Aktualności

Projekt dotyczący nowych opłat na KNF trafił do podkomisji

Projekt nakładający na wszystkich uczestników rynku kapitałowego obowiązek ponoszenia opłat na rzecz Komisji Nadzoru Finansowego został skierowany do podkomisji do spraw instytucji finansowych - zdecydowała w czwartek (19 marca) komisja finansów publicznych.W czwartek na posiedzeniu komisji odbyło się pierwsze czytanie przygotowanego przez PO projektu nowelizacji ustawy o

1426767228 20150319 robota na grubie

Górnictwo: zagraj w grę, zobacz jak pracuje kopalnia

Na platformie internetowej „Strefa sztygara i nie tylko", uruchomionej w zeszłym roku przez Jastrzębską Spółkę Węglową została udostępniona multimedialna wersja gry planszowej „Robota na grubie" - poinformowała w czwartek (19 marca) JSW.- Gra - znana dotychczas ze Strefy Sztygara i z nr 11 (112)/2014 miesięcznika „Jastrzębski Węgiel", została

Energa-Operator: system, który skróci przerwy w dostawach prądu

Oferta spółki Motorola Solutions Systems Polska została uznana przez Energa-Operator SA za najlepszą w postępowaniu na dostawę i wdrożenie systemu TETRA. System ma m.in. skrócić czas usuwania awarii zwłaszcza podczas ekstremalnych warunków pogodowych.

1394805720 prezes kwiatkowski 10

NIK: zacieśnią współpracę z Państwową Inspekcją Pracy

Najwyższa Izba Kontroli i Państwowa Inspekcja Pracy zacieśnią współpracę w zakresie przestrzegania uprawnień pracowniczych i prawa pracy - poinformowała w czwartek (19 marca) NIK. Izba m.in. ma zbadać zatrudnienie w sektorze finansów publicznych i zamówień publicznych."Izba zamierza wzmocnić współpracę z Państwową Inspekcją Pracy i jej 16

Katowice: mieszkańcy rozdysponują 20 mln zł

Projekty lokalne i ogólnomiejskie będą wybierali mieszkańcy Katowic w ramach budżetu obywatelskiego na 2016 r. Będą w nim mieli do rozdysponowania kwotę 20 mln zł. W już rozdzielonym budżecie tegorocznym było to 10 mln zł.O podpisaniu przez prezydenta miasta Marcina Krupę zarządzenia ws. procedury przyszłorocznego budżetu obywatelskiego poinformowało w czwartek (19 marca)

Giełda: Enea w elicie polskich spółek

Akcje Enea wejdą do najważniejszego indeksu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie – WIG20. Po raz pierwszy stanie się to w piątek (20 marca) kiedy dojdzie do rewizji portfeli szeregu giełdowych indeksów – poinformowało portal górniczy nettg.pl biuro prasowe spółki.Indeks WIG20, skupia dwadzieścia najlepszych, najbardziej płynnych

Górnictwo: emerytury - o to pytali Czytelnicy

Poradnik Trybuny Górniczej i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Konsultacja o emeryturach i świadczeniach przedemerytalnych. W miniony piątek w chorzowskim oddziale ZUS odbyły się konsultacje telefoniczne w sprawie emerytur górniczych i świadczeń przedemerytalnych. Górnicy pytali, ekspert ZUS odpowiadała. Przed państwem rezultat tych rozmów:W listopadzie br.

Na tę pomoc frankowicze (jeszcze) poczekają

Propozycje Związku Banków Polskich dotyczące osób zadłużonych we frankach szwajcarskich mogą pomóc niektórym, ale nie rozwiążą systemowego problemu – ocenia Piotr Kuczyński z Domu Inwestycyjnego Xelion. Ich wprowadzenie potrwałoby nawet rok, bo wymagałoby zmian w prawie. Wcześniejsze propozycje banków zostały już wdrożone, a klienci, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji, mogą z nich korzystać.

USA: mocne wzrosty na Wall Street

Środa (18 marca) w USA przyniosła wyraźne wzrosty głównych indeksów po posiedzeniu Fed.Bank centralny zasygnalizował zbliżanie się podwyżki stóp procentowych. Fed podkreślił, że zdecyduje się na ten ruch dopiero, gdy będzie przekonany, że spełnione są ku temu warunki.

Zaslepka

WIG20 wzrósł o 0,60 proc.

WIG20 na zamknięciu środowej (18 marca) sesji wzrósł o 0,60 proc. i wyniósł 2344,36 pkt, a WIG30 wzrósł o 0,58 proc. i wyniósł 2549,91 pkt. Na rynku notowań ciągłych wzrósł kurs 162 spółek, 180 spadł, a 60 się nie zmienił.

Górnictwo: ośmiu kandydatów załogi do rady nadzorczej JSW

W czwartek (19 marca) pracownicy Jastrzębskiej Spółki Węglowej wybiorą swoich przedstawicieli do rady nadzorczej Spółki IX kadencji. Głosowanie odbywa się we wszystkich zakładach firmy. Jak przekazało portalowi górniczemu nettg.pl biuro prasowe JSW, w wyborach kandyduje osiem osób, w tym jedna kobieta.

Kolej: konsolidacja małych przewoźników to tylko koncepcja

Ministerstwo Skarbu Państwa analizuje koncepcję konsolidacji mały przewoźników kolejowych należących do spółek Skarbu Państwa, ale należy to traktować jako pomysł, nie plan do realizacji - mówił w środę (18 marca) na spotkaniu z OPZZ wiceminister skarbu Rafał Baniak.- Na razie jest to wstępna wewnętrzna analiza koncepcji, nie ma przesądzenia i decyzji. Gdyby

Zaslepka

PLL LOT: zysk z działalności podstawowej w 2014 r.

PLL LOT wypracował w 2014 r. zysk ze swojej działalności podstawowej, czyli przewozu pasażerów - poinformował w środę (18 marca) posłów wiceminister skarbu Rafał Baniak. Dodał, że dokładne wyniki będą znane po audycie, który właśnie jest przeprowadzany w spółce.- Jeżeli chodzi o wynik za rok 2014 to trzeba powiedzieć, że udało się PLL LOT w

Zaslepka

Górnictwo: krakowski OUG o zasadach kontroli

W siedzibie Okregowego Urzędu Górniczego w Krakowie, w środę (18 marca) odbyło się spotkanie kierownictwa Urzędu z Małopolskim Wojewódzkim Inspektorem Ochrony Środowiska w Krakowie oraz Naczelnikiem Wydziału Inspekcji - poinformował WUG.Podczas dyskusji omówiono zasady przeprowadzania kontroli przedsiębiorców prowadzących działalność w zakresie

Zaslepka

Zabrze: działki inwestycyjne na sprzedaż

Dziewięć działek inwestycyjnych uzbrojonych przy wsparciu UE wystawił na sprzedaż samorząd Zabrza. Przetarg na tereny o powierzchni od 0,4 do 3,1 ha w północnej części miasta odbędzie się 25 marca.To następstwo jednej z ubiegłorocznych inwestycji zabrzańskiego samorządu. Przedłużenie i połączenie ul. Handlowej z drogą krajową nr 79 udostępniło nowe grunty i

Górnictwo: co z pomocą publiczną dla kopalń?

Do końca roku powinien się zakończyć proces notyfikacji w Komisji Europejskiej pomocy publicznej dla polskiego górnictwa - ocenił w środę (18 marca) na spotkaniu z OPZZ pełnomocnik rządu ds. restrukturyzacji górnictwa Wojciech Kowalczyk. - Jestem dobrej myśli - dodał.- Trudno mi powiedzieć, jak długo potrwa proces notyfikacji, ale procesy w Wielkiej Brytanii i Czechach

Spokojna sesja dla złotego

Środa (18 marca) nie przyniosła dużej zmienności w wycenie złotego, ale inwestorzy czekają na wieczorny komunikat FED. Około godziny 17 za euro trzeba było zapłacić 4,14 zł, za dolara 3,89 zł. Powoli zyskiwał frank, którego wyceniano na 3,91 zł.Analityk z DM mBanku Kamil Maliszewski ocenił, że środowa sesja na rynku złotego przebiegała bardzo spokojnie. Według niego

Rozmowy: związkowcy w Ministerstwie Skarbu

Przedstawiciele Ministerstwa Skarbu spotkali się z przedstawicielami organizacji związkowych działających w firmach w nadzorze Skarbu Państwa – poinformował w środę (18 marca) resort. Rozmowa dotyczyła sytuacji m.in. w branżach: górniczej, kolejowej, lotniczej i energetycznej.– Padło wiele pytań, na część odpowiedzieliśmy, a w niektórych sprawach

Energetyka: możliwa nowelizacja ustawy o OZE

Resort gospodarki rozważa możliwość nowelizacji ustawy o OZE. W środę (18 marca), podczas posiedzenia sejmowej komisji nadzwyczajnej ds. energetyki i surowców energetycznych, wiceminister gospodarki Jerzy Pietrewicz zapowiedział, że miałaby ona charakter techniczny i doprecyzowujący.Na pytanie PAP, kiedy resort miałby wyjść z inicjatywą nowelizacji Pietrewicz odpowiedział:

Śląskie: subregion centralny rozdzieli część środków z RPO

Przedstawiciele subregionu centralnego woj. śląskiego podpisali umowę na wdrażanie tzw. Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Dzięki niej tamtejsze lokalne samorządy rozdzielą ponad 20 proc. Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego na lata 2014-2020 (RPO).

1412592989 terminal lng polskielng pl

LNG: terminal jest gotowy w ok. 97 proc.

Terminal LNG w Świnoujściu jest gotowy w ok. 97 proc. - poinformował w środę wiceminister skarbu Zdzisław Gawlik. Dodał, że inwestycja jest "bardzo bliska końca"."Dzisiaj jesteśmy na etapie, który sprawia, że ta inwestycja jest zrealizowana w ok. 97 proc." - powiedział na posiedzeniu sejmowej komisji do spraw kontroli państwowej

1422884137 elektrownia ostroleka energa pl

Energa-Operator: ponad miliard na inwestycje

Energa-Operator planuje w 2015 r. przeznaczyć 1,115 mld zł na inwestycje. Najwięcej ma być wydane na poprawę ciągłości zasilania, czyli na modernizację oraz rozbudowę sieci, ze względu na przyłączanie nowych odbiorców i wytwórców energii.Spółka poinformowała w środę w komunikacie, że poziom inwestycji na 2015 rok zakładający