategii grupy i nad programem dekarbonizacyjnym, które planuje wdrożyć do końca I kw. 2025 r . Grupa Azoty poinformowała we wtorek, że zakończyła pierwszy etap działań naprawczych, który od końca marca do końca

Znamy finalistów konkursu „Pracuję bezpiecznie”. Brawa dla najlepszych

45 minut. Tyle czasu mieli uczestnicy konkursu „Pracuję bezpiecznie” na rozwiązanie 30 półfinałowych pytań. Konkurs, organizowany przez Polską Grupę Górniczą, cieszy się coraz większym powodzeniem. Półfinał odbył się we wtorek, 5 listopada, w Izbie Tradycji kopalni Piast-Ziemowit Ruchu Ziemowit. Do finału dostało się 10 najlepszych. Konkurs „Pracuję bezpiecznie”, w

PKP Intercity w długi weekend listopadowy przewiozło 985 tys. osób

Od 30 października do 3 listopada br. z pociągów PKP Intercity skorzystało 985 tys. pasażerów - poinformowała we wtorek firma. Dodała, że w tym czasie Polacy najczęściej podróżowali między dużymi miastami We wtorkowej informacji prasowej przewoźnik podał, że ostatniego dnia długiego weekendu, w niedzielę 3 listopada pociągami przewoźnika pojechało najwięcej pasażerów

Tyle będą kosztować płace w górniczym gigancie

KGHM szacuje koszt zmiany w ustalaniu płacy minimalnej na 305 mln zł rocznie, a z narzutami na 390 mln zł - podała spółka w opinii do projektu ustawy autorstwa resortu pracy. “W projekcie ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę zmieniona została dotychczas obowiązująca definicja minimalnego wynagrodzenia za pracę, która w znacznym stopniu wpłynie na wysokość wypłacanych

Bando nie został powołany na pełnomocnika w Ministerstwie Przemysłu

Maciej Bando nie został powołany na pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej w Ministerstwie Przemysłu. Jest podsekretarzem stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska - poinformowała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów. KPRM  poinformowała we wtorek, że Maciej Bando “jest podsekretarzem stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska“. “Nie został powołany na

Rusza nowa ściana. Nawet 5 tys. t dobrej jakości węgla na dobę

Po roku przygotowań w kopalni Silesia w Czechowicach-Dziedzicach rusza wydobycie ściany 163 na pokładzie 315 ok. 840 metrów pod ziemią. Wydobycie dobowe ma sięgać od 4300 do 5000 t, a wydobywany węgiel ma bardzo dobre parametry jakościowe – poinformowali przedstawiciele PG Silesia. Kopalnia w Czechowicach-Dziedzicach pracuje w systemie jednościanowym z okresowym przejściem na system

Liczba cudzoziemców wykonujących pracę przekroczyła milion

Liczba cudzoziemców wykonujących w Polsce pracę w końcu maja 2024 roku wyniosła 1.024,2 tys. osób - podał we wtorek GUS. W końcu kwietnia było to 1.021,0 tys. osób. Z tego 390,5 tys. stanowili cudzoziemcy realizujący umowy cywilnoprawne. Według GUS, na koniec maja 2024 r. udział cudzoziemców w ogólnej liczbie wykonujących pracę wyniósł 6,7 proc. Najliczniejszą grupą