Rekordowy rok narodowego giganta

1647344100 wiatraki przykona orlen 03

fot: Orlen

Celem dokonywanej zmiany przepisów jest ułatwienie możliwości realizacji inwestycji w zakresie lądowych elektrowni wiatrowych w gminach, które wyrażają wolę lokowania takiej infrastruktury

fot: Orlen

Najwyższa w historii koncernu produkcja energii z gazu i odnawialnych źródeł oraz największe wydobycie gazu to kluczowe wskaźniki operacyjne Grupy Orlen w 2024 roku. Ilość energii wyprodukowanej przez koncern z nisko- i zeroemisyjnych źródeł byłaby w stanie pokryć zapotrzebowanie blisko połowy gospodarstw domowych w Polsce przez rok. Do wypracowania takich wyników przyczynił się między innymi ponad 66% wzrost mocy zainstalowanych w fotowoltaice i energetyce wiatrowej oraz włączenie do eksploatacji nowych złóż gazu w Norwegii. Energetyka i gaz odpowiadały za blisko 80 proc. zysku operacyjnego EBITDA koncernu, który przed odpisami wynosił 35,5 mld zł. Zarząd koncernu zarekomendował rekordową dywidendę za 2024 rok, na poziomie 6 zł za akcję.

– Pomimo tego, że wyniki finansowe koncernu były dodatkowo obciążone odpisami za wcześniejsze błędne decyzje zarządcze, konsekwentnie zmieniamy Orlen i inwestujemy w jego rozwój. Budujemy bezpieczeństwo energetyczne oparte na gazie wspieranym przez odnawialne źródła. W tym roku będziemy kontynuować tę strategię, a największe nakłady inwestycyjne przeznaczymy właśnie na wydobycie i energetykę. W efekcie będziemy nadal zwiększać własne zasoby i produkcję gazu, a już w przyszłym roku do klientów trafi energia z budowanych przez nas dwóch nowych elektrowni gazowych i pierwszej morskiej farmy wiatrowej. Będzie to pierwsza tego typu inwestycja w Polsce i największe źródło energii odnawianej w Europie Środkowej – powiedział Ireneusz Fąfara, prezes zarządu Orlen.

W 2024 roku Grupa ORLEN wyprodukowała 2,4 TWh energii z odnawialnych źródeł i 9,3 TWh energii z gazu. To ilość, która łącznie byłaby w stanie zasilić około 6,5 miliona gospodarstw domowych. Było to możliwe między innymi dzięki zwiększeniu mocy odnawialnych z 0,9 do 1,5 GW i większemu wykorzystaniu mocy gazowych. Gaz i odnawialne źródła odpowiadały za 70 proc. produkcji energii w Grupie Orlen.

Jednocześnie w 2024 roku łączna produkcja gazu ziemnego Grupy w Polsce i za granicą wzrosła do 8,6 mld m3, i było to o 20 procent więcej niż rok wcześniej. Wzrost wydobycia był możliwy przede wszystkim dzięki włączeniu do eksploatacji nowych złóż na Norweskim Szelfie Kontynentalnym.

W obszarze produkcji rafineryjno-petrochemicznej koncern odnotował stabilny poziom przerobu ropy naftowej, koncentrując się na utrzymaniu zdywersyfikowanego portfela dostaw. W 2024 roku podpisano między innymi umowę z bp na dostawy ropy z bliskiego geograficznie Morza Północnego, zapewniającą ok. 15 proc. zapotrzebowania całej Grupy. Podjęto również strategiczną decyzję o zakończeniu nierentownego projektu Olefiny 3 i wykorzystaniu części powstałej infrastruktury do projektu Nowa Chemia, opartego o nowe założenia technologiczne, operacyjne i biznesowe.

W segmencie detalicznym koncern również osiągnął rekordowy wolumen sprzedaży paliw, osiągając najwyższą w historii sprzedaż w Polsce i Czechach. Uruchomiono też 135 nowych stacji alternatywnego tankowania, co oznacza, że koncern zamknął rok z 869 punktami.

W 2024 roku Orlen przeznaczył 32,4 mld zł na inwestycje rozwojowe. W ramach kluczowych projektów koncern realizuje między innymi pierwszą morską farmę wiatrową Baltic Power, dwie elektrownie gazowe w Ostrołęce i Grudziądzu, projekt modernizacji i budowy ponad 20 tysięcy kilometrów sieci energetycznych, inwestycje w OZE lądowe oraz wydobycie ropy i gazu.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na tegoroczne wakacje wydamy średnio niemal 300 zł więcej na osobę niż rok temu

Średnio 2042 zł wyda statystyczny Polak na tegoroczne wakacje; to o niemal 300 zł więcej niż rok wcześniej - wynika z badania "Wakacyjny Portfel Polaków 2026". Przeciętne gospodarstwo domowe na letni wypoczynek przeznaczy ok. 5,1 tys. zł, czyli ponad 700 zł więcej niż w 2025 r.

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów.