Ściany po wzniosie i wysokowydajny kombajn. Tak mają fedrować

fot: ARC

Górnictwo traci pieniądze, ponieważ węgiel jest coraz tańszy. Trzeba zatem obniżyć koszty jego wydobycia...

fot: ARC

Znamy parametry złoża Za Rowem Bełckim będącego kierunkiem dalszego funkcjonowania kopalni Bolesław Śmiały. Projektuje się tam eksploatację pokładów na zawał, ścianami o długości 200 m–250 m, sporadycznie do 300 m i wysokości 1,20–3,40 m. Wybiegi ścian wyniosą od 630 m do 2430 m. Przewiduje się też uzyskanie ze ścian wydobycia na poziomie  3300–3600 t/dobę.

Dla uzyskania pełnego wydobycia prowadzone będą równocześnie dwie ściany eksploatacyjne, wybierane będą po wzniosie, w celu uniknięcia zawodnienia przodków eksploatacyjnych.

W ścianach stosowane będą z kolei zmechanizowane kompleksy wydobywcze obejmujące: wysokowydajny kombajn, przenośnik ścianowy, obudowę zmechanizowaną o wysokości od 1,20 m do  2,30 m, przenośnik podścianowy i kruszarkę urobku.

Zasoby węgla kamiennego zalegające w złożu Za Rowem Bełckim zlokalizowane na południe od obszaru górniczego Łaziska II. Zalegają one za strefą uskokową o nazwie Rów Bełcki. Przebiega ona w przybliżeniu równolegle do południowej granicy aktualnego obszaru górniczego i zrzuca wyeksploatowane już w KWK Bolesław Śmiały warstwy łaziskie i orzeskie na południe.

Obszerny materiał poświęcony przedłużeniu żywotności kopalni Bolesław Śmiały opracowali wspólnie Grzegorz Conrad, dyrektor kopalni oraz Wojciech Surma i Marian Mendecki.

Autorzy podkreślają dalej, że złoże Za Rowem Bełckim jest kontynuacją złoża Bolesław Śmiały, które zostało już wyeksploatowane do głębokości 450–650 m przez KWK Bolesław Śmiały w rejonie szybów głównych kopalni.

Generalnie złoże położone jest na terenie gmin: Łaziska Górne, Wyry, Orzesze, Kobiór, w powiatach: mikołowskim i pszczyńskim, w województwie śląskim.

Udostępnienie kluczowego dla przyszłości łaziskiej kopalni złoża Za Rowem Bełckim zrealizowane będzie dwoma wyrobiskami - upadową wydobywczą i upadową transportową, wykonanymi z obszaru górniczego Łaziska II, w którym prowadzi obecnie działalność górniczą kopalnia Bolesław Śmiały. Wyrobiska te, będą wykorzystane przez cały okres prowadzenia eksploatacji jako podstawowe drogi odstawy urobku, transportu i wentylacji.

Harmonogram wydobycia węgla ze złoża Za Rowem Bełckim – jak podkreślają autorzy projektu - zakłada prowadzenie eksploatacji poczynając od najwyżej leżącego pokładu 210, schodząc stopniowo poprzez pokłady: 212, 215 aż do najniżej leżącego pokładu 218/2. Planuje się prowadzenie eksploatacji do głębokości ok. 700 m.

Projektuje się eksploatację pokładów na zawał, ścianami o długości 200–250 m, sporadycznie do 300 m i wysokości 1,20–3,40 m. Wybiegi ścian wyniosą od 630 m do 2 430 m. Przewiduje się uzyskanie ze ścian wydobycia 3 300 – 3 600 t/dobę.

Grzegorz Conrad, Wojciech Surma i Marian Mendecki podkreślają, że dla uzyskania pełnego wydobycia prowadzone będą równocześnie dwie ściany eksploatacyjne, wybierane po wzniosie, w celu uniknięcia zawodnienia przodków eksploatacyjnych. Stosowane będą w nich zmechanizowane kompleksy wydobywcze obejmujące: wysokowydajny kombajn, przenośnik ścianowy, obudowę zmechanizowaną o wysokości od 1,20 m do 2,30 m, przenośnik podścianowy i kruszarkę urobku.

Warto wiedzieć, że w lutym decyzją zarządu Polskiej Grupy Górniczej dyrekcja KWK Bolesław Śmiały została zobowiązana do przeprowadzenia procedury pozyskania koncesji na eksploatację złoża za Rowem Bełckim. To pozwoliłoby przedłużyć żywotność kopalni o 45 lat.

Autorzy projektu przypominają, że kopalnia Bolesław Śmiały w kształcie dającym początki dzisiejszej strukturze zakładu została powołana w 1947 r. Pod względem geologicznym Kopalnia usytuowana jest w środkowej części Niecki Głównej Górnośląskiego Zagłębia Węglowego na północ od Rowu Zawady. Obszar górniczy kopalni o nazwie Łaziska II wynosi 74,35 km2 i położony jest na terenie miast: Łaziska Górne, Mikołów, Orzesze, Tychy oraz gmin: Wyry i Ornontowice.

W obszarze Łaziska II, udokumentowano dwa złoża. Pierwsze, o nazwie Łaziska, gdzie aktualnie KWK Bolesław Śmiały prowadzi wydobycie węgla i drugie, o nazwie Bolesław Śmiały. Złoża te charakteryzują się niskim stopniem zagrożeń naturalnych. Zasoby pozwolą na efektywną i ekonomiczną eksploatację do 2033 r. . Po tym okresie, jako kierunek dalszego funkcjonowania kopalni Bolesław Śmiały, wskazuje się obszar złoża Za Rowem Bełckim, którego udostępnienie i eksploatację planuje się prowadzić z wykorzystaniem istniejącej infrastruktury kopalni.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.

Basen nieczynny, zawiniły szkody górnicze

Jeden z basenów na terenie kąpieliska odkrytego w Bytomiu uległ poważnej awarii. W ubiegłym tygodniu, najprawdopodobniej na skutek szkód górniczych, pękła żelbetowa konstrukcja basenu.