Aktualności

Konsultacje w górniczej spółce. Co dalej z kopalnią?

Od 5 do 13 lutego w Punkcie Konsultacji Pracowniczej KWK Ruda udzielono 401 konsultacji pracownikom Polskiej Grupy Górniczej, głównie z ruchu Bielszowice. To było 309 konsultacji telefonicznych oraz 92 rozmowy osobiste - informuje spółka na profilu społecznościowym. Punkt Konsultacji Pracowniczej KWK Ruda został uruchomiony 5 lutego. Pracownicy kopalni Halemba i Bielszowice mogą

O tym mówi Polska i świat - 280 tys. zł za odejście z górnictwa?

Do Ministerstwa Przemysłu wpłynęły ze spółek węglowych propozycje  zmian ustawy o zmianie ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego. W tym propozycja nawet 280 tys. zł odprawy dla odchodzących z górnictwa. Rafał Trzaskowski utrzymuje pozycję faworyta w wyścigu prezydenckim, a w Paryżu odbędzie się nieformalny szczyt, na który prezydent Francji Emmanuel Macron

Wzrost popytu na złoto wynika z obaw o wprowadzeniu ceł przez USA

Na całym świecie widać mocny popyt na fizyczne złoto. Jest on wynikiem obaw, że administracja prezydenta USA Donalda Trumpa wprowadzi cło na złoto - powiedział strateg rynków walutowych w PKO BP Mirosław Budzicki. W światowych mediach, m.in. na stronach Bloomberga, pojawiły się informacje o wydłużonym okresie oczekiwania na wydanie złota zdeponowanego w Banku Anglii. O ile

W Jaworzu rusza rewitalizacja odwiertu wód solankowych

Rozpoczynamy prace przy rewitalizacji odwiertu wód solankowych w Jaworzu. Uporaliśmy się z częścią dokumentacyjną i przystępujemy do głównego zakresu prac - powiedział Radosław Hudziec z jaworzańskiego urzędu gminy. - Uporaliśmy się z częścią dokumentacyjną. Mamy wszystkie pozwolenia, w tym urzędu górniczego. Przystępujemy do głównego zakresu prac. Wykonawca zamierza

Rząd pracuje nad krajowym programem poszukiwań surowców

Krajowy program poszukiwań surowców ma określać obszary potencjalnego występowania złóż kopalin do produkcji surowców krytycznych - mówi w poniedziałkowym Pulsie Biznesu Główny Geolog Kraju, wiceminister klimatu Krzysztof Galos. Jak pisze gazeta, resort klimatu widzi potrzebę szybkiego uchwalenia ustawy o zapewnieniu dostępu do surowców krytycznych, w tym do surowców ważnych dla

1717673806 studzionka wfosigw

Ekopracownie na start!

Jesteście uczniami szkoły podstawowej lub średniej? Macie nietuzinkowe pomysły na stworzenie pracowni do prowadzenia zajęć dydaktycznych na świeżym powietrzu z zakresu przyrody, biologii, ekologii, geografii bądź geologii? Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach ogłosił kolejną, trzecią już edycję konkursu pod nazwą „Ekopracownia pod chmurką

1233 kilometry z parowozem Ryś

Gdy jedni odchodzą od węgla, inni zwiększają jego zużycie. Do tego drugiego grona należy Stowarzyszenie Górnośląskich Kolei Wąskotorowych w Bytomiu. Od 2022 r. dysponuje sprawnym parowozem, a w perspektywie kilku lat zamierza przywrócić następny. Teoretycznie w razie dobrej koniunktury być może przybyłyby i kolejne dwa. – Co do parowozów, to Tw47 zaczął się robić pod

Książka na weekend: „Biuro skradzionych wspomnień”

Francuska pisarka Gaëlle Nohant napisała książkę, w której bada historię archiwów znajdujących się w niemieckim Bad Arolsen. To tam zgromadzono setki tysięcy dokumentów, informacji o ofiarach nazistowskiego reżimu, w tym przebywających w obozach koncentracyjnych i deportowanych do pracy przymusowej. „Biuro skradzionych wspomnień” opowiada historię pracy jednej z archiwistek.

Wspomnienia z piekarskiej kopalni Andaluzja

Izba Pamięci Kopalni Andaluzja to w zasadzie jedyne miejsce, dzięki któremu można bliżej poznać historię jednej z największych kopalń przemysłowego Śląska. Po samym zakładzie nie pozostało bowiem wiele. Żyją za to ludzie, którzy w kopalni pracowali. Naoczni świadkowie największego prosperity przemysłu węglowego na Śląsku. Wielu z nich doczekało ostatnich dni Andaluzji. To

Czyste Powietrze coraz bliżej

Czyste Powietrze to najpopularniejszy program wspierający termomodernizację. Jest obecnie w fazie gruntownych zmian. Niebawem ogłoszony zostanie jego nowy regulamin. Jest już niemal pewne, że w domach i innych budynkach objętych dotacjami nie będzie całkowitego zakazu instalowania czy użytkowania kominków. Do tej pory gospodarstwa domowe, które zamierzały skorzystać z dotacji na

1737636124 tg 07 1995

Nie tak ostro z likwidacją kopalń

Zapraszamy do lektury tekstów, które ukazały się w „Trybunie Górniczej” dokładnie 30 lat temu, czyli w 1995 r. O czym wówczas pisaliśmy? 16 lutego 1995 r. ukazał się 7 (37) numer „Trybuny Górniczej”. Czołówkowy tekst miał tytuł „Nie tak ostro” i dotyczył likwidacji kopalni Pstrowski. „Dokument o przedłużeniu eksploatacji kopalni Pstrowski do 31 grudnia 1995 r.,

1739432099 kosciuszko r stachurski

Remont szybu w Kopalni Soli Wieliczka

W Kopalni Soli Wieliczka, pod czujnym okiem pracowników Departamentu Energomechanicznego i Infrastruktury Podstawowej Wyższego Urzędu Górniczego w Katowicach, ruszyła modernizacja zabytkowego szybu Kościuszko. Co ciekawe, blisko 60 mln zł na zabezpieczenie szybu pochodzi z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Prace zapewnią dalszą bezpieczną eksploatację szybu

Gleba z kopalnianego kamienia

Realizowany we współpracy z Polską Grupą Górniczą projekt GI-mine pokazuje, w jaki sposób skutecznie łączyć siły związane z biologiczną rekultywacją terenu poprzemysłowego z wykorzystywaniem ciepła odpadowego z metanu. Są już pierwsze jego efekty. Celem projektu GI-mine jest opracowanie rozwiązań, technologii i wytycznych pozwalających na optymalizację gospodarki odpadami

1739619299 dgszkolagornicza

Oto szkoła górnicza Ministerstwa Górnictwa Węglowego

Na fotografii z kroniki Zasadniczej Szkoły Górniczej Ministerstwa Górnictwa Węglowego z pierwszej połowy lat 50. XX wieku uchwycono gmach szkolny przy obecnej ulicy Górników Redenu w Dąbrowie Górniczej. Szkoła powstała po drugiej wojnie światowej. Praktyczną naukę zawodu uczniowie pobierali w ówczesnej kopalni Generał Zawadzki. Co sobotę, Marcin Bazylak, prezydent Dąbrowy

Jeszcze o historii - felieton Jacka Korskiego

Kiedy pół roku temu dałem się namówić na pisanie tych felietonów na łamach „Trybuny Górniczej”, spodziewałem się, że będzie to krótka przygoda i czytelnicy poproszą o litość dla mnie i siebie. Na dokładkę jestem ograniczony przez Redakcję objętością tekstu, a nie nabyłem jeszcze wprawy i czasem się za bardzo rozpisuję. Stało się inaczej, bo dość szybko zacząłem

SEP po raz 34. Szkoła doby prezydencji

Rozmowa z dr. inż. JERZYM KICKIM, przewodniczącym Komitetu Organizacyjnego XXXIV Szkoły Eksploatacji Podziemnej Żyjemy w okresie wielkich zmian, które dotykają energetykę i górnictwo. Jaką rolę odgrywa Szkoła Eksploatacji Podziemnej? Jak przygotowuje i wyposaża w wiedzę oraz umiejętności uczestników tych zmian? Przede wszystkim od trzydziestu czterech lat staramy się naszych

Jest komunikat po uderzeniu drona w sarkofag elektrowni w Czarnobylu

Uderzenie rosyjskiego drona w sarkofag elektrowni w Czarnobylu nie stanowi zagrożenia dla bezpieczeństwa w Polsce. Sytuacja radiacyjna w kraju jest w normie, Państwowa Agencja Atomistyki nie stwierdza zagrożenia radiologicznego - poinformowała Agencja w komunikacie prasowym. Jak informuje Agencja, incydent, do którego doszło w nocy z 13 na 14 lutego w Czarnobylu nie ma wpływu na sytuację

1714482201 e pit

Można składać zeznania podatkowe za rok 2024

Od soboty, 15 lutego, można składać zeznania podatkowe za 2024 r. Ruszyła też po raz 7 dostępna w e-Urzędzie Skarbowym usługa Twój e-PIT, z której korzystają miliony mieszkańców Polski. Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) już po raz siódmy udostępnią usługę Twój e-PIT. To jedna z najpopularniejszych e-usług polskiej administracji. W tym roku usługa

1673602794 bogdanka matpras

O tym mówi Polska i świat

Kolejne miliardowe odpisy z powodu węgla. Rusza rozliczenie podatku dochodowego za 2024 r. Przemysł wzywa do korekty Zielonego Ładu. Orlen zwiększył dostawy skroplonego gazu ziemnego. Ukraiński tytan i uran zamiast rosyjskiego. To najważniejsze tematy w mediach 15 lutego. * Business Insider: - Bogdanka dokona odpisu aktualizującego bilansową wartość aktywów w wysokości 1,25 mld zł

Była kopalnia, jest pompownia

Nowy rok przyniósł nową rolę dla dawnej kopalni Pokój. Od 1 stycznia jej część oznaczona jako Pokój II działa jako Pompownia Stacjonarna Pokój II należąca do Centralnego Zakładu Odwadniania Kopalń znajdującego się w strukturach Spółki Restrukturyzacji Kopalń. Głównym zadaniem najmłodszego oddziału CZOK jest zabezpieczenie ruchu Halemba kopalni Ruda należącej do Polskiej

Zaslepka

Na Wall Street małe zmiany na koniec burzliwego tygodnia

Piątkowa sesja na Wall Street przyniosła niewielkie zmiany głównych indeksów na koniec burzliwego tygodnia. Inwestorzy rozważali najnowsze informacje na temat globalnego handlu i inflacji. Dow Jones Industrial na zamknięciu spadł o 0,37 proc. do 44.546,08 pkt. S&P 500 na koniec dnia spadł o 0,01 proc. i wyniósł 6.114,63 pkt. Nasdaq Composite zwyżkował o 0,41 proc. do 20.026,77 pkt.

Gorąco w Silesii, eskalacja sporu

Związkowcy z Solidarności zarzucają właścicielowi kopalni Silesia utrudnianie działalności i zapowiadają złożenie zawiadomień do prokuratury. Wskazują ponadto, że mimo prowadzonego postępowania sanacyjnego, sytuacja kopalni pogarsza się. Właściciel kopalni odpiera zarzuty. Stoi na stanowisku, że sytuacja zakładu poprawia się i jest plan dalszego jego funkcjonowania. Krzysztof