Związkowcy ze Spółki Restrukturyzacji Kopalń chcą pilnie spotkać się wiceministrem aktywów państwowych i pełnomocnikiem rządu ds. transformacji spółek energetycznych i górnictwa węgla kamiennego Artutrem Soboniem. W tej sprawie w poniedziałek, 1 marca, skierowali pismo do MAP.
Przedstawiciele strony społecznej wskazują w nim na wypowiedź wiceministra, która padła 10 lutego br. w czasie sejmowej Komisji ds. Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych.
„Słyszę różne historie, które pokazują, że formuła SRK nie jest formułą w niektórych sytuacjach optymalną… Myślimy też o jakiejś nowej formule funkcjonowania SRK. Zdaję sobie sprawę z tych deficytów w stosunku do oczekiwań wobec SRK dzisiaj”.
W związku z tymi słowami przedstawiciele strony społecznej wskazują, że opracowywana jest ustawa mająca powołać Śląski Fundusz Rozwoju, do którego jako spółka-córka ma zostać wprowadzona właśnie SRK oraz TF Silesia.
Ponadto przypominają, że w ramach systemu wsparcia dla sektora górnictwa węgla kamiennego zapowiada się, że pomoc publiczna dla SRK ma być nadal udzielana, ale tylko i wyłącznie w odniesieniu do kopalń aktualnie likwidowanych.
Ich zdaniem stanowi to „realne zagrożenie dla SRK, gdyż nie będzie miała ona nowych zadań do jakich została powołana”.
Związkowcy chcą się spotkać z wiceministrem jeszcze przed zawarciem umowy społecznej dotyczącej transformacji górnictwa, nad która prace trwają od kilkunastu tygodni.
Pod pismem podpisali się przedstawiciele Solidarności, Związku Zawodowego Górników w Polsce, ZZ Kadra oraz ZZ Przeróbka.
SRK działa od 20 lat. Jej podstawowym zadaniem jest prowadzenie likwidacji kopalń, zabezpieczenie sąsiednich zakładów górniczych przed zagrożeniem wodnym, gazowym czy pożarowym. Realizuje zadania związane z usuwaniem szkód górniczych i rekultywacja terenów pogórniczych.
Spółka zagospodarowuje także majątek oraz sprzedaje nieruchomości likwidowanych kopalń. Tworzy również nowe miejsca pracy, w szczególności dla pracowników likwidowanych zakładów górniczych.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
WYŚWIETL ZAŁĄCZNIK