GZM znów tworzy grupy zakupowe energii elektrycznej i gazu

fot: Krystian Krawczyk

Wirtualne elektrownie mogą pomóc w zaspokojeniu szybko rosnącego zapotrzebowania

fot: Krystian Krawczyk

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia ponownie tworzy grupy zakupowe energii elektrycznej i gazu dla swoich miast i gmin członkowskich oraz współpracujących instytucji. Do pierwszej z nich zgłosiło się już ponad 100 jednostek, do drugiej ponad 80 - wynika z informacji przedstawicieli GZM.

Obecnie klienci w ramach grup zakupowych GZM korzystają z zamówień energii elektrycznej i gazu na lata 2024-25.

O przygotowywaniu kolejnych grup poinformował podczas wtorkowych obrad Zgromadzenia GZM przewodniczący jej zarządu Kazimierz Karolczak.

- W ramach realizacji przedsięwzięcia wspólnego zakupu energii elektrycznej i gazu dla gmin członkowskich wysłaliśmy zaproszenie do 136 uczestników poprzedniej edycji grup zakupowych. Na 21 marca br. wstępnie swój udział zadeklarowało 113 jednostek zainteresowanych zakupem energii oraz 82 jednostki zainteresowane zakupem gazu

Poprzednie grupy zakupowe GZM dotyczyły zakupów energii elektrycznej i gazu na lata 2024-25; postępowania przeprowadzono w 2023 r. W grupie energii elektrycznej przetarg objął ponad 19,5 tys. punktów poboru energii u 333 zamawiających - przy wolumenie 1,3 terawatogodzin. Cena brutto wyniosła 1,1 mld zł. Ceny energii na 2024 r. i 2025 r. zostały zróżnicowane, ale średnia cena ważona całego przetargu wyniosła 691 zł za megawatogodzinę.

W grupie zakupowej gazu (ponad 1,5 tys. punktów poboru gazu u 143 zamawiających) zamówiono wolumen 515 gigawatogodzin za cenę brutto 188 mln zł. Cena na 2024 r. dla odbiorców chronionych wynosiła 20,02 zł za kWh netto, dla odbiorców niechronionych 35,52 zł za kWh (to mniej o blisko 60 proc., względem ceny z 2023 r.).

Kupiona w grupie zakupowej energia elektryczna dociera w latach 2024-25 do jednostek tworzonych przez gminy członkowskie GZM, jak i instytucji samorządu woj. śląskiego, np. Filharmonii Śląskiej, Muzeum Śląskiego, Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów czy Stadionu Śląskiego. W grupie są też gminy spoza Metropolii, jak Rydułtowy czy Zawiercie.

Na liście odbiorców grupy zakupowej gazu, poza gminami GZM, są m.in. przedsiębiorstwa komunikacji miejskiej, Tramwaje Śląskie, Park Śląski, Planetarium Śląskie czy Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów. Do grupy przystąpiły też instytucje spoza Metropolii. To np. Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej czy Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 3 w Rybniku.

Samorządy Metropolii grupowo kupują energię elektryczną i gaz od lat. Pierwsze duże wspólne postępowanie z 2019 r. dotyczyło zakupu blisko 1 terawatogodziny energii elektrycznej na dwa kolejne lata (2020-21). Grupę utworzyło wtedy 113 zamawiających (także spoza GZM), w ramach których działało 326 jednostek. Zaakceptowano wtedy cenę 398,2 mln zł brutto zaoferowaną przez Tauron.

Zrzeszająca 41 miast i gmin centralnej części woj. śląskiego GZM z mocy tworzącej ją ustawy zajmuje się m.in. zagospodarowaniem przestrzennym i transportem publicznym; obecnie jest m.in. organizatorem komunikacji miejskiej w regionie. 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Usunięto awarię w rejonie stacji kolejowej w Katowicach

Usunięto awarię infrastruktury w rejonie stacji kolejowej w Katowicach; przywracana jest rozkładowa jazda pociągów - przekazała w środę spółka PKP PLK. Uszkodzenie kabla zasilającego, do którego doszło we wtorek wieczorem, skutkowało awarią urządzeń sterowania ruchem, a w konsekwencji opóźnieniami pociągów.

O ile wzrośnie najniższa pensja? Stawka rządowa nie zachwyca, będą negocjacje

Ile wyniesie najniższa krajowa w 2027 roku? 5200 zł czy 4950 zł brutto? Rząd uchwalił oficjalną propozycję. Strona społeczna nie jest zadowolona, chce negocjować.

Awaria aplikacji dużego banku

Doszło do awarii aplikacji Banku Pekao - wynika ze środowego komunikatu banku. Chodzi o aplikacje na telefonach z systemem Android, w przypadku których są problemy m.in. z korzystaniem z Blika.

To ostatni moment na wniosek 800 plus bez straty pieniędzy

Nowy okres świadczeniowy 800 plus rozpoczął się 1 czerwca tego roku i potrwa do 31 maja 2027 r. Ci, którzy zdążyli złożyć wniosek do 30 kwietnia, mogą spodziewać się wypłaty pieniędzy w którymś z czerwcowych terminów płatności, natomiast rodzice i opiekunowie, którzy nie zdążyli, mają czas najpóźniej do końca czerwca.