Górnictwo: strona społeczna wini rząd za fiasko programu dla Kompanii Węglowej

fot: Anna Zych

W imieniu związkowców treść oświadczenia odczytał Bogusław Hutek z górniczej Solidarności

fot: Anna Zych

Tuż przed godziną 19 zakończyło się spotkanie strony społecznej Kompanii Węglowej z pełnomocnikiem rządu ds. restrukturyzacji górnictwa wiceministrem Wojciechem Kowalczykiem. Jako pierwsi do dziennikarzy wyszli związkowcy. Oświadczenie w ich imieniu odczytał Bogusław Hutek z górniczej Solidarności.

Oto treść oświadczenia:

W dniu dzisiejszym minister odpowiedzialny za górnictwo i zarząd Kompanii Węglowej SA, największego producenta węgla energetycznego w Polsce, poinformowali stronę społeczną, że program naprawczy zagwarantowany przez rząd w porozumieniu z 17 stycznia 2015 r., który w obecności pani premier podpisała strona rządowa i przedstawiciele górniczych związków zawodowych, nie zostanie zrealizowany. Pomimo wielokrotnych zapewnień i deklaracji składanych przez ministrów polskiego rządu tzw. Nowa Kompania Węglowa nie powstanie.

Okazuje się, że rząd RP zmarnował 9 miesięcy okłamując górników i marnotrawiąc czas oraz środki finansowe na tworzenie iluzorycznych wizji, które dziś obnażone z fałszu stanowią realne zagrożenie dla bezpieczeństwa energetycznego kraju. Skutkiem tych decyzji może być niekontrolowany proces upadłościowy wielu firm, jak również wielki wybuch niezadowolenia społecznego.

Związki zawodowe działające w KW dołożyły wszelkich starań do realizacji podpisanego 17 stycznia porozumienia. Dziś czujemy się oszukani przez panią premier i ministrów. Rząd polski okazał się nieudolny, niekompetentny i niezdolny do realizacji tak ważnego projektu. Pracownicy oczekują pisemnych deklaracji co do dalszego funkcjonowania Kompanii Węglowej ze szczególnym uwzględnieniem gwarancji miejsc pracy oraz świadczeń pracowniczych i wynagrodzeń. Wszelkie negatywne skutki przedstawionych dziś decyzji obciążą przedstawicieli rządu RP, który był gwarantem realizacji programu naprawczego Kompanii Węglowej SA.

W poniedziałek odbędzie się spotkanie Międzyzwiązkowego Sztabu Protestacyjno-Strajkowego, na którym strona społeczna zdecyduje o dalszych krokach.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Z notatnika sztygara Onderki: Sztygar nie miał czasu

Wcale nie twierdzę, że wszyscy wokół łamią nagminnie przepisy BHP, bo wielu jest takich, co je przestrzegają, nawet do przesady. Znałem kiedyś pewnego sztygara, który we wszystkim widział zagrożenie dla siebie i załogi. Pewnego dnia się przeliczył, bo zapomniał o jednym. Mianowicie, że robotę trzeba koordynować. 

Zielona Pracownia pod Chmurką w Skrzydlowie otwarta. Nowa eko-inwestycja w gminie Kłomnice

Szkoła Podstawowa w Skrzydlowie zyskała nowoczesną, ekologiczną przestrzeń do nauki na świeżym powietrzu. 15 maja oficjalnie otwarto tam „Zieloną Pracownię pod Chmurką”, która ma pomóc w praktycznym poznawaniu przyrody. Inwestycja warta ponad 177 tys. zł została zrealizowana przy wsparciu WFOŚiGW w Katowicach

Polskie kopalnie zachwycają świat, podczas gdy inne zniknęły. Eksperci: to dziedzictwo nie przetrwa samo

Przez cztery dni Wieliczka i Tarnowskie Góry były miejscem spotkań ekspertów, muzealników, naukowców i przedstawicieli ośrodków górniczych z ponad dwudziestu krajów świata. Tegoroczna konferencja odbywała się pod hasłem „Dziedzictwo górnicze w szybko zmieniającym się świecie”.

Nie żyje Piotr Pyzik, były wiceminister od górnictwa

W wieku 69 lat zmarł Piotr Pyzik, były poseł PiS i były wiceminister aktywów państwowych odpowiedzialny za górnictwo.