Odkrywka Tomisławice przed Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości

Odkrywka wladyslawow ZEPAK

fot: ZEPAK

Mieszkańcy gminy Gubin w województwie lubuskim chcą powstrzymać budowę kopalni odkrywkowej. W tym celu powołali stowarzyszenie o wymownej nazwie "Nie kopalni odkrywkowej"

fot: ZEPAK

Sprawa odkrywki Tomisławice znowu odżyła. Komisja Europejska zainicjowała procedurę, której finalnym efektem będzie wniesienie przeciwko Polsce skargi do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. KE w tzw. Letter of Formal Notice upomina Polskę, że budowa odkrywki może naruszać unijne prawo – poinformował greenpeace.pl.

 

Upomnienie dotyczy tej samej dyrektywy, która była naruszona w słynnej sprawie doliny Rospudy. Wówczas komisja skierowała skargę na Polskę do ETS. Sytuacja ta potwierdza stanowisko ekologów z Greenpeace.


- Od dawna podkreślamy, że budowa odkrywki może łamać nie tylko polskie ale także unijne prawo. W maju, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu stwierdził rażące naruszenie prawa w decyzji środowiskowej. Upomnienie Komisji jest kolejnym sygnałem, że budowa ta powinna zostać natychmiast wstrzymana – mówi Iwo Łoś, koordynator kampanii Greenpeace Klimat i Energia.

 

- Wysyłając do Polski to ostrzeżenie Komisja Europejska dała naszemu rządowi silny sygnał, że na dalszej budowie odkrywki Tomisławice straci nie tylko przyroda, ale przede wszystkim Polska łamiąca unijne prawo. Jeśli nie chcemy dalej marnować pieniędzy podatników na budowę, która i tak może zostać wstrzymana, odkrywka Tomisławice powinna zostać natychmiast zamknięta. Wtedy oszczędzimy zarówno pieniądze nas wszystkich, jak i jezioro Gopło, któremu zagraża odkrywka – dodaje Iwo Łoś.

 

Początek walki z odkrywką sięga 208 roku kiedy Stowarzyszenie Przyjezierze oraz Gmina Kruszwica złożyły skargę do KE. Głównym zarzutem było złamanie unijnego prawa przez polskie organy. W sprawę zaangażowali się także miejscowi rolnicy, którzy wnioskowali o unieważnienie decyzji środowiskowej.

 

Z początkiem bieżącego roku skarga do KE została uzupełniona o badania przeprowadzone przez dwa niezależne zespoły naukowe. Ich ekspertyza wykazała, że budowa odkrywki będzie miała destrukcyjny wpływ na nadgoplańskie obszary Natura 2000.


Sprawa odkrywki trafiła także do Parlamentu Europejskiego. Jego organy zwróciły się do KE o wyjaśnienia jakie działania zostały podjęte w związku ze złożoną skargą. W odpowiedzi przedstawiony został argument, że odkrywka prawdopodobnie narusza prawo wspólnotowe.

 

Decyzja środowiskowa trafiła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który 7 maja br. doszukał się w niej rażącego naruszenia prawa. Pomimo tego otwarta 4 maja odkrywka działa dalej.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

„Ogród wiedzy” w Brzeźcach. Ekopracownia ze wsparciem WFOŚiGW w Katowicach

W Szkole Podstawowej w Brzeźcach (gmina Pszczyna) otwarto „Ogród wiedzy” – ekopracownię, która powstała dzięki wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Kopalnia Ignacy wskakuje na kolejny poziom. Rewitalizacja terenu cały czas trwa

Na terenie Zabytkowej Kopalni Ignacy mają miejsce prace przy nowym budynku usługowo-biurowym o wartości ponad 28 mln zł. To kolejny element trwającego od 2007 r. procesu ponownego zagospodarowania poprzemysłowego terenu byłej kopalni węgla kamiennego Ignacy w Rybniku – Niewiadomiu.

Drony z Ukrainy wyłączają rafinerie, na stacjach brakuje benzyny. Tego Lenin by nie wymyślił

Rosja, trzeci producent ropy na świecie, importuje benzynę drogą morską. Dlaczego? Ukraińskie drony, które od kwietnia systematycznie rozmontowują rosyjski przemysł rafineryjny. Skutek: reglamentacja paliwa w części kraj, kolejki na Krymie i ceny w Moskwie po 90 rubli za litr. Tego nawet Lenin z Breżniewem nie przewidzieli.

1761917515 waskotorowka

Nocna Szychta z koleją wąskotorową

Stowarzyszenie Górnośląskich Kolei Wąskotorowych rozpoczęło sezon wakacyjny z nowym rozkładem jazdy. Teraz kursy będą się odbywać na pełnej trasie, czyli do Miasteczka Śląskiego. Ale atrakcji przygotowano o wiele więcej.