Co z kopalnią i elektrownią Bełchatów? Decyzja latem

1746525201 kwbb

fot: PGE GiEK

Kopalnia Bełchatów

fot: PGE GiEK

PGE zaprezentowała nową strategię do 2035 roku. Zakłada, że w ciągu najbliższych dziesięciu lat emisje CO2 zostaną obniżone o 75 proc. Co dalej z kopalnią i elektrownią z Bełchatowa? Plany PGE żywo interesują tamtejszych górników i energetyków.

W Bełchatowie działają największe w kraju elektrownia i kopalnia węgla brunatnego, będące oddziałami PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna. Od wielu miesięcy mówi się o wydzieleniu aktywów węglowych z PGE, ale rząd wciąż zwleka z decyzją, tłumacząc to kolejnymi analizami. Według ostatnich zapowiedzi kluczowe decyzje mogą zapaść już latem. Póki co, wciąż nie wiadomo, czy kopalnie i elektrownie pozostaną w energetycznych spółkach, czy może jednak zostaną z nich wydzielone.

Jaką rolę dla jednostek węglowych przewidziano w strategii PGE na najbliższe 10 lat? W najbliższej dekadzie jednostki węglowe pozostaną technicznie niezbędne dla stabilności Krajowego Systemu Elektroenergetycznego, to jednak „ich rola będzie ze względów rynkowych i technicznych stopniowo ograniczać się do funkcji rezerwowych”.

-  Instalacje wysokoemisyjne będą uruchamiane głównie w okresach szczytowego zapotrzebowania, co oznacza potrzebę istotnej zmiany sposobu zarządzania i utrzymania tych jednostek, tak aby dostosować ich ekonomikę do nowych uwarunkowań rynkowych – przekazał koncern PGE w komunikacie.

Istotne będzie wdrożenie mechanizmów finansowania aktywów węglowych, co ma wesprzeć ich dalsze funkcjonowanie. Jak podkreślono, transformacja energetyki węglowej prowadzona będzie z poszanowaniem roli pracowników i lokalnych społeczności. PGE deklaruje również, że będzie priorytetowo traktowała projekty inwestycyjne w lokalizacjach, gdzie obecnie działają elektrownie węglowe i kopalnie.

W opublikowanej strategii PGE pojawił się również wątek budowy elektrowni jądrowej. Przypomnijmy, że to właśnie bełchatowska lokalizacja jest głównym faworytem na miejsce budowy drugiego atomu w kraju (pierwsza elektrownia jądrowa powstaje na Pomorzu). Jak przekazano, strategia zakłada przeprowadzenie w wybranych lokalizacjach analiz z zakresu możliwości budowy wielkoskalowej energetyki jądrowej (Bełchatów), SMR-ów (Turów). PGE zapowiada też gospodarczą rewitalizację terenów przemysłowych, co dotyczy kompleksu w Bełchatowie.

Bloki Elektrowni Bełchatów zaczną być wyłączane już od 2030 roku, a ostatnie jednostki mają przestać pracować w 2036 roku.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Ceny gazu w Europie mocno rosną

Ceny gazu w Europie mocno rosną w reakcji na wymianę ognia pomiędzy Izraelem a Iranem, co zagraża rozmowom pokojowym dotyczącym zakończenia konfliktu na Bliskim Wschodzie - informują maklerzy.

Katowice park kieszonkowy fot KAW

W Katowicach powstaną kolejne parki kieszonkowe

Cztery nowe parki kieszonkowe powstaną w tym roku w Katowicach. Zakład Zieleni Miejskiej otworzył oferty na realizacje miejsc odpoczynku i rekreacji przy ulicach Przelotowej, Dębowej, Oswobodzenia oraz Podhalańskiej – informują w Urzędzie Miasta Katowice.

Ekspert: europejska branża motoryzacyjna po raz trzeci w kryzysie półprzewodnikowym

Europejskiemu przemysłowi motoryzacyjnemu grożą przymusowe przestoje produkcji z powodu problemów z dostawami półprzewodników z Chin - powiedział PAP prezes Stowarzyszenia Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych (SDCM) Tomasz Bęben. Dodał, że to trzeci taki kryzys w ciągu ostatnich 5 lat.

W poniedziałek maksymalne ceny paliw: benzyna Pb95 - 6,00 zł za litr, diesel - 6,48 zł za litr

W poniedziałek, podobnie jak w sobotę i niedzielę, litr benzyny 95 kosztuje nie więcej niż 6,00 zł, benzyny 98 - 6,63 zł, a oleju napędowego - 6,48 zł. Cena maksymalna wszystkich rodzajów paliw wzrosła w porównaniu z piątkiem.