Przemysł wierzy we wzrost sprzedaży

1702647750 high angle

fot: Freepik

Najlepiej radzą sobie firmy z sektora obróbki metali

fot: Freepik

Poprawiają się nastroje w firmach. Wskaźnik mierzący kondycję konkurencyjną sektora MŚP najwyżej od 2020 r. - czytamy w środowym wydaniu “Pulsu Biznesu“.

Zdolność przedsiębiorstw przemysłowych do konkurowania rośnie - wynika z najnowszego badania przeprowadzonego na zlecenie Siemens Financial Services. Opracowany przez spółkę indeks MiU (maszyny i urządzenia, mierzony w skali od 0 do 100) obejmujący małe i średnie firmy z branży spożywczej, przetwórstwa tworzyw sztucznych i obróbki metali miał w końcu 2024 r. wartość 52,92 pkt. Oznacza to wzrost o 1,53 pkt w porównaniu z listopadem 2023 r. kiedy przeprowadzono poprzednią ankietę - podaje w środę “PB“.

Wyjaśnia, że poprawę odnotowano we wszystkich badanych branżach. Najlepiej radzą sobie jednak firmy z sektora obróbki metali. Obecnie wartość subindeksu MiU dla tej branży wynosi 51,96 pkt, czyli aż o 2,41 pkt więcej niż w poprzednim odczycie. W przypadku przedsiębiorstw przetwarzających tworzywa sztuczne wzrost wyniósł 1,68 pkt proc. do 53,15 pkt, a w spożywczej wskaźniki wspiął się z 53,16 pkt do 53,64 pkt.

“Wartość Indexu MiU osiągnęła najwyższy poziom od początku realizowanego przez nas badania. W dynamicznie zmieniającym się otoczeniu biznesowym, pełnym takich wyzwań jak inflacja, rosnące ceny surowców i zmieniające się wymagania klientów, kluczowe dla przedsiębiorców są inwestycje w nowoczesne technologie i dotyczące zrównoważonego rozwoju“ - wskazała prezes Siemens Financial Services w Polsce Katarzyna Kaczmarek, cytowana na łamach “PB“.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Firmy z USA gotowe inwestować w Polsce w fabrykę paliwa do SMR i komponenty dla satelitów

Amerykańska spółka X-Energy deklaruje gotowość do zainwestowania w Polsce blisko 1 mld dolarów w ramach Zielonego Okręgu Przemysłowego Kaszubia. Z kolei Quantum Space rozważa produkcję w Polsce komponentów do satelitów oraz systemów służących ochronie i bezpieczeństwu infrastruktury satelitarnej w przestrzeni kosmicznej.

ORLEN stworzy sieć „komfortek” dla podróżujących ze szczególnymi potrzebami

ORLEN jako pierwsza firma paliwowa w Polsce uruchamia program, który ma zwiększyć komfort podróżowania po kraju osób ze szczególnymi potrzebami. Przy najważniejszych trasach powstanie ponad 30 tzw. „komfortek” – specjalistycznych pomieszczeń higieniczno-opiekuńczych.

Trójkąt Transformacji. Co po fedrowaniu? Cyfrowy i bezpieczny Śląsk

W Katowicach wiele razy mówiono, że transformacja Śląska powinna być sprawiedliwa, zrównoważona, nowoczesna, zielona, ambitna i innowacyjna. Prof. Artur Dyczko, dyrektor Oddziału Górnośląskiego PIG-PIB, dopisał do tej listy słowo: bezpieczna. Jego wystąpienie pokazało wizję Cyfrowego i Bezpiecznego Śląska - regionu, który dzięki danym, mapom, modelom, monitoringowi i cyberodporności będzie potrafił nie tylko przechodzić transformację, ale także ją rozumieć, monitorować i zabezpieczać.

Na koniec maja br. zasoby złota wzrosły do 613,9 ton

W rezerwach Narodowego Banku Polskiego na koniec maja było niemal 613,9 ton złota - poinformował w piątek bank centralny. To wzrost o ponad 18 ton wobec poprzedniego miesiąca.