Górnictwo: samorząd Brzeszcz czeka na inwestora dla kopalni

fot: Maciej Dorosiński

Kopalnia Brzeszcze zatrudnia ponad 3 tys. osób i jest jednym z największych pracodawców w województwie małopolskim

fot: Maciej Dorosiński

- Każdy inwestor, który będzie chciał rozwijać kopalnię Brzeszcze, będzie przez nas życzliwie przywitany, bo rozwój kopalni to również rozwój gminy - mówi w rozmowie z portalem górniczym nettg.pl Robert Adamczyk, zastępca burmistrza Brzeszcz.

Robert Adamczyk dodaje jednocześnie, że samorząd jest zaniepokojony tym, co się dzieje w sprawie przyszłości kopalni.

- Podejmowane działania mają się nijak do porozumienia zawartego w styczniu. Obiecywano nam wsparcie, tymczasem problemy Małopolski Zachodniej zostały zmarginalizowne w rządowym programie Śląsk 2.0. Jestem rozczarowany tym dokumentem, bowiem nie spełnił pokładanych w nim nadziei związanych ze wsparciem rozwoju gminy i powiatu oswiecimskiego - stwierdza.

Jako przykład braku wsparcia podaje zapisy w znowelizowanej ustawie o restrukturyzacji górnictwa, które nie pozwalają Spółce Restrukturyzacji Kopalń na nieodpłatne przekazanie gminie terenów pokopalnianych.

Samorządowiec wyjaśnia, że gmina czeka z niecierpliwością na efekt rozmów z inwestorami.

- Liczymy, że nowy właściciel będzie rozwijał zakład, a nie dążył do jego upadku. Ze swojej strony deklarujemy współpracę. Do dzisiaj nie znamy jednak konkretnych zamiarów inwestorów, bowiem negocjacje trwają. Niepokoją nas jednak zapowiedzi dotyczące zmniejszenia wydobycia i obniżenia poziomu zatrudnienia. Kopalnia Brzeszcze jest największym pracodawcą w gminie oraz w gminach ościennych. Ewentualne zwolnienia byłyby ciosem dla całego powiatu oświęcimskiego - uważa.

Wpływy przekazywane do budżetu gminy przez kopalnię Brzeszcze z tytułu podatku od nieruchomości i opłaty eksploatacyjnej wynoszą ok. 1,5 mln zł rocznie. Znaczącą pozycją w jej budżecie są także udziały z odprowadzanych przez pracowników kopalni podatków PIT.

- Nie wyobrażam sobie funkcjonowania gminy bez kopalni, dlatego samorząd udziela pełnego wsparcia jej załodze i stronie społecznej. Eksploatacja górnicza rodzi oczywiście wiele problemów, ale kopalnia, przez minionych 100 lat wpisała się w lokalny krajobraz i jesteśmy do tych niedogodności przyzwyczajeni - mówi Robert Adamczyk.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.