W lipcu kopalnie sprzedały ok. 600 tys. t węgla kamiennego mniej niż wydobyły - podała ARP

fot: Maciej Dorosiński

Z najnowszych danych katowickiego oddziału Agencji Rozwoju Przemysłu wynika, iż w końcu lutego br. zapasy węgla w całym polskim górnictwie przekraczały 2 mln t

fot: Maciej Dorosiński

W lipcu tego roku kopalnie sprzedały ok. 600 tys. t węgla kamiennego mniej niż w tym czasie wydobyły - wynika z danych Agencji Rozwoju Przemysłu. Niesprzedany węgiel trafił na przykopalniane zwały, gdzie w końcu lipca znajdowało się już ok. 4,5 mln t surowca.

Wydobycie wyższe od poziomu sprzedaży notowano także w poprzednich miesiącach tego roku. W marcu i kwietniu różnica wynosiła ok. 400 tys. t miesięcznie, w maju nadwyżka produkcji węgla nad wielkością jego miesięcznej sprzedaży wzrosła do ok. 1 mln t, a w czerwcu wyniosła niespełna 300 tys. t.

Jak wynika z opublikowanych w poniedziałek, 2 września, przez katowicki oddział Agencji Rozwoju Przemysłu danych dotyczących wydobycia i sprzedaży węgla w siódmym miesiącu 2019 r., polskie kopalnie wydobyły w tym czasie ok. 5,3 mln t tego surowca (w czerwcu 4,7 mln t, w maju i kwietniu po ok. 5,3 mln t), a jego miesięczna sprzedaż wyniosła w lipcu ok. 4,7 mln t (wobec 4,4 mln t w czerwcu, 4,3 mln t w maju i 4,9 mln t w kwietniu).

W marcu 2019 r. wydobycie wyniosło ponad 5,4 mln t, a wielkość sprzedaży nieznacznie przekroczyła 5 mln t. Oznacza to, że od lutego tego roku, w ciągu pięciu miesięcy, na zwałach przybyło w sumie ok. 2,5 mln t niesprzedanego węgla.

Przed rokiem, w lipcu 2018 r., wielkość wydobycia węgla przekroczyła 5,1 mln t, a wielkość sprzedaży ponad 5,2 mln t - tym samym poziom miesięcznej produkcji i sprzedaży węgla były zrównoważone. Na przykopalnianych zwałach było wówczas ponad 2,1 mln t tego surowca - przeszło dwa razy mniej niż na koniec lipca tego roku.

Jak podała ARP, w końcu lipca 2019 r. polskie kopalnie zatrudniały ok. 83,2 tys. pracowników. Na koniec czerwca było to 83,5 tys. osób.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Leszek Miętek powołany do rady nadzorczej spółki pracującej dla kopalń

Leszek Miętek został powołany do rady nadzorczej PKP Cargo, jako przedstawiciel pracowników - poinformowała spółka w piątek w komunikacie giełdowym. Miętek jest prezydentem Związku Zawodowego Maszynistów Kolejowych w Polsce.

Węgiel górą, ale jakby ciut mniej

W kwietniu krajowe elektrownie wyprodukowały 15,1 TWh energii elektrycznej. Źródła emisyjne odpowiadały za 68% miksu, a ich generacja znacznie spadła w stosunku do marca. Węgiel kamienny zapewnił 4,5 TWh energii elektrycznej (30%), a węgiel brunatny nieco ponad 2,5 TWh (18%) - informuje Fundacja Instrat.

Sejm uchwalił ustawę o podatku od nadzwyczajnych zysków firm paliwowych

Sejm uchwalił w piątek ustawę, która zakłada, że firmy paliwowe zapłacą podatek, tzw. windfall tax, od nadzwyczajnych zysków. Szacowane na 4 mld zł wpływy z tego podatku mają posłużyć sfinansowaniu pakietu CPN (Ceny Paliwa Niżej).

Prezes SRK stawia sprawę jasno: Hałdy to nie problem, to potencjał

Podczas dorocznej Konferencji Gmin Górniczych w Rybniku (9 czerwca), prezes Spółki Restrukturyzacji Kopalń (SRK) Jarosław Wieszołek podsumował dotychczasowe działania i przedstawił plany dotyczące zagospodarowania terenów pogórniczych. Podkreślił też, że zrekultywowane obszary o łącznej powierzchni 1000 hektarów mają stać się nowym impulsem gospodarczym dla samorządów.