Trwa akcja ratownicza w kopalni Staszic-Wujek. Na miejscu cały czas pracuje od sześciu do ośmiu zastępów ratowników z kopalń Polskiej Grupy Górniczej oraz Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego.
Jak poinformowała Ewa Grudniok, rzeczniczka Polskiej Grupy Górniczej, na chwilę obecną wykonana i odebrana przez przedstawiciela CSRG została konstrukcja pierwszej tamy przeciwwybuchowej. Trwają pracę przy budowie konstrukcji drugiej tamy. Jeśli nic nie stanie na przeszkodzie te pracę mają się zakończyć jeszcze dziś. Po odebraniu drugiej tamy, obie zostaną wypełnione piaskiem, by wyizolować cały rejon.
- Najważniejsze jest to, że pomiary stężenia gazów w wyrobiskach, które planujemy wyizolować utrzymują się na stałym poziomie i na ten moment nie doszło do tego, abyśmy mieli tam mieszkankę gazów, która znajduje się w tzn. "trójkącie wybuchowości" – dodała Ewa Grudniok.
Jeśli chodzi o funkcjonowanie kopalni to aktualnie nie jest prowadzone wydobycie na poziom 900 metrów, w pozostałych rejonach kopalnia funkcjonuje normalnie. Po zakończeniu akcji zostanie przywrócone wydobycie także na tym poziomie.
Przypomnijmy, od 22 listopada, od godziny 14.15 na kopalni Staszic-Wujek prowadzona jest akcja pożarowa na pokładzie 501 i głębokości 900 m. W rejonie przebywało 30 osób, które zostały bezpiecznie wycofane, bez konieczności użycia aparatów ucieczkowych. Akcja prowadzona jest w warunkach zagrożeń współistniejących ( IV kategorii zagrożenia metanowego, B klasy zagrożenia wybuchem pyłu węglowego, II stopnia zagrożenia tąpaniami oraz I stopnia zagrożenia wodnego), a postęp prac w głównej mierze zależy od aktualnego stanu zagrożenia panującego w rejonie. Prace polegają na wyizolowaniu zagrożonego rejonu przy pomocy korków o konstrukcji przeciwwybuchowej.
Pracuje też zespół ds. zagrożeń naturalnych w składzie poszerzonym o specjalistów z zakresu zagrożenia pożarowego i metanowego, który pozytywnie zaopiniował dotychczasowe działania podejmowane w ramach prowadzonej akcji ratowniczej oraz dalsze działania mające na celu odizolowanie zagrożonego rejonu. Akcja zostanie zakończona po wyizolowaniu rejonu.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu braku związku z tematem.