Aktualności

Wypłacono 13,5 mld zł m.in. na poprawę jakości powietrza

W ubiegłym roku podpisano umowy na ok. 18 mld zł dofinansowania, a wypłacono 13,5 mld zł m.in. na projekty związane z poprawą efektywności energetycznej i jakości powietrza - poinformował w piątek Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W piątkowym komunikacie NFOŚiGW przekazał, że w ubiegłym roku “zakontraktował rekordowe kwoty z Funduszy Europejskich i

ZUS wysyła informacje o rozliczeniu wpłat składek za ubiegły rok

Zakład Ubezpieczeń Społecznych na konta płatników składek na PUE/eZUS wysyła informacje o stanie rozliczeń kont płatników za 2024 rok. Informacja ta trafi do 3,3 mln płatników składek w całym kraju, w tym w województwie śląskim do ponad 356 tysięcy płatników - czytamy w nadesłanym komunikacie. W informacji wysłanej przez ZUS klienci otrzymają zestawienie wpłat przekazanych

1714662543 kolejeslaskiegzm

Dwa tysiące osób przez miesiąc na nowych przystankach w regionie

Ok. 2 tys. pasażerów Kolei Śląskich zaczęło w ostatnim miesiącu podróże na nowych przystankach kolejowych w Zabrzu, Chorzowie i Sosnowcu. Regionalny przewoźnik obsługuje je od 15 grudnia ub. roku, kiedy wszedł w życie nowy roczny rozkład jazdy. Jak przypomniał w piątek rzecznik KŚ Bartłomiej Wnuk, dwa nowe przystanki działają od połowy grudnia na linii S18, łączącej Bytom

1727066562 wegiel

PGG oferuje nowe produkty

W sklepie internetowym Polskiej Grupy Górniczej dla klientów indywidualnych oraz w sklepie dla przedsiębiorstw i instytucji pojawiły się nowe produkty – węgiel Błękitny Plus 5-25mm pakowany w workach 15 kg oraz na palecie 750 kg (50 worków 15 kg). Natomiast oferta produktów grubych konfekcjonowanych poszerzyła się o węgiel Orzech Marcel w big bagach – jest on dostarczany pod

1737105680 4640f1617777

Nie ma ważniejszej sprawy niż transformacja regionu

W Śląskim Urzędzie Wojewódzkim odbyła się konferencja pt. „Transformacja energetyczna Śląska w modelu partnerstwa publiczno-prywatnego”. W wydarzeniu wziął udział wojewoda śląski Marek Wójcik, który oficjalnie otworzył spotkanie. Następnie odbyły się wystąpienia zaproszonych gości, w tym Jacka Karnowskiego – sekretarza stanu w MFiPR, senator RP Joanny Sekuły i

Tak powstawało energetyczne serce kraju

Kopalnia i elektrownia na starych fotografiach. Pół wieku temu, 17 stycznia 1975 roku, Rada Ministrów podjęła uchwałę w sprawie budowy Zespołu Górniczo-Energetycznego Bełchatów. Był to przełomowy moment w historii polskiej energetyki. Kopalnia Bełchatów to przez dekady największy producent węgla brunatnego w Europie, a Elektrownia Bełchatów to największy producent energii

Leszek Pietraszek: Chodzi nie tylko o to, by likwidować kopalnie

O tym, jak samorząd województwa wspiera gminy górnicze, co dalej z nowelizacją ustawy o funkcjonowaniu górnictwa i jakie są perspektywy rozwoju dla naszego regionu opowiada Leszek Pietraszek, wicemarszałek województwa śląskiego, w filmie nagranym specjalnie dla portalu netTG.pl Gospodarka - Ludzie. - W górnictwie jest potencjał, dlatego chcielibyśmy jak najlepiej wykorzystać

1474612725 04 chinykk k4 res 1200

O tym mówi Polska i świat

Mateusz Morawiecki może stracić immunitet, firmy zbrojeniowe zacierają ręce, pensje pójdą w górę. Chiny z mocnym wzrostem gospodarczym, a w USA statek Muska Starship stracił łączność z bazą i rozpadł się w powietrzu. O tym 17 stycznia w przeglądzie mediów. * TVN24: Do Sejmu wpłynął wniosek prokuratury w sprawie uchylenia immunitetu Mateusza Morawieckiego w związku ze

Wnioski o wsparcie transformacji energetycznej na 2,6 mld zł

Samorządy wnioskowały dotąd o 2,6 mld zł na wsparcie transformacji energetycznej z Instrumentu Zielonej Transformacji Miast (IZTM), finansowanego z części pożyczkowej Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększenia Odporności (KPO) - poinformował  wiceminister funduszy Jacek Karnowski. Ogółem na ten cel do miast może trafić ok. 32,3 mld zł, czyli od 85 proc. całej puli IZTM - uściślił.

1590143605 plaza kwb belchatow

Górniczo-energetyczny kompleks w Bełchatowie ma już 50 lat

W piątek mija 50 lat od podjęcia przez Radę Ministrów uchwały dotyczącej budowy Zespołu Górniczo-Energetycznego Bełchatów. Składający się z kopalni węgla brunatnego i elektrowni kompleks nazywany jest energetycznym sercem Polski i od pół wieku ma duży udział w zapewnieniu bezpieczeństwa energetycznego kraju. 17 stycznia 1975 r. jest przełomową datą w historii

Podsumowanie 2024 roku w górnictwie: GRUDZIEŃ

2024 rok to rok dla górniczej branży przełomowy. Zmienił się rząd, a co za tym idzie przez spółki przetoczyło się kadrowe tsunami. Powołano do życia resort przemysłu z siedzibą w Katowicach, któremu podporządkowano m.in. górnictwo węgla kamiennego. Przypomnijmy najważniejsze wydarzenia roku. Oto GRUDZIEŃ: 1 grudnia: Mija kolejna rocznica katastrofy, do której doszło w 2016

W tym roku PKB Polski wzrośnie o 3,4 proc., w kolejnym o 3,2 proc.

Bank Światowy obniżył prognozy wzrostu gospodarczego Polski w 2025 roku do 3,4 proc., a w 2026 roku do 3,2 proc - wynika z opublikowanego w czwartek raportu Banku Światowego. Gospodarki rozwijające się zakończą rok z najsłabszymi perspektywami wzrostu w XXI wieku - dodano. Bank Światowy w opublikowanym w czwartek raporcie Global Economic Prospects obniżył prognozy wzrostu

Zaslepka

Wall Street w dół

Czwartkowa sesja na Wall Street przyniosła lekkie spadki głównych indeksów, a S&P 500 przerwał serię trzech wzrostowych dni z rzędu. W centrum uwagi są wyniki największych amerykańskich banków. Dow Jones Industrial na zamknięciu spadł o 0,16 proc. do 43.153,13 pkt. S&P 500 na koniec dnia spadł o 0,21 proc. i wyniósł 5.937,34 pkt. Nasdaq Composite zniżkował o 0,89 proc. do

Zaslepka

Skrót wiadomości ze spółek giełdowych

Rok 2025 może być okresem ożywienia na polskim rynku rekrutacyjnym, a konkurencja o pracowników może się zaostrzyć - ocenił członek zarządu i dyrektor operacyjny Grupy Pracuj, Rafał Nachyna. Dodał, że pozytywnej zmiany można oczekiwać w sektorze IT, który notował spadki liczby ogłoszeń w 2024 r. W 2024 r. w serwisie Pracuj .pl opublikowano 773 tys. ofert pracy - wynika z

1716442936 fot4

Tak minął dzień w górniczej i energetycznej branży

Ważny apel Jarosława Klucznioka, wiceprezesa JSW w kontekście polskiej prezydencji w Radzie UE, protest głodowy w LW Bogdanka i spotkanie w resorcie przemysłu w sprawie przyszłości JSW Koks - to tylko niektóre wydarzenia 16 stycznia, o których pisał netTG.pl Gospodarka - Ludzie. Zapraszamy do lektury. * Polska objęła 1 stycznia 2025 r. prezydencję w Radzie UE i przez najbliższe

1737040169 jsw mp

Spotkanie w ministerstwie. Chodzi o spółkę należącą do JSW

W czwartek, 16 stycznia, w katowickiej siedzibie Ministerstwa Przemysłu odbyło się spotkanie dotyczące sytuacji w spółce JSW Koks. W rozmowach wzięli udział: minister przemysłu Marzena Czarnecka, przedstawiciele zarządów JSW i JSW Koks oraz przedstawiciele strony związkowej. „Sytuacja spółki JSW KOKS była tematem spotkania Minister Przemysłu Marzena Czarnecka z przedstawicielami

1687946307 sciana bzie jsw d lach

Ważny apel wiceprezesa JSW

Polska objęła 1 stycznia 2025 r. prezydencję w Radzie UE i przez najbliższe pół roku będzie odpowiedzialna za posiedzenia poszczególnych gremiów tej instytucji, nadając ton politycznej dyskusji na unijnym forum. - Przemysł potrzebuje stabilnego otoczenia regulacyjnego nakierowanego na konkurencyjność i ochronę europejskiego przemysłu, które sprzyjać będzie inwestorom i

Pełnił obowiązki prezesa węglowej spółki. Teraz został odwołany z rady

Paweł Rostkowski został odwołany ze składu rady nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej. W minionym roku Rostkowski przez kilka tygodni pełnił obowiązki prezesa JSW. „Zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej informuje, iż w dniu 16 stycznia 2025 r. Spółka otrzymała oświadczenie, zgodnie z którym Minister Aktywów Państwowych, działając na podstawie § 15 ust. 13 Statutu

184 mln zł z KPO na budowę Centralnej Dyspozycji Mocy i sieci LTE450

184 mln zł z KPO dostanie spółka PGE Dystrybucja na budowę własnej Centralnej Dyspozycji Mocy i bezpiecznego systemu komunikacji bezprzewodowej LTE450. Spółka poinformowała w czwartek o zawarciu stosownych umów z Ministerstwem Aktywów Państwowych. Projekt Centralna Dyspozycja Mocy (CDM), który ma służyć do zarządzania liniami 110 kV należącymi do PGE Dystrybucja uzyskał

1640089602 plaza kwbb2

Eksploatacji ze złoża Złoczew nie będzie. Decyzja ministra

Minister Klimatu i Środowiska odmówił wydania spółce PGE GiEK koncesji na wydobycie węgla brunatnego ze złoża Złoczew - wynika z obwieszczenia, opublikowanego przez MKiŚ. PGE od lat nie była zainteresowana wydobyciem ze Złoczewa. Zgodnie z opublikowanym obwieszczeniem, 7 stycznia 2025 r. minister działając jako organ koncesyjny odmówił udzielenia spółce PGE Górnictwo i

W Górniczej o wykorzystaniu kopalnianych wód

W piątek, 17 stycznia, ukaże się nowe wydanie Trybuny Górniczej. W numerze piszemy m.in. o tym, że kopalniane wody mogą ogrzać Muzeum Śląskie oraz o wirtualnej rzeczywistości, która w coraz większym stopniu jest wykorzystywana do szkolenia górników. W Muzeum Śląskim w Katowicach podpisano list intencyjny o możliwości wykorzystania podziemnych wód pokopalnianych na potrzeby

1662032264 jsw szczyglowice

Górnik poparzony łukiem elektrycznym

W kopalni Knurów-Szczygłowice, należącej do Jastrzębskiej Spółki Węglowej, wypadkowi przy pracy uległ elektromonter. Do poparzenia łukiem elektrycznym doszło w okolicznościach, które nigdy nie powinny się zdarzyć - podał Wyższy Urząd Górniczy w Katowicach. Do poparzenia doszło 15 stycznia na poziomie 650 m. Jak informuje WUG do wypadku przyczyniło się prowadzenie prac przy