Aktualności

1412592989 terminal lng polskielng pl

LNG: terminal jest gotowy w ok. 97 proc.

Terminal LNG w Świnoujściu jest gotowy w ok. 97 proc. - poinformował w środę wiceminister skarbu Zdzisław Gawlik. Dodał, że inwestycja jest "bardzo bliska końca"."Dzisiaj jesteśmy na etapie, który sprawia, że ta inwestycja jest zrealizowana w ok. 97 proc." - powiedział na posiedzeniu sejmowej komisji do spraw kontroli państwowej

1422884137 elektrownia ostroleka energa pl

Energa-Operator: ponad miliard na inwestycje

Energa-Operator planuje w 2015 r. przeznaczyć 1,115 mld zł na inwestycje. Najwięcej ma być wydane na poprawę ciągłości zasilania, czyli na modernizację oraz rozbudowę sieci, ze względu na przyłączanie nowych odbiorców i wytwórców energii.Spółka poinformowała w środę w komunikacie, że poziom inwestycji na 2015 rok zakładający

Giełda: tyle kosztuje teraz węgiel energetyczny

Towarowa Giełda Energii we współpracy z Agencją Rynku Energii prezentować będzie, na Giełdowej Platformie Informacyjnej, ceny zakupu węgla energetycznego. Nowe wskaźniki są uzupełnieniem publikowanych indeksów cen węgla PSCMI - zawierają dodatkowo koszt transportu węgla z kopalni do elektrowni.

Transport: metro nie odblokuje zakorkowanej stolicy

Warszawa należy do najbardziej zakorkowanych miast w Europie i rozbudowa metra tego nie zmieni – ocenia dr Łukasz Zaborowski, ekspert Instytutu Sobieskiego. Jego zdaniem polityka komunikacyjna w stolicy jest niespójna, ponieważ wraz z inwestycjami w transport publiczny miasto poprawia infrastrukturę dla samochodów osobowych, których jeździ przez to coraz więcej.

Górnictwo: oto kandydaci na stanowisko prezesa JSW

Zygmunt Łukaszczyk, Edward Szlęk, Robert Kozłowski, Marian Kostempski, Waldemar Mróz oraz Waldemar Łaski – jak ustalił portal górniczy nettg.pl ci menedżerowie są w gronie 16 osób, które ubiegają się o stanowisko prezesa Jastrzębskiej Spółki Węglowej.Przypomnijmy, że poprzedni prezes Jarosław Zagórowski, kierujący spółką

Gorzka o górnictwie diagnoza dr. Korskiego

- Ani zawarte porozumienia społeczne, ani nowe regulacje prawne nie rozwiązują żadnego z fundamentalnych problemów polskiego górnictwa węgla kamiennego, a jedynie odsuwają w czasie katastrofę - twierdzi dr Jacek Korski, prognozując, że po 2020 r. przetrwa w Polsce nie więcej niż 10-12 kopalń.

Śląskie: marszałek województwa o szkolnictwie zawodowym

Samorząd województwa śląskiego chce koordynować projekty pilotażowe dotyczące szkolnictwa zawodowego, m.in. w systemie dualnym - zapowiedział marszałek tego regionu Wojciech Saługa. Na początek miałyby one objąć kilka klas.

Górnictwo: kto zyskał, kto stracił na strajku w Knurowie-Szczygłowicach?

„Pracownicy KWK Knurów-Szczygłowice" zwrócili się z prośbą o publikowanie artykułu „Wielka przegrana – czyli bilans strajku w KWK Knurów-Szczygłowice". Autorzy listu nie ukrywają, że prezentują odmienny punkt widzenia od związkowego.

Media: rynek pracy odtajał

Płace i zatrudnienie konsekwentnie rosną. To dowodzi, że rynek pracy będzie fundamentem wzrostu gospodarczego - donosi "Puls Biznesu"

Energooszczędność: więcej chętnych niż pieniędzy

Ponad 33,7 mln złotych dofinansowania z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego (fundusze EOG) otrzymały projekty dotyczące termomodernizacji budynków użyteczności publicznej. Przedsięwzięcia te wpisują się w priorytet ministra środowiska na 2015 r., czyli poprawę jakości powietrza w Polsce.

USA: spadki na giełdzie, rynek czeka na Fed

Wtorkowa (17 marca) sesja na Wall Street przebiegała pod znakiem spadków głównych indeksów. Inwestorzy czekają na efekty posiedzenia Rezerwy Federalnej, które może przynieść sygnały dotyczące terminu pierwszej podwyżki stóp procentowych w USA od 2006 roku.

Praca: zdobądź płatny staż spółce Skarbu Państwa

Od wtorku (17 marca) rusza konkurs "Budujemy wartość polskiej gospodarki. Pracuj dla nas!". Do wygrania są płatne staże w spółkach z udziałem Skarbu Państwa dla absolwentów polskich uczelni - poinformowała rzeczniczka Ministerstwa Skarbu Państwa Agnieszka Jabłońska-Twaróg.Staże będą się odbywały w spółkach: Agencja Rozwoju Przemysłu, Bank

Zaslepka

OZE: to wzmocni bezpieczeństwo energetyczne Polski?

Energetyka rozproszona wzmocni bezpieczeństwo energetyczne Polski, a ustawa o odnawialnych źródłach energii, choć nienajlepsza, jest materiałem do budowy postaw prosumenckich - zgodzili się we wtorek politycy, biorący udział w debacie o OZE w Ośrodku Analiz Politologicznych UW.Przedstawiciele opozycji zgodnie jednak uznali, że przyjęta przez parlament i podpisana przez

Zaslepka

Biznes: podwyższony kapitał przedsiębiorstwa Sarmatia

Nadzwyczajne zgromadzenie wspólników Międzynarodowego Przedsiębiorstwa Rurociągowego "Sarmatia" zdecydowało o podwyższeniu kapitału zakładowego spółki o ponad 3,6 mln zł z przeznaczeniem na zadania związane z projektem rurociągu naftowego Brody-Adamowo.Projekt rurociągu naftowego z Brodów na Ukrainie do Adamowa w Polsce i dalej do Płocka oraz

Osłabienie złotego po optymistycznym początku tygodnia

Wtorek (17 marca) przyniósł osłabienie złotego w stosunku do głównych walut. Według analityków, jest to efekt ostrożności inwestorów przed środowym posiedzeniem Fed. Przed godz. 18 za euro trzeba było zapłacić 4,13 zł, za dolara 3,90 zł, a za franka 3,88 zł.Zdaniem analityka DM BOŚ Konrada Ryczki, lekkie osłabienie polskiej waluty oraz innych walut

Śląskie: od grudnia pociągi Kolei Śląskich do Bohumina

Wraz z nowym rozkładem jazdy kolei (od grudnia tego roku) pociągi osobowe Kolei Śląskich mają dojeżdżać do ważnego węzła kolejowego w czeskim Bohuminie. Dotąd kończyły trasę na granicznej stacji Chałupki - po polskiej stronie.Plany przedłużenia połączeń kolejowych do Chałupek (z Katowic, Rybnika i Raciborza) o kilka kilometrów - do Bohumina potwierdził we wtorek

Zaslepka

WIG20 w górę

WIG20 na zamknięciu wtorkowej (17 marca) sesji wzrósł o 0,84 proc. i wyniósł 2330,39 pkt, a WIG30 wzrósł o 0,77 proc. i wyniósł 2535,15 pkt. Na rynku notowań ciągłych wzrósł kurs 171 spółek, 172 spadł, a 59 się nie zmienił.WIG wzrósł o 0,61 proc. i wyniósł 53197,78 pkt, mWIG40 wzrósł o 0,33 proc. i wyniósł

Bytom: śródmieście do rewitalizacji

Rewitalizacja śródmieścia Bytomia to jeden z głównych celów, na który mają trafić środki przypisane tamtejszemu Obszarowi Strategicznej Interwencji (OSI). Prezydent tego miasta wybrał już pod tym kątem 27 inwestycji wartych ponad 220 mln zł.Łącznie na bytomski OSI przewidziano kwotę 100 mln euro. Miasto ma ją otrzymać w latach 2014-20 jako tzw. Obszar

Śląskie: zmierzą natężenie ruchu

We wtorek (17 marca) ruszają pomiary ruchu drogowego w sieci dróg wojewódzkich. Potrwają one do końca roku - poinformowało portal górniczy nettg.pl biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego województwa śląskiego. Badania realizowane przez UM obejmują sieć dróg wojewódzkich poza miastami na prawach powiatu. Ruch będzie mierzony w 262

Fiat: negocjacje na razie nie przyniosły porozumienia

Pierwsza tura rozmów płacowych w Fiat Auto Poland nie przyniosła porozumienia - poinformowała portal górniczy nettg.pl śląsko-dabrowska Solidarność. Termin kolejnej rundy negocjacji zostanie wyznaczony w przyszłym tygodniu. - Zarząd przedstawił nam dwie propozycje podwyżek, ale obie są nie do przyjęcia - powiedziała Wanda Stróżyk, przewodnicząca

W lutym wzrosło zatrudnienie i wynagrodzenia

W lutym 2015 r. przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw było wyższe o 1,2 proc. rdr i wyniosło 5572,6 tys. - podał we wtorek (17 marca) Główny Urząd Statystyczny. Z kolei przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto było wyższe o 3,2 proc. rdr i wyniosło 3981,75 zł.Z komunikatu GUS wynika też, że przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw bez

Śląsk: pracują nad funduszem rewitalizacyjnym

Samorząd woj. śląskiego pracuje nad narzędziem, które ułatwiłoby przywracanie do życia zniszczonych gruntów i budynków w miastach oraz rewitalizowanie terenów poprzemysłowych pod inwestycje. Taki "fundusz rewitalizacyjny" miałby ruszyć w 2016 r.O pracach nad tym przedsięwzięciem poinformował we wtorek (17 marca) marszałek woj. śląskiego Wojciech