Przejmie część kompetencji Ministerstwa Gospodarki i Ministerstwa Skarbu Państwa, związanych z nadzorem właścicielskim i kompetencjami regulacyjnymi w branży górniczej. Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów dotyczące utworzenia Ministerstwa Górnictwa i Energetyki wchodzi w życie 1 kwietnia.
Utworzenie Ministerstwa Górnictwa i Energetyki jest jednym z najnowszych pomysłów rządu Ewy Kopacz. Po ostrych reakcjach związanych z prezentacją programu restrukturyzacji Kompanii Węglowej wraz z podsumowaniem pierwszych stu dni rządów, otoczenie pani premier zdecydowało, że informacja o nowym ministerstwie nie zostanie upubliczniona na konferencji prasowej podsumowującej półrocze rządów.
Z nieoficjalnych jeszcze informacji, do których dotarł portal górniczy nettg.pl wynika, że na czele nowego resortu stanie Jarosław Zagórowski, były prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej. W komentarzach dotyczących tej nominacji podkreśla się ogromne doświadczenie Zagórowskiego, który kierował JSW przez 8 lat, stworzył z niej koncern o światowej renomie i wprowadził ją na Giełdę Papierów Wartościowych. W kręgach zbliżonych do koalicji rządowej mówi się, że nominacja Zagórowskiego na stanowisko ministra górnictwa jest pierwszym krokiem przed powierzeniem mu teki wicepremiera.
Analitycy zajmujący się branżą górniczą podkreślają w komentarzach, że utworzenie Ministerstwa Górnictwa i Energetyki jest wyjściem naprzeciw postulatom strony społecznej, która domagała się połączenia obu sektorów i skuteczniejszego nadzoru nad branżą.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.