Akcja działaczy Greenpeace przed siedzibą resortu przemysłu i PGG

1724160044 greenpeace

fot: FB/Greenpeace Polska

Protest odbył się przed siedzibą Ministerstwa Przemysłu i PGG

fot: FB/Greenpeace Polska

We wtorek, 20 sierpnia, działacze Greenpeace zorganizowali akcję protestacyjną przed katowicką siedzibą Ministerstwa Przemysłu. Na znak protestu rozsypali węgiel z solą przed wejściem do budynku, gdzie mieści się resort przemysłu oraz Polska Grupa Górnicza.

Obok rozsypanego węgla i soli organizatorzy protestu ustawili zdjęcia ryb, które w ubiegłym tygodniu zginęły w jeziorze Dzierżno. W rękach trzymali tablice z napisami: „Kopalnie z licencją na zabijanie” oraz „Ministerstwo Przemysłu mówi ok”.

- To kolejny raz, kiedy złota alga zabija ryby i stworzenia wodne w dorzeczu Odry. Minęły dwa lata, od kiedy rozpoczęła się trwająca do dziś katastrofa na Odrze, a rządzący wciąż nie traktują poważnie przyczyn katastrofy i nie powstrzymali zasalania polskich rzek przez kopalnie. Tymczasem nie ma wątpliwości, że to właśnie kopalnie, zrzucając do rzek ogromne ilości słonych ścieków, tworzą warunki możliwe do rozwoju złotych alg i zabijania przez nich życia w Odrze i jej dopływach – poinformowali działacze Greenpeace w mediach społecznościowych.

- Już w ubiegłym roku złożyliśmy do resortu infrastruktury wnioski o ograniczenie pozwoleń na zrzuty zasolonych ścieków. Niestety resort uznał je za bezzasadne i nie podjął żadnych działań, które skutecznie ograniczyłyby dalsze zatruwanie dopływów Odry. Domagamy się od Ministerstwa Przemysłu podjęcia pilnych działań na rzecz ograniczenia zrzutów soli – wskazali dalej.

Tomasz Głogowski, rzecznik resortu przemysłu wyraził ubolewanie, że aktywiści nie wystąpili o zorganizowanie rozmów w tej sprawie. Wyjaśnił, że sprawą zajmuje się obecnie międzyresortowy zespół do spraw Odry, który współpracuje ze spółkami górniczymi. Zespołowi przewodniczy Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

- Kończą się prace nad bardzo dużym programem inwestycyjnym związanym z ograniczeniem zasalania przez kopalnie zarówno Kanału Gliwickiego oraz rzek. Program pochłonie ogromne środki finansowe, zarówno budżetowe, jak i środki spółek - wskazał Głogowski.

W gmachu przy ul. Powstańców w Katowicach mieszczą się siedziby zarówno Ministerstwa Przemysłu, jak i Polskiej Grupy Górniczej, największej węglowej spółki w Polsce.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

PERN i Aramco Fuels Poland podpisały umowę na magazynowanie paliw

PERN podpisał wieloletnią umowę z Aramco Fuels Poland (AFP) dotyczącą świadczenia usług magazynowania paliw w kilku bazach paliw na terenie Polski. W ramach kontraktu operator infrastruktury paliwowej wybuduje do 2028 r. cztery nowe zbiorniki magazynowe - poinformował PERN we wtorkowym komunikacie.

Dawid Stafarczyk – górnik z ruchu Rydułtowy, który goni marzenia w triathlonie

W ruchu Rydułtowy kopalni ROW wszyscy dobrze go znają. Dawid Stafarczyk, elektryk w oddziale MEUD, to wielki miłośnik triathlonu. Ma na swoim koncie sporo sukcesów. Ostatnio zaprezentował się na mistrzostwach Europy w tej dyscyplinie.

Górnicza spółka chwali się wynikami. Jest naprawdę dobrze

Sprzedaż miedzi przez grupę KGHM wyniosła w maju 2026 r. 62,1 tys. ton i była wyższa o 2 proc. rdr. Ale hitem jest srebro. Jego sprzedaż wyniosła 164 tony i była wyższa o 52 tony (+46 proc.) od sprzedaży zrealizowanej w maju 2025 roku. 

Górnik na tacierzyńskim? Panowie coraz częściej korzystają z tego urlopu

Czy model rodzicielstwa w Polsce się zmienia? Powoli – tak, co wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Ojcowie coraz chętniej angażują się w opiekę nad dziećmi na urlopie rodzicielskim. Nie brakuje wśród nich także górników. Statystyki ZUS pokazują, że od czasu wydłużenia urlopu rodzicielskiego liczba ojców, którzy decydują się skorzystać z tego uprawnienia, cały czas rośnie.