Barbórka w Kowarach w Miejskim Ośrodku Kultury

fot: Tomasz Rzeczycki

Kaplica św. Barbary w sztolni 9a w Kowarach

fot: Tomasz Rzeczycki

Nie w ratuszu jak rok temu, lecz w  Miejskim Ośrodku Kultury odbędą się tegoroczne uroczystości barbórkowe w Kowarach. Połączone będą z podpisaniem umowy partnerskiej z dwoma miastami na Ukrainie.

- W ubiegłym roku Barbórkę zorganizowaliśmy w ratuszu, ale okazało się, że występy dzieci generują tak dużą widownię, że największa sala nie była w stanie tego pomieścić - mówi Andrzej Weinke z Centrum Informacji Turystycznej w Kowarach. - Dlatego w tym roku przenieśliśmy obchody do Miejskiego Ośrodka Kultury. To budynek z początku lat pięćdziesiątych, z czasów gdy budowano osiedle górnicze, pierwsze na Ziemiach Odzyskanych. Cała sala nie będzie zapełniona, ale może tak ze dwie trzecie.

To główna, lecz niejedyna zmiana w porównaniu z poprzednim świętem górniczym. W tym roku po raz pierwszy uroczystości barbórkowych ze względów zdrowotnych nie poprowadzi Franciszek Gawor - długoletni pracownik Zakładów Przemysłowych R-1 oraz późniejszy kierownik Inhalatorium Radonowego w Kowarach. To najbardziej znana postać z grona byłych pracowników zakładów zajmujących się wydobyciem rudy uranu i żelaza.

- Naszych górników było niedawno kilkudziesięciu, ale z roku na rok jest ich coraz mniej - dodaje Andrzej Weinke.

Tegoroczne obchody zaplanowano na środę, 4 grudnia. Najpierw o godz. 14.30 złożone zostaną kwiaty przed tablicą pamiątkową na ścianie budynku "B" Urzędu Miejskiego przy ul. 1 Maja 1. Potem o godz. 15.00 w Miejskim Ośrodku Kultury w Kowarach przy ul. Szkolnej 2 rozpocznie się akademia ku czci kowarskich górników. Wystąpić na niej mają dzieci ze Szkół Podstawowych nr 1 i nr 3 w Kowarach oraz z Przedszkola Publicznego nr 1.

W trakcie imprezy przedstawiciele władz samorządowych Kowar mają podpisać porozumienia o współpracy między Kowarami a ukraińskimi miastami Trembowla i Wiśniowiec. Są to niewielkie miejscowości położone w obwodzie tarnopolskim na zachodzie Ukrainy.

Leżące na pograniczu Rudaw Janowickich i Karkonoszy miasto Kowary było terenem intensywnej eksploatacji górniczej w połowie XX w. Do 1958 r. wydobywano tam rudy uranu, a do 1962 r. - rudy żelaza. Później do schyłku PRL przez kilkanaście lat funkcjonowało Inhalatorium Radonowe w jednej ze sztolni, przekształconej obecnie w podziemną trasę turystyczną. Także jedna z sąsiednich sztolni udostępniona została do zwiedzania.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.