Orlen: poprzednie zarządy miałby dopuścić się niegospodarności

1496385072 orlen upstream

fot: Orlen Upstream

Spółką Orlen Upstream pokieruje Janusz Radomski

fot: Orlen Upstream

PKN Orlen złożył do prokuratury zawiadomienie, dotyczące podejrzenia niegospodarności przy zakupie amerykańskiej spółki FX Energy. Według płockiego koncernu, w sprawie wszczęto już postępowanie, w ramach którego współpracuje on ze śledczymi. Spółka nie podaje szczegółów.

Według RMF FM, które poinformowało w środę, 18 września, o sprawie kupna przed kilku laty FX Energy i obecnie złożonym zawiadomieniu do prokuratury, "chodzi o podejrzenie gigantycznej niegospodarności, której miały się dopuścić poprzednie zarządy spółek Orlen oraz Orlen Upstream", a płocki koncern mógł stracić "co najmniej 300 mln zł".

"W tej sprawie prowadzone jest postępowanie, współpracujemy z prokuraturą. Dla dobra prowadzonego śledztwa nie możemy udzielać jednak szczegółowych informacji na ten temat" - oświadczyło biuro prasowe PKN Orlen, odpowiadając w środę na pytania PAP, dotyczące złożonego do prokuratury zawiadomienia o podejrzeniu niegospodarności przy kupnie FX Energy.

Jak podało RMF FM, "z zawiadomienia wynika, że transakcja - sfinalizowana na przełomie 2015 i 2016 r. - była całkowicie nieopłacalna"; "kupowana przez Orlen amerykańska spółka była w fatalnej kondycji finansowej, od kilkunastu miesięcy wartość jej akcji gwałtownie spadała".

W październiku 2015 r. PKN Orlen, za pośrednictwem swojej spółki zależnej Orlen Upstream, zawarł umowę, która rozpoczęła procedurę przejęcia całościowego pakietu akcji FX Energy, spółki notowanej wówczas na nowojorskiej giełdzie NASDAQ.

Z końcem grudnia 2015 r. płocki koncern oznajmił, iż Orlen Upstream sfinalizował nabycie FX Energy. Informował jednocześnie, że łączna kwota zapłacona za 100 proc. akcji zwykłych i 100 proc. akcji uprzywilejowanych FX Energy wyniosła ok. 83,1 mln USD, czyli ok. 324,2 mln zł, przy czym łączna wartość nabycia FX Energy, po uwzględnieniu zobowiązań kredytowych tego podmiotu, wyniosła 125 mln USD, czyli 487,6 mln zł.

Finansowanie transakcji zostało zapewnione ze środków własnych płockiego koncernu oraz dostępnych linii kredytowych. Transakcja została zatwierdzona przez urząd antymonopolowy w Polsce - UOKiK.

Wcześniej, zapowiadając jeszcze akwizycję FX Energy, PKN Orlen zwracał uwagę, iż zwiększy ona zasoby 2P (pewne i prawdopodobne) płockiego koncernu o 8,4 mln baryłek ekwiwalentu ropy naftowej (boe). Podawał przy tym, że FX Energy z siedzibą w Salt Lake City (USA) jest spółką zaangażowaną w poszukiwania i wydobycie ropy naftowej i gazu ziemnego, głównie w Polsce.

Działający od 2006 r. Orlen Upstream to spółka, w której PKN Orlen ma 100 proc. udziałów, powołana do poszukiwań i wydobycia ropy naftowej i gazu ziemnego, w tym ze złóż niekonwencjonalnych. Oprócz projektów realizowanych w Polsce, Orlen Upstream działa także w Kanadzie, gdzie uzyskał dostęp do złóż ropy i gazu w 2013 r.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Kąpielisko Fala w Tauron Parku Śląskim rozpoczyna sezon

Zapowiada się bardzo gorący weekend, a uczniowie rozpoczynają wakacje – to najwyższy czas, by rozpocząć sezon na Fali w Tauron Parku Śląskim. Kąpielisko czynne jest od dziś (26 czerwca 2026 r.), w godzinach 9.00 – 19.00.

Jastrzębskie Carbonarium się rozwija. Wkrótce otwarcie nowej części wystawy

Wystawa Carbonarium w Instytucie Dziedzictwa i Dialogu Łaźnia Moszczenica w Jastrzębiu-Zdroju rozrasta się. Na 5 lipca 2026 r. zaplanowano otwarcie nowej części ekspozycji, która skupia się przede wszystkim na ukazaniu zmian przestrzennych i demograficznych, które zaszły w mieście w okresie powojennym.

Na tegoroczne wakacje wydamy średnio niemal 300 zł więcej na osobę niż rok temu

Średnio 2042 zł wyda statystyczny Polak na tegoroczne wakacje; to o niemal 300 zł więcej niż rok wcześniej - wynika z badania "Wakacyjny Portfel Polaków 2026". Przeciętne gospodarstwo domowe na letni wypoczynek przeznaczy ok. 5,1 tys. zł, czyli ponad 700 zł więcej niż w 2025 r.

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.