Aktualności

Zaslepka

Skrót wiadomości ze spółek giełdowych

Orlen finalizuje proces integracji spółek zajmujących się produkcją ropy naftowej i gazu ziemnego w Polsce. Efektem tego procesu będzie poprawa efektywności operacyjnej, obniżenie kosztów oraz stabilizacja poziomu wydobycia gazu - poinformowała spółka w komunikacie prasowym. Studenac, sieć sklepów spożywczych w Europie Środkowo-Wschodniej rozpoczynająca ofertę publiczną, chce

O tym piszą górnicze i energetyczne media

Bogdanka osiągnęła po trzech kwartałach zysk, w tym czasie Bumech, do którego należy kopalnia Silesia, odnotował sporą stratę. Inwestycje planuje KGHM, w Pniówku pogłębiany jest szyb. O tym 20 listopada pisze portal netTG.pl Gospodarka - Ludzie. * W trzecim kwartale 2024 r. Lubelski Węgiel Bogdanka osiągnął skonsolidowany zysk netto w wysokości 151,8 mln zł wobec 30,8 mln zł w

1562216318 pikieta hutaczestochowa pl

Huta Częstochowa: zimny rozruch 20 grudnia, produkcja w styczniu

Plan uruchomienia Huty Częstochowa obliczono na 45 dni: zimny rozruch urządzeń planowany jest na 20 grudnia br., a wznowienie produkcji na początek stycznia - poinformował w środę dyrektor produkcji Huty Częstochowa Jarosław Huptyś. We wtorek Węglokoks zawarł porozumienie z syndykiem masy upadłościowej w sprawie dzierżawy Huty Częstochowa przez swoją spółkę celową o takiej

1379944082 huta czestochowa isd poland com

Blachy grube, jakie dostarcza Huta Częstochowa, będą potrzebne

- Będziemy wydawać ogromne pieniądze na wsparcie przemysłu zbrojeniowego, na transformację energetyczną; potrzeba tam ogromnych ilości stali, blach grubych, jakie są produkowane przez Hutę Częstochowa - powiedział w środę w Częstochowie wiceminister aktywów państwowych Robert Kropiwnicki. We wtorek Węglokoks zawarł porozumienie z syndykiem masy upadłościowej ws. dzierżawy

Senat przyjął nowelizację ustawy o odnawialnych źródłach energii

W środę Senat przyjął nowelizację ustawy o odnawialnych źródłach energii z poprawkami. Rozszerza ona m.in. liczbę sektorów, z których firmy mogą ubiegać się o wsparcie dla energochłonnych z 50-116. Ma ona też usprawnić rozwój OZE. Za nowelizacją głosowało 91 senatorów, nikt nie był przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu. Teraz projekt wróci do Sejmu. Senat

Kopalnie przedstawiły plany eksploatacji

19 listopada odbyło się posiedzenie zespołu porozumiewawczego dla koordynacji eksploatacji pod terenem gminy Marklowice. W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele Okręgowego Urzędu Górniczego w Rybniku, Gminy Marklowice, Polskiej Grupy Górniczej oraz KWK ROW w Rybniku – poinformowali przedstawiciele Wyższego Urzędu Górniczego. Omówiono m.in. zgłoszone przez wójta gminy Marklowice

Kopalnie dawno skończyły fedrować. Jakie są zagrożenia?

14 listopada w obiektach Starej Kopalni – Centrum Nauki i Sztuki w Wałbrzychu odbyło się seminarium naukowe pt. Ocena zagrożenia powierzchni 25 lat po zakończeniu eksploatacji górniczej na terenie pogórniczym w Wałbrzychu – poinformowali przedstawiciele GIG-PIB. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Główny Instytut Górnictwa – Państwowy Instytut Badawczy, Komisję Ochrony

1732108157 fotnac

Upamiętnią byłego górnika, policjanta i szermierza

Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach, Komenda Wojewódzka Policji w  Katowicach oraz Ogólnopolskie Stowarzyszenie „Rodzina Policyjna 1939 R. z siedzibą w  Katowicach zapraszają na uroczystość odsłonięcia i poświęcenia nowo wyremontowanego ze środków IPN grobu Teodora Zaczyka - policjanta i górnika - oraz jego oznaczenia znakiem pamięci „Tobie Polsko. Wydarzenie

W najbliższą niedzielę doroczna pielgrzymka górników

W niedzielę, 24 listopada, pracownicy sektora wydobywczego z całego kraju zjadą do Częstochowy, by wziąć udział w tradycyjnej Pielgrzymce Górników na Jasną Górę. Wydarzenie organizuje Krajowy Sekretariat Górnictwa i Energetyki (KSGiE) NSZZ Solidarność – informuje portal górniczej Solidarności. Pielgrzymka jest wyrazem wdzięczności dla Matki Bożej za całoroczną opiekę.

1695385827 wystawa scwis

Cenny certyfikat trafia do katowickiej placówki

Śląskie Centrum Wolności i Solidarności, jako jedyna instytucja z woj. śląskiego, zostało nagrodzone w konkursie „Najlepszy Produkt Turystyczny – Certyfikat POT 2024. Wyniki zostały ogłoszone wczoraj wieczorem, 19 listopada 2024 r. podczas uroczystej gali w Warszawie. Nagrodę dla ŚCWiS odebrał jego dyrektor Robert Ciupa. W komunikacie prasowym czytamy, że konkurs zorganizowany

1647343924 rafineria orlen 17

Orlen integruje swoje aktywa poszukiwania i wydobycia ropy oraz gazu

Spółka Orlen Upstream Polska z Grupy Orlen, działająca wcześniej jako Orlen Upstream, połączy rozproszone aktywa, przejęte przez koncern w wyniku fuzji z Grupą Lotos i PGNiG. Według Orlenu, efektem ma być poprawa efektywności operacyjnej, obniżenie kosztów i stabilizacja poziomu wydobycia gazu. Spółka Orlen Upstream Polska 19 listopada została wpisana w Krajowym Rejestrze

1720191586 rowergzm

Wybrali dostawcę 250 rowerów elektrycznych do wypożyczania

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia wybrała dostawcę 250 rowerów ze wspomaganiem elektrycznym, pod kątem planowanej wypożyczalni długoterminowej. Ma to być uzupełnienie uruchomionego z początkiem sierpnia systemu Roweru Metropolitalnego. O rozstrzygnięciu trwającego od sierpnia br. postępowania w tej sprawie poinformował podczas środowej sesji zgromadzenia GZM przewodniczący

Kopalnia zarobiła ponad 150 mln zł

W trzecim kwartale 2024 r. Lubelski Węgiel Bogdanka osiągnął skonsolidowany zysk netto w wysokości 151,8 mln zł wobec 30,8 mln zł w analogicznym okresie minionego roku. Narastająco po trzech kwartałach strata netto Grupy LW Bogdanka wyniosła 756,1 mln zł, co jest efektem odpisu wynikającego z testu na utratę wartości - po oczyszczeniu z tego jednorazowego odpisu spółka miała 195

A4 z przerwą w remontach do wiosny 2025 r.

Ostatnie prace przewidziane na 2024 r w ramach przygotowań do zwrotu autostrady A4 Katowice-Kraków stronie publicznej właśnie się kończą. Na początku grudnia 2024 roku SAM SA odda do użytku w sumie ok. 37 km wyremontowanych jezdni; rok wcześniej było to ok. 13 km jezdni. Spośród przewidzianych do remontu wiaduktów, w całości wyremontowano już 11, na dwóch kolejnych prace

Wykorzystano 64 proc. puli pieniędzy na bony energetyczne

Wnioski o wypłatę bonu energetycznego złożyło ponad 2 mln osób, wnioskowana kwota to ponad 1 mld zł, ok. 64 proc. całej puli zarezerwowanej na tą formę wsparcia - poinformował w środę w Sejmie wiceminister klimatu Miłosz Motyka. Jak zastrzegł Motyka, ostateczne dane na temat bonu zostaną opublikowane do 28 lutego 2025 r. Zwrócił jednak uwagę, że stopień wykorzystania tej

1732099284 pniowek jsw

Zakończono najtrudniejszy etap pogłębiania szybu w kopalni

Prace nad pogłębianiem szybu materiałowo-zjazdowego w kopalni Pniówek osiągnęły kluczowy etap. Szyb III został zgłębiony do docelowej głębokości 1053 m. Realizacja projektu stanowi istotny krok w modernizacji infrastruktury kopalni, zapewniając nowe możliwości rozwoju i poprawę warunków pracy - poinformowali w środę, 20 listopada, przedstawiciele Jastrzębskiej Spółki

Wolna Wigilia dla gospodarki to koszt ok. 4 mld zł

- Będę przedstawiał argumenty, że pomysł wolnej Wigilii jest złym rozwiązaniem; dla polskiej gospodarki byłby to koszt 4 mld zł, a dla budżetu państwa 2,3 mld zł - ocenił w środę minister finansów Andrzej Domański. - Jest to krok niepotrzebny - dodał. Minister Finansów Andrzej Domański był w środę pytany na antenie Radia ZET, o to czy pomysł Lewicy, by Wigilia była dniem

1677136642 ukraina depositphotos

Grupa Wagnera i surowce? Zarobili na nich miliardy

Według raportu World Gold Council, Grupa Wagnera zarobiła ponad 2,5 miliarda dolarów na nielegalnym wydobyciu złota od czasu inwazji na Ukrainę - donosi portal mining.com. Portal informuje, że raport, którego autorem jest były wicepremier Wielkiej Brytanii Dominic Raab, szczegółowo opisuje, w jaki sposób środki z nielegalnego wydobycia złota w Afryce są przekazywane na rzecz

Planują budowę nowych szybów. Miliardowe koszty inwestycji

Jak wskazał Piotr Krzyżewski, wiceprezes KGHM ds. finansów, miedziowy koncern wybuduje, co najmniej trzy nowe szyby na Dolnym Śląsku. - Jest to konieczność celem zapewnienia dostępu do depozytu oraz zachowania ciągłości produkcji – zaznaczył Krzyżewski. Wiceprezes KGHM ds. finansów Piotr Krzyżewski o planowanych inwestycjach miedziowej spółki mówił podczas konferencji

Policja kontra górnicy, konflikt narasta

Policja zablokowała dostęp do kopalni złota Buffelsfontein w Stilfontein w RPA już kilka tygodni temu. Teraz zintensyfikowała wysiłki, aby zmusić setki nielegalnych górników złota, którzy ukryli się w podziemnych szybach, do wyjścia na powierzchnię, aby można ich było aresztować - informuje portal mining.com. Policja zablokowała dostęp do kopalni złota Buffelsfontein w

1731937257 pebeka 011

Nagrody i wyróżnienia dla pracowników górniczej spółki

W piątek, 15 listopada, odbyła się tradycyjna Akademia Barbórkowa organizowana przez Przedsiębiorstwo Budowy Kopalń PeBeKa. Podczas uroczystości wręczono odznaczenia i dyplomy dla pracowników, którzy wyróżnili się szczególnym zaangażowaniem i osiągnięciami w mijającym roku – poinformowali przedstawiciele PeBeKa. Akademię otworzył prezes zarządu PeBeKa Jacek Kulicki, który

Bardzo trudna sytuacja, ale kopalnia kontynuuje działalność

Bumech w trzecim kwartale odnotował stratę netto w wysokości 20,8 mln zł, wobec 26 mln zł zysku w analogicznym okresie minionego roku. Narastająco po dziewięciu miesiącach strata spółki wynosi 76,7 mln zł, podczas gdy rok temu było to 1,2 mln zł. Bumech jest właścicielem kopalni Silesia w Czechowicach -Dziedzicach, która jest największą prywatną kopalnią węgla kamiennego w