Spółki Skarbu Państwa nie będą już sprowadzać węgla z zagranicy - poinformował wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin.
- Mogę zadeklarować, że spółki Skarbu Państwa nie będą więcej sprowadzać węgla z zagranicy - powiedział Sasin w radiu RMF FM.
Wskazał, że ze spółek Skarbu Państwa węgiel importowały PGE i Węglokoks.
- Jeśli chodzi o PGE, zawarte umowy jeszcze zmuszają do przyjęcia pewnej ilości. W tym roku te dostawy zostały zamrożone. Chcemy przede wszystkim opierać się na polskim węglu - powiedział wicepremier.
Zauważył, że węgiel sprowadzają z zagranicy firmy prywatne, bo jest konkurencyjny pod względem jakości i ceny.
- Możemy tak racjonalizować sytuację w spółkach wydobywczych, by węgiel był tańszy, by wydobywać węgiel lepszej jakości, by spróbować lepiej go sprzedawać. W tym kierunku będziemy działać - powiedział Sasin.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Panie Sasin. Skąd pochodzi ten wegiel sprowadzany przez prywatne spółki? Czy pochodzi on z państw w których tak jak w Polsce przestrzegane są przepisy prawa, prawa pracownika czy równie restrykcyjne prawa i obowiązki wydobywcze i emisyjne? Bo jeżeli to wegiel z Mozambiku, Kolumbii lub najpewniej Rosji, to przypuszczam ze konkurencyjność węgla zagranicznego odbywa się na innej płaszczyźnie niż rynkowa. Ta sytuacja nie przeszkadza unii europejskiej, ze Polska i inne kraje kupują tani wegiel z państw w których kobiety i dzieci pracują po 16 godzin za kilka centów??? Coś tu chyba nie gra, co?
Do wyborów znam te śpiewki!