W Kompanii Węglowej zagrożone październikowe wypłaty

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

- Jeżeli zagrożone są wypłaty, to trzeba powiadomić 40 tys. ludzi – zapowiada Potyrała

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

- Otrzymaliśmy dzisiaj informację, że Nowa Kompania Węglowa nie powstanie. Uważamy, że informowanie o tym, że porozumienie zawarte z rządem nie zostanie zrealizowane nie jest rolą zarządu firmy. Oczekujemy, że pan minister osobiście powiadomi związki zawodowe o tym fakcie - mówi w rozmowie z portalem górniczym nettg.pl Dariusz Potyrała, przewodniczący ZZ Górników w Polsce.

Druga sprawa, o której związkowcy chcą rozmawiać z ministrem ma związek z bieżącym finansowaniem Kompanii Węglowej.

- W pakiecie przekazanych nam informacji była wiadomość o zagrożeniu brakiem płynności finansowej, co grozi brakiem realizacji świadczeń pracowniczych, w tym wypłaty za październik. Ze strony Ministerstwa Skarbu padła enigmatyczna zapowiedź o "finansowaniu pomostowym". Chcielibyśmy, żeby te informacje przerodziły się w konkrety. Kompanii brakuje na dzisiaj 150 mln zł musimy więc ustalić szczegóły - relacjonuje lider ZZG dodając, że jeżeli firma ma funkcjonować w dotychczasowym kształcie, musi mieć stworzone możliwości.

Strona społeczna planuje wydanie komunikatu po spotkaniu z wiceministrem Kowalczykiem.

- Jeżeli zagrożone są wypłaty, to trzeba powiadomić 40 tys. ludzi - zapowiada.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Jacek Korski: Pamiątka z przeszłości, czyli historia niezwykła pewnego kombajnu

W poniedziałek 15 czerwca miałem okazję obserwować pod ziemią w Kopalni Guido w Zabrzu otwarcie i penetrację na zasadach akcji ratowniczej wyrobiska, w którym przypuszczano, że znajduje się prototypowy kombajn ścianowy KDS-1. Na zasadach akcji ratowniczej, bo tak stanowią przepisy górnicze. Takie działanie miało kilka pozytywów - pisze Jacek Korski.

Gotowi na wielką metropolię?

Czescy samorządowcy nalegają na szybkie powołanie do życia metropolii, która połączyłaby Katowice z Ostrawą. Ogłosili to podczas dorocznego, XXXII Spotkania Biznesu Czech, Polski i Słowacji, które odbyło się w ub. tygodniu w ostrawskim magistracie.

Firmy z USA gotowe inwestować w Polsce w fabrykę paliwa do SMR i komponenty dla satelitów

Amerykańska spółka X-Energy deklaruje gotowość do zainwestowania w Polsce blisko 1 mld dolarów w ramach Zielonego Okręgu Przemysłowego Kaszubia. Z kolei Quantum Space rozważa produkcję w Polsce komponentów do satelitów oraz systemów służących ochronie i bezpieczeństwu infrastruktury satelitarnej w przestrzeni kosmicznej.

Na gliwickim lotnisku ma powstać nowa wieża kontroli lotów

Na gliwickim lotnisku ma powstać nowoczesna wieża kontroli lotów - wynika z informacji lokalnego samorządu. Dla wieży, która ma obsługiwać ruch lotniczy i stać się charakterystycznym elementem panoramy miasta, złożono już wniosek o pozwolenie na budowę.