Doroczne nagrody za najwybitniejsze dokonania dziennikarskie w mediach na Śląsku - Silesia Press - rozdano po raz czternasty w środę, 5 czerwca, na gali w katowickim hotelu Monopol.
Marcina Pietraszewskiego z katowickiej "Gazety Wyborczej" jury uhonorowało pierwszą nagrodą i 4 tysiącami złotych za cykl artykułów o brutalnym gangu, który rekrutował bandytów w środowisku pseudokibiców Ruchu Chorzów. Uzasadniając decyzję, Marcin Twaróg - szef "Dziennika Zachodniego" zwracał uwagę, że autor jest "bodaj ostatnim w regionie śledczym dziennikarzem prasowym, który nie oddał pola kolegom z telewizji, mającym lepsze instumenty do prowadzenia śledztw".
O kolejności przyznania najbardziej prestiżowych nagród dziennikarskich w regionie (zwanych popularnie "Śląskimi Pulitzerami") zadecydowało jury złożone z wybitnych przedstawicieli mediów. Jego pracami kierowała w tym roku Anna Sekudewicz (wybitna reportażystka radiowa Polskiego Radia Katowice, laureatka Prix Italia). W jury zasiadali także: Marek Twaróg (Dziennik Zachodni), Marek Błoński (sekretarz jury, szef śląskiego odziału PAP), Aleksandra Fudala (TVP Katowice), Anna Czernecka (TVN), Józef Krzyk ("Gazeta Wyborcza" w Katowicach) i Jan Dziadul (wybitny publicysta związany od końca lat 80. z tygodnikiem "Polityka", autor pamiętnych dokumentów o zbrodni na górnikach podczas pacyfikacji kopalni Wujek w grudniu 1981 r.).
Trzy równorzędne drugie nagrody (oraz po 2 tys. zł) otrzymali Marcin Zasada (za "dociekliwe, eleganckie w formie i bogate w treści" rozmowy poranne Radia Piekary z politykami regionu), Ewelina Kosałka-Passia z Polskiego Radia Katowice (za reportaż o Polenlagrach, niewielkich i mało znanych obozach III Rzeszy na południu Polski) oraz Robert Socha z TVN (za wybitny, bulwersujący, demaskatorski materiał, który odsłanił manipulację przy prawie wodnym; teraz nikt nie chce przyznać się do próby wyeliminowania z rynku polskiego producenta - jednego z 8 na świecie, wytwarzającego w Rybniku przyrządy pomiarowe).
Także trzech laureatów wyłoniono równorzędnie do trzeciej nagrody (premia pieniężna po 1 tys. zł). Za rozmowy telewizyjne z górnikami, którzy przeżyli majową katastrofę w Zofiówce uhonorowano Wojciecha Królikowakiego z katowickiego oddziału Telewizji Polskiej. Jarosław Juszkiewicz z Polskiego Radia Katowice otrzymał nagrodę za popularnonaukowy cykl o odkryciach i wynalazcach pt. "Nasza w tym głowa". Barbara Jendrzejczyk z TVP Katowice odebrała nagrodę za reportaż "Sen o Nandze" o tragicznej cenie marzeń Tomasza Mackiewicza, wspinacza, który zginął przy próbie zdobycia dziewiątego szczytu świata - Nanga Parbat.
Jury Silesia Press 2019 postanowiło również wyróżnić za wybitne dokonania dziennikarskie Mateusza Babaka z Polskiej Agencji Prasowej (za konsekwencję, profesjonalizm i pracowitość w dokumentowaniu procesu tworzenia się Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii). Ilonę Ptak z TVP Katowice (za dziennikarstwo interwencyjne) i Marię Zawałę z TVS (za popularyzację zdrowia).
Nagrodami spejalnymi Silesia Press uhonorowano także "za serce dla dziennikarzy" kardiochirurga prof. Mariana Zembalę, ks. Piotra Brząkalika (za felietonistykę w Radio eM) oraz Wydawnictwo Górnicze (za 25 lat "Trybuny Górniczej" oraz rozwój portalu internetowego netTG.pl).
W kategorii debiutów dziennikarskich laur Silesia Press przyznano śląskim studentkom, współpracowniczkom PR Katowice, Paulinie Pikiewicz i Weronice Stencel za nowatorskość formy prowadzonego przez nie internetowego Studenckiego Radia Uniwersytetu Jagiellońskiego Ujot FM.
Pomysłodawczyni Silesia Press dziennikarka Maria Trepińska podkreślała, że mimo różnorodności nagrodzonych form i tematów laureatów łączy "doskonały warsztat, jakość, profesjonalizm i rzetelność". Ideę stworzenia konkursu, który sprzyjałby przede wszystkim integracji środowiska oraz wyznaczał ambitne standardy dla mediów w regionie, podjęto w 2006 r. w stowarzyszeniu Media dla Integracji Europejskiej. Silesia Press jest jednym z najbardziej prestiżowych konkursów dziennikarskich w Polsce i jednym z nielicznych tego typu dla mediów regionalnych.
W gali rozdania nagród XIV edycji Silesia Press uczeniczyli m.in. przedstawiciele Marszałka Województwa Śląskiego Jakuba Chełstowskiego, który objął wydarzenie swym honorowym patronatem, a także partnerów Sielesia Press: ING Banku Śląskiego, spółki Tauron Dystrybucja i miasta Katowice.
A oto pełna lista laureatów Silesia Press 2019 (za materiały opublikowane w 2018 r.):
Wyróżnienia - nagrody specjalne:
Marian Zembala za wsparcie dla środowiska dziennikarskiego
Wydawnictwo Górnicze na 25-lecie działalności
Ks. Piotr Brząkalik za cykl felietonów w Radio eM
Paulina Pikiewicz i Weronika Stencel za autorski program radiowy w UJOT FM
Ilona Ptak z TVP Katowice za podejmowanie ważnych dla mieszkańców regionu interwencji
Mateusz Babak z PAP za dokumentowanie działalności GZM
Maria Zawała za cykl "Kierunek zdrowie" w TVS
I nagroda
Marcin Pietraszewski z katowickiej "Gazety Wyborczej" za cykl artykułów o pseudokibicach Ruchu Chorzów
II nagroda
Marcin Zasada z "Dziennika Zachodniego" za audycję "Rozmowa Dnia" w Radiu Piekary
Robert Socha z Superwizjera TVN za ujawnienie manipulacji legisjacyjnych w "ustawie wodnej"
Ewelina Kosałka-Passia z Radia Katowice za reportaż o Polenlagrach
III nagroda
Wojciech Królikowski z TVP 3 za reportaż "500 metrów od życia" (o katastrofie w Zofiówce)
Katarzyna Głuch i Jarosław Juszkiewicz z Radia Katowice za audycje "Nasza w tym głowa"
Agata Jendrzejczyk-Dyląg z TVP Katowice za reportaż "Sen o Nandze".
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.